0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Warrior8734

• Acemi Üye
  • **
  • 66
Ynt: "7 Aralık 2012 Cuma" HaberTürk Öteki Gündem (Canlı Yayın)
« Yanıtla #30 : Aralık 10, 2012, 09:53:44 ÖÖ »
Güzel bir program olmuş gerçekten. Kongre öncesi güzel bir özet olmuş. Program sunucusununu ısrarlı soruları pek hoş olmasada program guzedı ve zamanı tatmın ettı.
Sahip olduğun her şeyi kaybetmeden asla özgür olamazsın.

StANDby007

• Yeni Üye
  • *
  • 26
  • İstikbal Göklerdedir
    • TV Bordomavi
« Yanıtla #31 : Aralık 10, 2012, 02:27:56 ÖS »
Kuran-ı Kerim'de Reenkarnasyon Yoktur. Twitter'dan o kadar yazılmasına rağmen Pelin Hanım tek bir soru bile sormadı Kuran-ı Kerim hakkında ortaya atılan sözler ile ilgili.
Böcek olmayı kabul edenler ezildiklerinde ses çıkarmamalıdırlar.

lotk

• Acemi Üye
  • **
  • 84
« Yanıtla #32 : Aralık 10, 2012, 02:36:16 ÖS »
Kuran-ı Kerim'de Reenkarnasyon Yoktur. Twitter'dan o kadar yazılmasına rağmen Pelin Hanım tek bir soru bile sormadı Kuran-ı Kerim hakkında ortaya atılan sözler ile ilgili.

Kuranda reenkarnasyon olarak yorumlanan kisim, mahserdir aslinda. Sozler birebir cevrildiginde ortaya cikan sizi yeniden canlandiracagiz manasindaki sozler islami bilmeyen biri tarafindan reenkarnasyon olarak yorumlanabilir. Goruluyor ki Haktan bey ufo terminolojisini cok iyi bilmekle beraber islam terminolojisi hakkinda neredeyse hic bilgisi olmayan biri. Bence cok bilmedigi konular hakkinda yorum yapmaktan kacinmali, bu sozu nedeniyle pek cok tepki aldigina ve takipci kaybettigine eminim.

NESTOR

• Administrator
  • Tam Üye
  • 245
« Yanıtla #33 : Aralık 10, 2012, 02:38:38 ÖS »
aslında stand kur'an kesin bir biçimde reddetmiyor, derine inmek lazım, öyle bir yerde ayrıntı varki sadece görebilen gözlere gözüküyor

örnek mi

Şimdi Kur’an’da “Rabbimiz bizi iki defa öldürdün, iki defa dirilttin. Bir üçüncüsüne imkan yok mu?” diyorlar. Cenab-ı hak da “Hayır bu kadar” diyor. “Bundan  sonrasını cehennemde tamamlarsınız” O ayette diyor ki ordaki ölüm, işte bu Bakara 28 dekini, oradaki ölüm dünyaya gelmeden önceki haldir.

mesela ilgili Kur’an ayeti:  “Dediler: “Rabbimiz! Bizi iki kez öldürdün, iki kez dirilttin. Artık günahlarımızı itiraf ettik. Buradan çıkmak için bir yol daha var mı?” Mümin 11.   

Bakara 28. ayet: “Allah’a nasıl nankörlük ediyorsunuz?! Siz ölülerdiniz, O sizi diriltti. Sizi yine öldürecek ve sonra diriltecektir. Nihayet O’na döndürüleceksiniz.”

