0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Paralel Evrenler | Aralık 06, 2012, 06:33:10 ÖS
Paralel Evrenler

NESTOR

 • Administrator
 • Tam Üye
 • ******
 • 242
  İleti
 • itibar: +95/-39
Paralel Evrenler
« : Aralık 06, 2012, 06:33:10 ÖS »

Bilimadamları artık paralel evrenlerin hatta sayısız paralel evrenin var olduğunu ve bizim de o evrenlerden birinde yaşadığınızı düşünüyorlar. Diğer evrenler; zaman, uzay ve maddelerden oluşuyor ki bazılarında siz de farklı bir formda yaşıyor olabilirsiniz. Yine i lginçtir, bilimadamları bu paralel evrenlerin bize olan uzaklıklarının bir milimetreden az olduğuna inanıyorlar. Aslında yerçekimi de bizim evrenimizle beraber varolan başka bir evrene dair küçük bir ip ucu.
 
Paralel evrenler yılarca belirsiz bir konu olarak kaldı. Bilimkurgu yazarları, var olabilecek farklı kainatlar üzerine yorum yapmaktan hoşlanıyorlardı. Bir keresinde Elvis Presley’in hala yaşıyor olabileceği ya da İngiliz İmparatorluğunun hala tüm gücüyle hüküm sürüyor olabileceğini söylediler. Muhafazakar bilim adamları ise tüm bunların absürd olduğunu ileri sürdüler. Oysa şimdi görülüyor ki bu iddia aslında çok da absürd değilmiş. Paralel evrenler var ve birçok bilimkurgu yazarının yazmaya cesaret edebileceğinden çok daha farklılar.
 
Çok Daha Büyük Boyutlar
 
Hepsi superstring teorisinin, hiperuzay ve kara delik olgularının bilimadamlarının varolan evreni tanımlamaya yetecek üç boyutun yeterli olmadığını anlamalarına neden olmasıyla başladı. Aslında tam 11 boyut olduğu düşüncesinde bazı bilimadamları. Araştırmayı bitirdiklerinde evrenimizin sallandıkça yer değiştiren sayısız baloncuğun arasında duran bir baloncuk olduğu sonucuna varmışlardı.
 
Bir düşünün: ya iki “baloncuk evren” birbirine çarparsa? Cambridge Üniversitesi’ nden Prof.Neil Turok, Pennsylvania Üniversitesi’ nden Prof.Burt Ovrut ve Princeton Üniversitesi’ nden Prof.Paul Steinhardt bunun yaşandığına inanıyorlar. Peki ya sonuç? Büyük bir Big bang ve sonunda yeni bir evrenin- bizim evrenimizin- oluşumu. Bu fikir tüm bilim dünyasını şaşırttığı gibi uzlaşımsal big bang teorisini de baş aşağı çevirdi. Demek ki Big bang yani büyük patlama herşeyin başlangıcı değil. Bundan önce de zaman ve uzay vardı. Aslında Big bang ler her an olabilmekte.
 
Paranormal
 
“Paranormal”, uzayda aynı boşluğu dolduran fakat normal şartlar altında birbirleri ile etkileşimi olmadığı varsayılan “paralel dünya veya evren”lere denir Her evren sadece kendisine göreceli olacak şekilde gerçektir. Ne zaman bu evrenler arası ayrım karmaşası olur ve iki evren arası bir etkileşim gerçekleşirse, buna “paranormal olay” denir. “Hayaletler”, “ruhlar”, “cinler”, “zamanda bükülmeler” ve diğer doğa üstü olayların tamamı, paralel evrenlerden birisinin diğeri içerisinde geçici olarak “gerçek” olmasına bağlanabilir. Peki böyle bir şey gerçekten olabilir mi? Cevap olağandışı görünse de: “Evet”tir.
 
