Genel

BELÇİKA

1989’da Belçika’da çekilmiş üçgen UFO’nun alttan görüntüsü

Belçika göklerinde, Kasım 1989’dan itibaren, çok büyük, üçgen ve dikdörtgen şekilli UFO görüldüğüne dair binlerce rapor kaydedilmiştir. 1990 yılına ait resmi raporlar, UFO’ların havada hareketsiz dururken tek bir saniyede binlerce feetlik çok ani ve süratli yer değiştirebilme kabiliyetlerinden bahseden bilgiler içermektedir. UFO’ların Belçika ordusuna ait savaş uçaklarıyla karşılaştıklarında, irtifalarını aniden 750 feetin aşağılarına düşürdükleri ve sonra birkaç saniyede inanılmaz süratle 10.000 feet yüksekliklere çıktıkları rapor edilmiştir.
29 Kasım tarihinde, Belçika olağandışı bir UFO olayına tanıklık etti. Aralarında düzinelerce jandarmanın ve pek çok Belçika Hava Kuvvetleri yetkililerinin de bulunduğu binlerce görgü tanığı çatıların üzerinden yavaşça geçen, havada asılı duran, ışıklar saçan ve inanılmaz manevralar yapan üçgen şekilli cisimler gördüler. Cisimler 25 ayrı video kamera tarafından filme alındı, ayrıca ordunun kara ve hava radarları tarafından da tespit edildi.

Eupen şehri üzerinde UFO göründüğünü bildiren resmi raporlara göre; Belçika’daki bu uçan üçgen, bir futbol sahası büyüklüğündeydi, her köşesinin altında bir ışık vardı ve ya tamamen sessiz ya da çok zor duyulabilecek bir ses çıkarıyordu.

The Wall Street Journal’ın 10 Ekim 1990 yılındaki birinci sayfadan verilen “Belçikalı bilim adamları ciddi bir şekilde Üçgen UFO’nun peşine düştüler” manşetli haberinde, “Wallonia’da önceki sene havada süzülen ve üç köşesinden dev ışıklar saçan üçgeni görenlere ait 2,600 rapor kaydedildiği bildirilmiştir” deniyordu.

SOBEPS (Belçika Olağandışı Fenomenler Araştırma Kurumu) dosyalarına göre ilk gözlemler 7 Kasım 1989’da, Esneux’dan iki jandarmanın yere doğru çok güçlü beyazlar ışıklar saçan ve yeşilimsi, kırmızımsı çelenk şeklinde ışıkları olan sessiz ve dev bir hava aracını gözlemlemeleriyle başlamıştır. 29 Kasım gecesi Eupen, Verviers ve Wallonia’nın bir çok bölgesiyle Almanya sınırından aralarında 6 jandarmanın da bulunduğu 41 görgü tanığı havada zaman zaman sabit duran dev bir üçgen cisim gözlemlemişlerdir.

İllüstrasyon

Bu gözlemlerden sonra Savunma Bakanı Guy Coeme ve Albay Wilfried De Brouwer (şimdi General olmuştur), hem Hava Kuvvetlerinin hem de Belçika Savunma Bakanlığı’nın bu olayı tüm ciddiyetiyle soruşturduğunu vurgulamış, gözlemlenen cisimlerin Belçika Hava Kuvvetlerine ait hiçbir gizli projeyle ilgisi olmadığı beyanatında bulunmuşlardır.

30-31 Mart 1990 gecesi tanımlanamayan birkaç hedefin iki ayrı yerde radara yakalanması UFO olaylarını en üst noktaya çıkardı. Bunlardan biri Glons’ta, Brüksel’in güneyinde bulunan NATO savunma grubuna ait NATO Karargahıydı ve Brüksel’in doğu bölümündeki, Belçika topraklarına giren yol olan Semmerzake’nin tüm ordu ve sivil trafiğini kontrol ediyordu. Bu sırada Glons’daki kontrol müdürü, radarlarında UFOlara kitlenmiş olan iki F-16’nın havalanması emrini verdi.

