Aktif KonularAktif Konular  Forum Üyelerini GösterÜye Listesi  Forumu AraArama  YardımYardım  Kayıt OlKayıt Ol  GirişGiriş
Forum Kuralları & Duyurular
 Sirius UFOrum : Forum Kuralları & Duyurular
Konu Konu: Forum Kullanımı & Üslup Anlayışı Yanıt YazYeni Konu Gönder
Yazanlarda
Mesaj << Önceki Konu | Sonraki Konu >>
foxmuld3r
Yönetici
Yönetici

Yardımcı Yönetici

Kayıt Tarihi: 15-Mart-2006
Ülke: Türkiye
Gönderilenler: 487
Gönderen: 27-Nisan-2006 Saat 13:32 | Alıntı foxmuld3r

Sirius Uforum temelde bilgi paylaşımını esas alarak açılmıştır. Kişi veya kurumlar veya değişik oluşumlar üzerine yanlı tavır almaksızın, herkesin görüşüne açık bir platformdur.

Kullanıcıların artması, görüş ve inançların çokluğu sebebiyle belirli bir düzen alması zamana kalan platformumuz bazen bu durumdan ötürü kullanım ve anlatım zaafiyetine düşmektedir. Forum kuralları sadece somut olan olguları destekler-korur. Üslup ve forum kullanımı kullanıcıların inisiyatifindedir. Bu sebepten forumun doğru işleyebilmesi için kullanıcıların bu insiyatifi doğru değerlendirip üslup kurallarına dikkat etmesi büyük önem arzetmektedir.

Bu doğrultuda üslubumuzda:

- Kullanıcıların inanç sistemlerine hitaben; " saçma, kesinlikle hatalıdır.." gibi ibareler kullanmamaya özen gösterilmelidir

- Provakasyona, tahriğe sebebiyet verebilecek konu ve mesajlara dikkat edilmesi, kullanılmaması, görüşün gereksiz yere uzatılıp kabul ettirilmeye çalışılmamasına, etik kurallarımızı göz önünde bulundurarak alçakgönüllüğü elden bırakmamaya dikkat edilmelidir.

- Çok çeşitli inanç sistemleri olması nedeniyle size mantıklı ve doğru gelen, kabullendiğiniz bi inanç başkası tarafından kabullenilmiyor olabilir. Bu durum her iki tarafında birbirine inancını kabul ettirmesine sebep değildir. İnanclarınızı başkalarının inanç kaynaklarına gölge düşürecek şekilde savunmamaya özen gösterilmelidir.

- Tartışma üslubundan çıkıp, gereksiz polemiğe, provakasyona, kavgaya dönüşebilecek başlık ve mesajlara dikkat edilmelidir. Konunun bu şekilde saptığı tartışmalar forum düzeni açısından kilitlenebilir, gerekli mesajlar silinebilir, başlık tamamen silinebilir.  

- Kullanıcının kendine dahi özeleştiri mahiyeti taşısa bile argo kelimeler kullanmamasına dikkat edilmelidir.

- Temelde bilim - bilgi paylaşımı üzerine açılan siriusuforum, dini konularda kısıtlama getirmemesinin yanı sıra, forumun ağırlık noktasının din, inanç sistemleri üzerine kaymasında sekteye uğrayacaktır. Bu durumu kısıtlama şeklinde algılamayıp, kullanıcıların inançlarına saygı ve hoşgörü sebebiyle gölge düşürmemesine yönelik bir düşünce olduğunu unutmayalım.

Forum Kullanımında:

- Tamamen büyük harflerle başlık açmak, mesaj yazmak öfke, gereksiz yere dikkat çekme olarak algılanabileceğinden normal tümce kullanmaya dikkat edilmelidir.

- Tüm kategorilerde düzenleme seçeneği mevcuttur. Sonradan ekleyeceğiniz yazılarınızı düzenle seçeneğiyle üzerine ekleyebilirsiniz. Bu sebepten sizden sonra mesaj yazan olmamışsa, ardarda post atmak;

1- ) Mesaj sayısını artırmaya yönelik

2- ) Başlığı ilk sıralarda tutmaya yönelik

3- ) Yazan tarafından şahsına dikkat çekmeye ve konuyu kendine bağlamaya yölenik anlaşılacaktır.

Ardarda mesaj yazmamaya dikkat edilmelidir.

- Başlıkların uygun kategorilere açılmasına, başlığın bilgi paylaşımı, yorumlanmasını esas alıp amaç gütmesine dikkat edilmelidir.

- Bir konu açmadan, daha önce forumda yazılıp yazılmadığına dikkat edilmeli, varsa o başlıktan yoruma devam edilmeli, yoksa yeni başlık açılmalıdır.

- Yazı büyüklüklerini, renklerini gereğinden fazla dikkat çekici; büyük, çok küçük, göz alıcı, okunması zor renklerde yazmamaya özen gösterilmelidir.

- Başlığın konuya bağlı olmasına ve konuyu kısaca özetlemesine dikkat edilmelidir. __________________
foxmuld3r // Aquila Non Captat Muscas
Yukarı Dön Göster foxmuld3r's Özellikler Diğer Mesajlarını Ara: foxmuld3r Ziyaret foxmuld3r's Ana Sayfa
 

Eğer Bu Konuya Cevap Yazmak İstiyorsanız İlk Önce Giriş
Eğer Kayıtlı Bir Kullanıcı Değilseniz İlk Önce Kayıt Olmalısınız

  Yanıt YazYeni Konu Gönder
Konuyu Yazdır Konuyu Yazdır

Forum Atla
Kapalı Foruma Yeni Konu Gönderme
Kapalı Forumdaki Konulara Cevap Yazma
Kapalı Forumda Cevapları Silme
Kapalı Forumdaki Cevapları Düzenleme
Kapalı Forumda Anket Açma
Kapalı Forumda Anketlerde Oy Kullanma

Powered by Web Wiz Forums version 7.97
Copyright ©2001-2005 Web Wiz Guide

Bu Sayfa 0,1719 Saniyede Yüklendi.