0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Doğa, Kriptozooloji | Ocak 07, 2013, 05:04:37 ÖS
Çilekli Süt Görünümündeki Gölün Gizemi

solidus

• Moderator
  • Tam Üye
  • 1261
Çilekli Süt Görünümündeki Gölün Gizemi
« : Ocak 07, 2013, 05:04:37 ÖS »

İnsanların ağır hasar verdiği bir adayı, pastel pembesi görüntüsü ile gizemli bir göl süslüyor.

Yukardan bakıldığında, uzaklarda parıldayan Hillien Gölü'nü soluk pembe yüzeyi, dikdörtgen bir pasta üzerindeki şekerli krema gibi görünüyor. Göl, Middle Adası'nın gür ormanlarla kaplı kıyılarına gerçekten de beklenmedik bir renk katıyor Mliddle Adası ise, Batı Avustralya'nın güney sahilleri boyunca uzanan Recherche Takımadalarını oluşturan yüzden fazla küçük adalin biri.

Bu tuzlu ve sığ göl, yaklaşık 600 m genişliğinde ve fırtınalarla çalkalanan bu denizlerden çok Hansel ve Gretel'in masal dünyasına aitmiş gibi duruyor. Okaliptüs ve cajeput (Mersin ağacı ailesinden Avustralya'ya özgü bir ağaç) ağaçlarından oluşan yemyeşil bir ormanla kuşatılmış olan gölün çevresi beyaz tuz kümeleriyle çevrili. Okyanusun derin mavi sularından dar bir kumul şeridiyle ayrılıyor.

Gölün pembe rengi, tuzlu sularında Dunaliella salma türü bir suyosunu bulmayı uman bir grup bilimci tarafından 1950'li yıllarda incelenmiş. Bu yosun çok tuzlu sularda kırmızı pigment üretiyor ve anakaradaki Esperance Gölü gibi Avustralya'nın diğer pembe göllerine renk katıyor. Buna karşılık Hillier Gölü'nden alman su örneklerinde herhangi bir suyosunu izine rastlanmamış, böylece gölün rengi de bir giz olarak kalmış.

Middle Adası'ndaki bu 'pembe' göle ait ilk kayıt 1802 yıllarına kadar gidiyor; İngiliz gemici ve hidrograf Matthew Flinders Sidney'e doğru giderken bu adaya uğramış. Flinder'ın ziyaretinden sonra adaya ticari amaçlarla kısa süreliğine gidenler olmuş. 1820 ile 1840’lı yıllar arasında fok ve balina avcıları adaya yerleşmiş. Ayrıca 20. yüzyılın başından itibaren tuz çıkarılmış. Ancak tuz üretimi sadece on yıl sürebilmiş ve o tarihten bu yana ada ve pembe gölüne pek uğrayan olmamış.

Hillier Gölü, Avustralya'daki diğer pembe göller arasında gizemini koruyan tek göl; çünkü neden pembe olduğu şu ana kadar öğrenilememiş.

http://www.dunyaharikalari.com/avustralya/hillier-golu

« Son Düzenleme: Ocak 08, 2013, 08:19:21 ÖS Gönderen: solidus »

GöçeBe

• Tam Üye
  • 180
  • Ehil olmayanlara sabretmek ehil olanları parlatır
Ynt: Çilekli Süt Rengindeki Gölün Gizemi
« Yanıtla #1 : Ocak 07, 2013, 05:13:34 ÖS »
Resimden anladığım kadarıyla yapay bir gölet. Belkide bölgeye ilgiyi arttırmak için yapılmıştır. kimyasal bir durum olabilir.
« Son Düzenleme: Ocak 08, 2013, 03:24:15 ÖS Gönderen: GöçeBe »
''İstikbal Göklerdedir'' M.Kemal ATATÜRK

FishEye

• Tam Üye
  • 561
« Yanıtla #2 : Ocak 07, 2013, 05:29:22 ÖS »
Paylaşım için teşekkürler pembe göl olduğunu bilmiyordum yanındaki denizle nasıl bir tezat oluşturuyor öyle. Şu an araştırdım bu yazıda kestirip atmışlar, araştırmalar sürüyormuş ancak bazı bilim insanlarına göre düşük besin konsantrasyonu sonucu yazıda da adı geçen Dunaliella salina yosunu ile oluşmuş olabilir. Yazıda bu yosuna rastlanmamış denmiş ama buna şüpheyle yaklaşıyorum tuz olduğu ve Halobacterium barındırdığı kesin iken bence en muhtemel açıklama bu, gizemli bir tarafı yok. Bunlar göz önüne alınınca neden hala açıklanamadığı ve gizemli olduğunda inat ederler anlamıyorum dahası dünyada eşi benzeri olmayan birşey de değilmiş. Bunun bu şekilde açıklanamadı olarak lanse edilmesi birilerinin yeniden başka bir pembe göl ile uğraşmak istememesinden kaynaklanıyor çok ücra biryerdeymiş zaten.