Cisimlerin radarlarda tespit edilmesi üzerine Albay Wilfried De Brouwer bir basın toplantısı yapmış, radar kayıtlarını basın mensuplarına göstermiş, ekranda görünen cismin yaptığı ani ve olağanüstü manevraların bu dünyaya ait bir teknolojinin olamayacağı beyanatını vermiştir.

Aşağıda olayla ilgili rapordan alıntılar bulunmaktadır. Brüksel’deki Hava Kuvvetleri Genel Kurmaylığı’ndan Binbaşı P. Lambrechts tarafından hazırlanan bu rapor derhal işbirliği halinde bulundukları SOBEPS’e gönderilmiştir. “30-31 Mart 1990 Gecesi Gerçekleşen Gözlemler” isimli raporda, olayların tam bir kronolojisi ve görgü şahitlerinin ifadelerini içeren kalın bir dosya bulunmaktadır.

Belçika’da gözlemlerin yoğunlaştığı alan, UFO’ların görüldüğü yerlerle sınırlı olan Belçika’nın güney bölgesidir. Eğer bu toplu bir histeri olsaydı bu tür olaylara Belçika’nın her yerinde rastlanması gerekirdi. Halbuki pek çok görgü şahidi olmasına rağmen bunlar genellikle ufak gruplardan oluşmaktadır.

Çok sayıda şahit bulunmaktadır ve verdikleri bütün raporlar birbirine benzemektedir. Cisim üçgen şeklindedir, şeklin açıkça görülmediği yerlerde bir üçgen oluşturan ışıklar görülmüştür (her köşede birer ışık ve ortada da daha az parlaklıkta bir ışık).

SOBEPS (Belçika Olağandışı Fenomenler Araştırma Kurumu) üyelerinden Mark Valckenaers, gözlemlerin ortak noktalarından yararlanarak çok sayıda saygın bilimadamının da katkılarıyla uçan üçgenin özellikleri üzerine bir çalışmaya yapmıştır. Buna göre cisim:

Hem yüksek hız yapabilmekte hem de havada asılı kalabilmektedir.

Ani yön değiştirebilmesiyle görülmedik bir uçuş tarzı çizmektedir.

Diğer UFO gözlemlerinden farkı; uçan üçgenlerin motorlar üzerinde herhangi bir etkiye yol açmamaları, hayvanlar üzerinde de rahatsız edici bir etkileri olmamalarıdır.

2 Comments

2 Comments

 1. Mehmet akif

  05 Eylül 2013 at 23:01

  merhaba siriusufo.org ailesi bugun (05.09.2021) saat 21.00-22.00 saatleri arasında bodrum semalarında uçuşan resimdeki üçgene benzer her iki düzlemden oluşan ve üçgeni oluşturan 2 dk arayla aynı yolu izleyen her düzlemde 5 adet ışığı bulunan bir ufo benzeri uçan nesne gördüm dikkatimi çeken ise bunların hiçbirinin birbirinden ayırt edilememesiydi ben ve annem gördü normal bir vatandaşın görebilmesi gerçekten zordu o sırada havayı öylesine gözlemliyordum ve annemede söyledim ve gördü… etkisinden hala kurtulamadım konu hakkında bilgilendirirseniz sevinirim internetten arıyorum fakat sizin paylaştıklarınızdan başka hiçbir nesne göremedim… saygılarımla

 2. özgür

  29 Kasım 2013 at 14:45

  bu siteye defalarca başvurdum bilgilerim inanılmaz çalışmak itiyorum dedim ama aldırmadılar ben karadeliklerle alakalı tez bile yaptım kendileri bilir ben toplamınız kadar zekiyim : )
  onları birçok kez gördüm havada onlarla bağlatıya geçmeye çalışcam 🙂 ekleyin : https://goo.gl/m0H71T

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

SiriusUFO | © 2017

To Top