Bir defa ölümden söz etmek için hayata gelmiş olmak lazım ki öleceksiniz. Dünyaya gelmemiş bir varlığın ölümünden hem de iki defa, üç defa söz edilir mi? 
oraya dikkat edin ayete bizi iki kez dirilttin sonra iki kez öldürdün demiyor, iki kez öldürdün 2 kez dirilttin diyor, yani öldürmek için önce diriltmek gerekir ki bizi öldürdün sonra diriltin diyebilsin, ayet arasında çok ince bir anlam daha var.
 “Emettenesneteyni ve ahyeytenesneteyni – bizi iki defa öldürdün iki defa dirilttin” diyor. Dünyaya gelmemiş varlığın ölümünden söz edilir mi? Dünyaya  gelecek, ölecek, bir daha gelecek, bir daha ölecek, onu diyor Kur’an.
kimisi diyorki oradaki ölü hal  “O ana rahmindeki durumudur da ordan değil”. Ana rahmindeki cenin ölü müdür ? :)
ölümden söz etmek için dünyaya gelmek lazım
ek olarak 5 yaşında ölenle 50 yaşında ölen , doğarken ölenle 100 yaşında ölen bir mi, nerede adalet ? ozaman adalettende söz edemeyiz

Kur’an’ı Kerim reenkarnasyona açık ifadeler taşımaktadır, otuza yakın ayet var. Ama hüküm veremeyiz çünkü müteşabihtir  yani Yoruma açık demektir, Ahiret inancını bir iman olarak koruruz, onun izahı sadedinde reenkarnasyon da devrede olabilir bir ihtimaldir deriz. Bu kadar.
ama kesinlikle yoktur dememek lazım vardırda dememek bir seçenek olduğu gbi
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2012, 02:48:41 ÖS Gönderen: NESTOR »
Sirius Ufo Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi

solidus

• Moderator
  • Tam Üye
  • 1261
« Yanıtla #34 : Aralık 10, 2012, 02:52:52 ÖS »
aslında stand kur'an kesin bir biçimde reddetmiyor, derine inmek lazım, öyle bir yerde ayrıntı varki sadece görebilen gözlere gözüküyor

örnek mi

Şimdi Kur’an’da “Rabbimiz bizi iki defa öldürdün, iki defa dirilttin. Bir üçüncüsüne imkan yok mu?” diyorlar. Cenab-ı hak da “Hayır bu kadar” diyor. “Bundan  sonrasını cehennemde tamamlarsınız” O ayette diyor ki ordaki ölüm, işte bu Bakara 28 dekini, oradaki ölüm dünyaya gelmeden önceki haldir.

mesela ilgili Kur’an ayeti:  “Dediler: “Rabbimiz! Bizi iki kez öldürdün, iki kez dirilttin. Artık günahlarımızı itiraf ettik. Buradan çıkmak için bir yol daha var mı?” Mümin 11.   

Bakara 28. ayet: “Allah’a nasıl nankörlük ediyorsunuz?! Siz ölülerdiniz, O sizi diriltti. Sizi yine öldürecek ve sonra diriltecektir. Nihayet O’na döndürüleceksiniz.”

Bir defa ölümden söz etmek için hayata gelmiş olmak lazım ki öleceksiniz. Dünyaya gelmemiş bir varlığın ölümünden hem de iki defa, üç defa söz edilir mi?  oraya dikkat edin ayete bizi iki kez dirilttin sonra iki ekz öldürdün demiyor, iki kez öldürdün 2 kez dirilttin diyor, yani öldürmek için önce diriltmek gerekir ki bizi öldürdün sonra diriltin diyebilsin, ayet arasında çok ince bir anlam daha var.
 “Emettenesneteyni ve ahyeytenesneteyni – bizi iki defa öldürdün iki defa dirilttin” diyor. Dünyaya gelmemiş varlığın ölümünden söz edilir mi? Dünyaya  gelecek, ölecek, bir daha gelecek, bir daha ölecek, onu diyor Kur’an.
kimisi diyorki oradaki ölü hal  “O ana rahmindeki durumudur da ordan değil”. Ana rahmindeki cenin ölü müdür ? :)
ölümden söz etmek için dünyaya gelmek lazım
ek olarak 5 yaşında ölenle 50 yaşında ölen , doğarken ölenle 100 yaşında ölen bir mi, nerede adalet ? ozaman adalettende söz edemeyiz