solidus

• Moderator
  • Tam Üye
  • 1261
« Yanıtla #3 : Ocak 07, 2013, 05:46:57 ÖS »
Paylaşım için teşekkürler pembe göl olduğunu bilmiyordum yanındaki denizle nasıl bir tezat oluşturuyor öyle. Şu an araştırdım bu yazıda kestirip atmışlar, araştırmalar sürüyormuş ancak bazı bilim insanlarına göre düşük besin konsantrasyonu sonucu yazıda da adı geçen Dunaliella salina yosunu ile oluşmuş olabilir. Yazıda bu yosuna rastlanmamış denmiş ama buna şüpheyle yaklaşıyorum tuz olduğu ve Halobacterium barındırdığı kesin iken bence en muhtemel açıklama bu, gizemli bir tarafı yok. Bunlar göz önüne alınınca neden hala açıklanamadığı ve gizemli olduğunda inat ederler anlamıyorum dahası dünyada eşi benzeri olmayan birşey de değilmiş. Bunun bu şekilde açıklanamadı olarak lanse edilmesi birilerinin yeniden başka bir pembe göl ile uğraşmak istememesinden kaynaklanıyor çok ücra biryerdeymiş zaten.

Bazı Halofilik bakteri türleri yoğun tuz içeren gıdalarda bozulmaya neden olur ve pembe rengin yanısıra kırmızı ve turuncu pigmentler oluşturur. Ama bu derece büyük hacimli bir gölün rengini tamamen pembe olarak değiştirmesi imkansız olmasada çok düşük bir ihtimal. Diğer pembe renge sahip göller üzerinde yapılan araştırmalarda bu duruma sebep olabilen bakteriler , su yosunları  ve algler tespit edilmiş. Bu gölün özelliği ise bu özelliklere sahip alg ve su yosunlarının gölün suyunda tespit edilememesi. Ama bu ortada çok büyük bir fenomen olduğu anlamına gelmez. Belki analiz hatalı idi , yada belki göl suyunda boyutları bilinen bakterilere göre daha küçük yeni bir tür bakteri bulunuyordur. Tabiki şimdiye kadar bu soruya tatmin edici bir cevap bulunamadığı için , biraz da turizm kaygısıyla gizemli göl adı verilmiş olabilir. Her ne sebep olmuşsa ; iyiki de olmuş fotoğrafdan bakması bile insana mutluluk veriyor. :)
« Son Düzenleme: Ocak 07, 2013, 05:59:56 ÖS Gönderen: solidus »

adige

• Tam Üye
  • 118
« Yanıtla #4 : Ocak 07, 2013, 10:37:41 ÖS »
Çok enteresan bende ilk kez duyuyorum :)paylaşım için teşekkürler sn.solidus. ;)
''Cevizin kabuğunu kırıp özüne inmeyen, cevizin hepsini kabuk zanneder.''  Gazâli

İnfinite Madness

• Tam Üye
  • 696
  • Butterfly Effect
« Yanıtla #5 : Ocak 08, 2013, 03:21:19 ÖS »
Muhteşem :) yapayda olsa
Torwaks

voyager

• Yeni Üye
  • *
  • 35
  • I want my planet back!..
Ynt: Çilekli Süt Görünümündeki Gölün Gizemi
« Yanıtla #6 : Ocak 20, 2013, 04:41:48 ÖS »
neden cozulemıyor?

ziya

• Acemi Üye
  • **
  • 69
« Yanıtla #7 : Şubat 09, 2013, 09:13:17 ÖÖ »
birisi sulu boyasını düşürmüşdür :)

Ssseee

• Yeni Üye
  • *
  • 6
« Yanıtla #8 : Nisan 25, 2013, 05:55:35 ÖÖ »
Göçebe nickli arkadaşımla aynı şeyi düşünüyoruz. bölgeye olan ilgiyi arttırmak için kimyasal bir işlem uygulanmış olabilir mercanlar yada yosunlar üzerinde.