Dünya'dan Haberler

Brezilya ordusuna ait UFO belgeleri

Brezilya ordusuna ait belgeler UFO’ların “katı cisimler” ve “zeki varlıkların kontrolü altında” olduğunu doğruluyor!!

Brezilya Hükümeti bir kaç hafta önce, evvelce gizli nitelikte bulunan 1980’li yıllara ait bir grup UFO belgesinin üzerindeki “gizlilik” kaydını kaldırdı. 1950, 60 ve 70’li yılları kapsayan döneme ait bazı ifşaatların daha olduğunu yine sizlere aktarmıştık. Bu ifşaatlar her on yılda bir yapılmaktadır. Şu ana kadar 4.000’in üzerinde döküman ve 300 fotoğraf kamuoyuna açıklanmış bulunmaktadır. Son yapılan, 80’li yıllara ait deklasifikasyon işlemi 800 sayfayı kapsamakta olup, çok önemlı bir içeriğe sahiptir.

Kamuoyuna açıklanan belgelerden bir tanesi, “Brezilya Resmi UFO Gecesi”ne ait 19 Mayıs 1986 tarihli UFO raporudur. O gece, -askeri kaynaklara göre- 100 metre çapında ve küre şeklindeki 21 adet cisim, Brezilya’nın belli başlı havalimanları üzerindeki hava trafiğini tam anlamıyla felç etmişler, Mirage ve F5 savaş uçakları havalanarak saatler boyu cisimleri kovalamışlardı.

Birçoğunuzun zaten haberdar olduğu üzere, zamanın Hava Kuvvetleri Bakanı Octavio Moreira Lima ertesi sabah ulusal televizyon kanallarında olayla ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapmıştı. Pilotlar ve komutanları da, birkaç saatten fazla devam eden bu takip ile ilgili olarak serbestçe açiklamalar yapmışlardı. Bu olay Brezilya’da büyük yankı uyandırmıştı.

Moreira Lima televizyonda halka seslenirken, havadan-havaya ve havadan-karaya radar verilerini ve pilotların takibini de kapsayan, olayla ilgili detaylı bir raporun 30 gün içinde yayınlanacağını söylemişti.

Artık sebebini biliyoruz !

80’li yıllara ait bu önemli dökümanlarla birlikte yayınlanan dosyalardan bir tanesi de, ülkenin en gelişmiş bölgelerinin 21 UFO tarafından işgalinden hemen birkaç gün sonrasına ait, 2 Haziran 1986 tarihli “Olay Raporu”dur. Rapor 8 sayfadan oluşmakta olup, Brezilya Hava Savunma Komutanlığı (COMDA)’nın komutanlığını vekaleten yürüten Hava Tuğgeneral Jose Pessoa Cavalcanti de Albuquerque imzasını taşımaktadır. Raporun içeriği son derece ilginç. Size raporun “sonuç” bölümünden bazı ifadeleri aktarıyoruz:

1. Yukarıda anlatılan olayın analizine binaen Komutanlığın görüşü şu yöndedir: Hava trafik kontrol görevlileri, pilotlar ve daha önce detaylı incelemesi yapılmış olan I Cindacta (Hava Trafik Kontrol ve Hava Savunma Merkezi) raporundan elde edilen bilgiler çerçevesinde, radar yansımaları, hızlanmalar, ışık parlamaları, sürat ve hareket tarzına ilişkin olarak, gerek teknik algılama gerekse görsel temas ile saptanan bazı rastlantısal unsurların mevcudiyeti sözkonusudur.

2. Bu rastlantısal unsurların bir bölümü bazı sabit nitelikler arzetmiş olup, bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

a. Bu unsurlar, sadece Hava Savunma Sisteminde değil, aynı zamanda müdahalede bulunan uçaklarda da, pilotlarca görsel olarak da saptanan radar ekoları üretmiştir.

b. Ses-hızının üzerinden ses-hızının altına kadar değişen hız farklılıkları, ayrıca, havada süzülme/asılı kalma özellikleri saptanmıştır.

c. FL-050 ila FL-400 arasında değişen farklı irtifalar tesbit edilmiştir.

d. Bu unsurlar zaman zaman beyaz, yeşil ve sarı ışıklar halinde, kısmen de ışıksız halde görünmüşlerdir.

e. Ani hızlanmalar ve yavaşlamalar belirlenmiştir.