Kur’an’ı Kerim reenkarnasyona açık ifadeler taşımaktadır, otuza yakın ayet var. Ama hüküm veremeyiz çünkü müteşabihtir  yani Yoruma açık demektir, Ahiret inancını bir iman olarak koruruz, onun izahı sadedinde reenkarnasyon da devrede olabilir bir ihtimaldir deriz. Bu kadar.
ama kesinlikle yoktur dememek lazım vardırda dememek bir seçenek olduğu gbi

sn nestor tefsirciler oradaki ölümü yaşamın bitmesinden çok mekan değiştirmek olarak algılıyor.
yani ilk önce dünyaya gelmeden önce ruhlar kalu belada toplanmış haldelerdi. oradan ayrılıp ana rahmine düşünce kalu belada ölüp ana rahminde doğmuş oluyor. diğerindede aynı şekilde mekan değiştirip doğum olduğunda rahimdeki hayatını tamamlayıp bir nevi ölür ama aynı zamanda dünyada doğmuş olur. işte bu 2 ölüm ve 2 doğum budur. yani islam alimlerinin ve tefsircilerin büyük çoğunluğu ittifakla bu konuyu bu şekilde anlamışlar.

NESTOR

• Administrator
  • Tam Üye
  • 245
« Yanıtla #35 : Aralık 10, 2012, 02:58:01 ÖS »
yani işte dediğim gibi müteşabihtir yani yoruma açıktır kesin tabir kullanılamaz,
biliyorsun ki bizdeki tefsirciler genelde kendinden büyük tefsircilerin etkisi altında kalırlar hoca talebe ilişkisi nedeniyle, en üsttekilerin uygun gördüğü kabul görür alt kademelerde, yani kalıp budur bundan gayrısı zinhar olmaz dinden bile çıkarsın derler, bu yüzdende bi çok önemli bilgi gözden kaçıyor yada kasten kaçırılmaktadır
örneğin mukatta harfler konusundada kur'anda çok önemli bazı sırların olduğu söylenmektedir tefsircilerinde çoğu bu yönde beyanat vermişlerdir ama bi yandanda kur'an sır barındırmaz apaaçık bir kitaptır derler ve çelişirler, kuran çelişmez ama tefsirciler çok çelişmekte, çünkü kuran insanlara algısı kadarını verir fazlasını değil, bizden daha akıllı canlılar bizim göremediklerimizide göreceklerdir,
yani dar kalıba sokarak kitabı mühürlemek O'na yapılan en büyük saygısızlıktır..
« Son Düzenleme: Aralık 10, 2012, 03:01:43 ÖS Gönderen: NESTOR »

Atalante

• Administrator
  • Tam Üye
  • 324
« Yanıtla #36 : Aralık 10, 2012, 03:00:18 ÖS »
Kim söylüyor olmadığını?
Daha kelimenin tam anlamını bilmeyen din alimleri mi?
Tam emin olmadığımız konularda bu kadar kesin konuşmamak gerekir,şimdi ben tam tersini söylersem ne olacak?!
Ayrıca takip ettiğim kadarıyla bu konuda İslam Din adamları bu konuda hemfikir değill.
“Benim ülkem dünyadır, tüm insanlar benim kardeşimdir, iyiyi ve doğruyu yapmak benim dinimdir.”
Thomas Paine