Hepsi bu kadar değil. “Olay Raporu”nun sonuç değerlendirmesi bölümünün 3.maddesinde açıkça “ fenomen katı bir cisim olup, zeki belirtisi göstermektedir” denmektedir. Tam metin şöyledir:

3. Sunumlarin neredeyse tamamında gözlemlenen sabit özellikler neticesinde, Komutanlığın görüşü, fenomenin katı nitelikli olduğu ve gözlemcilere olan mesafesini koruma kapasitesi ve belli bir formasyon dahilinde ucması bakımından zeka belirtisi sergilediği yönündedir. Ancak bu durum cismin icinde mutlaka canlı olduğu anlamına gelmemektedir.

Aşağıdaki linkten dökümanı indirebilirsiniz. Orjinal belgenin tam metninin gerek Portekizce, gerekse Ingilizce versiyonunu PDF formatında aşağidaki linkte bulabilirsiniz.

www.ufo.com.br/documentos/night  

Occurrence Report - Original.pdf
Occurrence Report - Translated.pdf

Kanaatimizce bu belge, Brezilya askeri yetkililerince bütünüyle kabul edilmiş olmasıyla, UFO fenomenini açığa vuran en çarpıcı dökümanlardan bir tanesi niteliğini taşımaktadır. Brezilya2dan arkadaşlar şu anda 600’den fazla sayfanın tercümesi üzerinde çalışıyorlar… Onümüzdeki hafta; bildiklerini kamuoyuna açıklamaya karar veren bir başka yetkili ve ordu mensubu olan eski Hava Kuvvetleri Bakanı Socrates Monteiro ile mülakat yapılacaktır.. Monteiro, Brezilya Hava Trafik Kontrol ve Hava Savunma Merkezi Komutanlığı yapmıştı.

Bütün bunlar aslında, 2004 yılından bu yana Brezilya UFO Araştırmacıları Komitesi tarafından yürütülen “UFO’lar: Bilgilenme Ozgürlüğü-Simdi” kampanyasının doğrudan bir sonucudur. 1950’li yıllardan beri Komiteye teslim edilen binlerce sayfalık döküman ve yüzlerce fotoğrafı Brezilya UFO Dergisi web sayfasından indirebilir ya da orjinallerini Brezilya Ulusal Arşivlerinde görebilirsiniz.

Temmuz sonlarında, Brezilya Hava Kuvvetlerine ait resmi nitelikli “Tanımlanamayan Hava Fenomenlerinin Araştırılması Sistemi (SIOANI)”den temin edilen yüzlerce sayfalık döküman, askeri yetkililerin 1960’lı ve 70’li yıllarda UFO fenomeni ile nasıl uğraştıklarını göstermektedir.

Brezilya UFO Dergisinin web sayfasından –www.ufo.com.br- 1977 yılında Amazon bölgesinde yürütülen SIOANI faaliyetlerine ve “Uçan Daire” operasyonuna ilişkin 1600 sayfalık dökümanı ve 200 fotoğrafı indirebilirsiniz. Web sayfasında ayrıca Komitenin diğer askeri yetkililerden temin ettiği belgeleri de bulabilirsiniz.

Yakın zamanda kamuoyuna açıklanan belgelerin arasında, daha önce gizli tutulmuş olan düzinelerce UFO bağlantılı olaya ilişkin olarak yürütülmüş araştırmalara ait detaylar da mevcuttur. SIOANI tarafından soruşturulmuş bulunan bu olayların renkli taslak çizimlerinden bir bölümü aşağıdadır:

www.ufo.com.br/documentos/sioani/
www.ufo.com.br/documentos/prato/

www.ufo.com.br/documentos/extra/

www.ufo.com.br/documentos/geral/

www.ufo.com.br/documentos/anos_80/

www.ufo.com.br/documentos/novos/

Yakın dostumuz A. J. Gevaerd, (KoordinatörBrezilya UFO Araştırmacıları Komitesi (CBU)) ye bu bilgilerden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz…

RİUS

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

SiriusUFO | © 2017

To Top