solidus

• Moderator
  • Tam Üye
  • 1261
« Yanıtla #37 : Aralık 10, 2012, 03:03:11 ÖS »
yani işte dediğim gibi müteşabihtir yani yoruma açıktır kesin tabir kullanılamaz,
biliyorsun ki bizdeki tefsirciler genelde kendinden büyük tefsircilerin etkisi altında kalırlar hoca talebe ilişkisi nedeniyle, en üsttekilerin uygun gördüğü kabul görür alt kademelerde, yani kalıp budur bundan gayrısı zinhar olmaz dinden bile çıkarsın derler, bu yüzdende bi çok önemli bilgi gözden kaçıyor yada kasten kaçırılmaktadır
örneğin mukatta harfler konusundada kur'anda çok önemli bazı sırların olduğu söylenmektedir tefsircilerinde çoğu bu yönde beyanat vermişlerdir ama bi yandanda kur'an sır barındırmaz apaaçık bir kitaptır derler ve çelişirler, kuran çelişmez ama tefsirciler çok çelişmekte, çünkü kuran insanlara algısı kadarını verir fazlasını değil, bizden daha akıllı canlılar bizim göremediklerimizide göreceklerdir,
yani dar kalıba sokarak kitabı mühürlemek O'na yapılan en büyük saygısızlıktır..

mukatta harfler gerçekten benim de hep ilgimi çekmiştir.ama bilemiyoruz tabi ne anlama geldiklerini.

lotk

• Acemi Üye
  • **
  • 84
« Yanıtla #38 : Aralık 10, 2012, 04:00:43 ÖS »
şunu söylemeliyim ki ben ateist bir insanım ama çokça araştırdım, elimden geldiğince her dini öğrenmeye çalıştım. dinlerin belli kalıpları vardır ve islam dininde reenkarnasyon yoktur. bu çevirileri mealleri kim uyduruyor bilmiyorum ama yukarıda sn.nestorun örnek verdiği çeviri tamamen uydurmadır. arapça cümlede iki rakamı bile geçmiyor. bazen görüyorum, ayet isimleri falan da uydurma. hiç alakası olmayan ayetler veriliyor, onların üzerinde konuşuluyor ama hata bizde bakmadan araştırmadan ağzımızı açıp her denilene inanıyoruz.

teknoloji çok gelişti her bilgi artık elimizin altında. arapçası, kelime kelime çevrimi, ayrı ayrı tefsircilerden tefsiriyle bakara 28: http://www.kuranmeali.org/2/bakara_suresi/28.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Warrior8734

• Acemi Üye
  • **
  • 66
« Yanıtla #39 : Aralık 11, 2012, 09:05:39 ÖÖ »
Dini kitaplar yaşadığımız 3. boyut realitesine göre tasvir edilmiştir. Algılarınız açıldığında yazıların arasında ilginç ipucları bulacaksınız...
Sahip olduğun her şeyi kaybetmeden asla özgür olamazsın.

cemo06

• Acemi Üye
  • **
  • 86
« Yanıtla #40 : Aralık 11, 2012, 09:33:07 ÖÖ »
bencede şu anki algılarımız kur'an ı tam manasıyla anlamamıza yeterli gelmiyor örnek olarak bakara suresi 154. ayette der ki : "Ve Allah yolunda öldürülen kimseler için “ölüler” demeyin. Hayır, onlar diridirler. Fakat siz, farkında olmazsınız."
işte bu ayettede bizim algılarımızın yeterli gelmediğinin bir göstergesidir diye düşünüyorum... allah ı içimizde aramalıyız ki ne dediğini anlayabilelim... allah insana öz ruhundan üflediğini belirtmiştir ki bu da allahın önemli bir parçasının ve özelliğinin insana verildiğini çıkarabiliriz... yalnız üyelerimiz yorum yaparken birbirlerine hışımla müdahele etmesin derim... saygı ve sevgi çerçevesinde herkesin görüşü düşüncesi bizim gözümüzde değerli olmalıdır... fikir alışverişi yapmazsak forumun hiç bir anlamı kalmaz...
"sonsuz evrenden sonsuz sevgilerle"

NESTOR

• Administrator
  • Tam Üye
  • 245
« Yanıtla #41 : Aralık 11, 2012, 09:41:35 ÖÖ »
şunu söylemeliyim ki ben ateist bir insanım ama çokça araştırdım, elimden geldiğince her dini öğrenmeye çalıştım. dinlerin belli kalıpları vardır ve islam dininde reenkarnasyon yoktur. bu çevirileri mealleri kim uyduruyor bilmiyorum ama yukarıda sn.nestorun örnek verdiği çeviri tamamen uydurmadır. arapça cümlede iki rakamı bile geçmiyor. bazen görüyorum, ayet isimleri falan da uydurma. hiç alakası olmayan ayetler veriliyor, onların üzerinde konuşuluyor ama hata bizde bakmadan araştırmadan ağzımızı açıp her denilene inanıyoruz.

teknoloji çok gelişti her bilgi artık elimizin altında. arapçası, kelime kelime çevrimi, ayrı ayrı tefsircilerden tefsiriyle bakara 28: http://www.kuranmeali.org/2/bakara_suresi/28.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

lotk sen heralde ayetleri karıştırdın :)
arapça cümlede 2 diye kelime geçmiyor diyorsun gelip burda bakara suresini örnek gösteriyorsun işte bakın geçmiyor diyorsun, zaten bakarada geçmiyor mumin suresinde 11. ayetinde geçiyor :) sen yukarıda verdiğim ayetleride kontrol etmemişsin gelişigüzel yorum yapmışsın halbuki yukarıdada belirttim.

iyi araştırıp sonra  yazmanı tavsiye ederim, bilmeden biliyomuş gibi yazarsan büyük hata yaparsın
karşında bu konuları çok iyi bilen birinin olduğunu aklında tut,,

Kâlû rabbenâ emettenesneteyni ve ahyeytenesneteyni fa’terefnâ bi zunûbinâ fe hel ilâ hurûcin min sebîl(sebîlin).

esneteyni: ikikere demektir

bak senin verdiğin siteden veriyorum bu meali iyi okumanı tavsiye ederim...

http://www.kuranmeali.org/40/mumin_suresi/11.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Diyanet İşleri   :   Onlar da şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Bizi iki defa öldürdün, iki defa da dirilttin. Günahlarımızı kabulleniyoruz. Şimdi (bu ateşten) bir çıkış yolu var mı?”
« Son Düzenleme: Aralık 11, 2012, 09:58:36 ÖÖ Gönderen: NESTOR »

lotk

• Acemi Üye
  • **
  • 84
« Yanıtla #42 : Aralık 11, 2012, 11:33:27 ÖÖ »

lotk sen heralde ayetleri karıştırdın :)
arapça cümlede 2 diye kelime geçmiyor diyorsun gelip burda bakara suresini örnek gösteriyorsun işte bakın geçmiyor diyorsun, zaten bakarada geçmiyor mumin suresinde 11. ayetinde geçiyor :) sen yukarıda verdiğim ayetleride kontrol etmemişsin gelişigüzel yorum yapmışsın halbuki yukarıdada belirttim.

iyi araştırıp sonra  yazmanı tavsiye ederim, bilmeden biliyomuş gibi yazarsan büyük hata yaparsın
karşında bu konuları çok iyi bilen birinin olduğunu aklında tut,,

Kâlû rabbenâ emettenesneteyni ve ahyeytenesneteyni fa’terefnâ bi zunûbinâ fe hel ilâ hurûcin min sebîl(sebîlin).

esneteyni: ikikere demektir

bak senin verdiğin siteden veriyorum bu meali iyi okumanı tavsiye ederim...

http://www.kuranmeali.org/40/mumin_suresi/11.ayet/kurani_kerim_mealleri.aspx

Diyanet İşleri   :   Onlar da şöyle derler: “Ey Rabbimiz! Bizi iki defa öldürdün, iki defa da dirilttin. Günahlarımızı kabulleniyoruz. Şimdi (bu ateşten) bir çıkış yolu var mı?”

özür dilerim, karıştırmışım. utandım şimdi valla. ama inanın o kadar çok karşılaşıyorum ki bu tür şeylerle.