Bilindiği gibi atomu oluşturan atomaltı parçacıklar , “Dalga özelliği” içeren zerrelerine kadar parçalanabilir. Öyleyse her madde dalgalardan oluşur. Bu dalgaların frekans, genleşme, kutuplaşma, vs… gibi çeşitli karakteristik özellikleri vardır. Kuantum fiziğinin, maddenin atom altı boyutunun tuhaf karakterini inceleyen birkaç modeli vardır. Bunlardan birisi de “Paralel Evrenler Teorisidir.” Diğer teorilere göre daha fazla açıklama getirmiş olsa da, az anlaşılır olması günümüz bilim adamlarınca geçerli model kabul edilmesini engellemiştir. Bilim adamları günümüzde tercihlerini “Copenhag Teorisi”nden yana kullanmalarına rağmen, aralarında paralel evrenlerin de bulunduğu diğer teorilerle eşit geçerliliği olduğunu itiraf ederler.
 
Dalga boyları aynı maddelerin özniteliklerinin de aynı olduğunu görmek için müspet bilimin çerçeveye bakış açısını biraz genişletmek yeterli olacaktır. Aynı özelliklere sahip dalga boyları birbirlerine göreceli olacak şekilde gerçektir. Diğerlerinden farklı özelliklere sahip dalga boyları olması halinde (Mesela frekans) üstteki durum geçerli olmayacaktır.
 
Aynı dalga boylarından meydana gelen maddeler evrenleri oluşturur. Diğer dalgalar birbirlerinde etkilenmezler ve farklı frekanslara sahip radyo dalgaları gibi havada birbirleri ile karışmadan varlıklarını sürdürürler.Öyleyse pek çok evren aynı boşlukta var olabilmektedir.
 
Maddenin doğal dalgasındaki bir iniş çıkış onu diğer evrenlere yaklaştırabileceği gibi kısmen eşleşebilir de. Bu durumda, evrenlerden biri diğeri için gerçek olabilir. Eğer evrende yaşayanlar da bu gerçeklik içinde yer alırsa, hayalet ve ruhlar için bir açıklama getirilebilir.
 
Eğer ruhlar ve öteki varlıklar diğer evrenin birer parçası iseler, ya evrenler arasındaki frekansı değiştirme metodları geliştirmiş ya da bir kısa bir süre için de olsa bizim evrenimizin bir parçası olmanın yolunu bulmuşlardır. Eğer bu etkileşim tam olarak gerçekleşirse en az herkes kadar somut olurlar, bu etkileşim mükemmelin biraz altında olursa saydamlık söz konusu olabilir; genel izlenim de bu yöndedir. Daha düşük uyumlar yine evrenler arası etkileşim ile sonuçlanabilir fakat bu sonuç gözle görülemeyecek düzeydedir.
 
Zamanda yolculuk
 
“Zaman” belki de dalga boylarındaki frekansların sürekli ve istikrarlı bir değişimidir. Öyleyse “zaman” da paralel evrenler değişimi ile açıklanabilir. Bu da geçen her dakikanın kendisi için paralel bir evren oluşturduğu anlamına gelir. Aslında tüm paralel evrenler farklı zaman dilimleri içerisindeki bu evrendir. Öyleyse zaman akışı vücudumuzu oluşturan maddelerin dalga boylarındaki sürekli ve istikrarlı değişimin sonucudur ve daima bizim bir evrenden başka bir evrene geçmemize neden olur.
 
O zaman bu kurama göre, ruhani dünyalar bir değişim içerisinde olan paralel evrenlerdir. Bu oluşum zamanda yolculuğa da olanak tanımaktadır. Tek yapılması gereken kişinin bünyesini oluşturan maddelerin dalga boyunu değiştirmenin bir yolunu bulmaktır. Eğer bu değişim gerçekleştirilebilirse, şu anki zamandan başka bir zamana yolculuk söz konusu olabilir. Paralel evrenler arası geçiş dizgesindeki aksaklıklar zamanda bükülmenin etkilerini açıklar. O halde hayalet tren, cin vs… gördüklerini iddia eden kişiler aslında geçici olarak başka bir süreç içerisinde yer almışlardır.
Sirius Ufo Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi

yenikirintii

 • Kıdemli Üye
 • Tam Üye
 • ****
 • 216
  İleti
 • itibar: +80/-29
 • Cinsiyet: Bay
 • dünyada her şey,kendi cinsi olan şeyi çeker;
Ynt: Paralel Evrenler
« Yanıtla #1 : Aralık 31, 2012, 10:26:48 ÖÖ »
görünen o ki, benim bu konuya hakim olmam pek mümkün değil.
anladığımı sandım,bildiklerim de karıştı. çok sorgucular için zor bir konu. emin olun kafanız cılkıyor ???.
en azından ben mevzuyu toparlayamadım. diğer benzer başka konuları da kapsayan fantastik bir söylem gibi de; bilimsel gibi de,sallama gibi de...
sonuç,beni mazur görün! 1mm den az bir mesafedeki paralelimde ne var bilmek istemiyorum. çünkü anlamıyorum. eğer bu bir sanal canlandırma denirse(ekvator çizgisi gibi), biriki taş oturur. yok yahu kesin var bu evrenler,hatta cinlerde orada yaşıyor ;) derseniz sıkıntı oluyor,beyin zorlaması yaşıyorum.
neyse, ben yazılanları okuyarak devam edeceğim. meydan bilenlerin. buyrun efendim :)
İki kuşu birbirine bağlasan,ikiside aynı cinstendir:İki kanat dört kanat olmuştur,fakat gene de uçamazlar;çünkü arada ikilik vardır.Ölü bir kuşu,diri bir kuşa bağlasan diri kuş uçar;çünkü ikilik kalmamıştır.

siriusplanet

 • Yeni Üye
 • *
 • 12
  İleti
 • itibar: +0/-0
 • Cinsiyet: Bayan
Ynt: Paralel Evrenler
« Yanıtla #2 : Şubat 18, 2013, 09:19:52 ÖÖ »
Bence bu dalga boyunu hiçbirzaman bulamayabilirler.Zaman da yolculuk çok güzel kurgularla dolu bir sinema filmleri serisinin ötesine geçemez gibi.Çünkü yaşanmış ve bitmiş olan bir zamana geri dönmek imkansızdır,yaşanmamış olan bir zamana gitmek de bir o kadar zor olsa gerek diye düşünüyorum :)Bir düşünsenize bilim adamaları geçmişe gitmeyi başardılar.Mesela ilk aklıma gelen J.F.Kennedy suikasti,ölümler,katliamlar'ın rotasını değiştirebileceklermiydi.Bu biraz da"o uçağa binmeseydi ölmeyecekti"denmesine benziyor.Hayır o adamın zamanı gelmiş ve ölmüş.Yani geriye dönüş yok maalesef.Bunu yapmaya güçleri yetebilirmiydi ya da bilimadamlarına:birer "insanoğlu"vasfıyla baktığımızda daha büyük bir gücün elinde bulunduğunu düşünmez misiniz?Bir de bu yönden bakabilirsek.Saygılar.. :)
"Haksızlığa yönelip bütün insanların senin peşinden gelmesi yerine,adaletli olup yalnız kalman daha iyidir"

ufo_gören_masum_hakan

 • Tam Üye
 • ***
 • 184
  İleti
 • itibar: +3/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • hayat yaşayınca güzeldir...
Ynt: Paralel Evrenler
« Yanıtla #3 : Haziran 12, 2013, 01:59:56 ÖS »
görünen o ki, benim bu konuya hakim olmam pek mümkün değil.
anladığımı sandım,bildiklerim de karıştı. çok sorgucular için zor bir konu. emin olun kafanız cılkıyor ???.
en azından ben mevzuyu toparlayamadım. diğer benzer başka konuları da kapsayan fantastik bir söylem gibi de; bilimsel gibi de,sallama gibi de...
sonuç,beni mazur görün! 1mm den az bir mesafedeki paralelimde ne var bilmek istemiyorum. çünkü anlamıyorum. eğer bu bir sanal canlandırma denirse(ekvator çizgisi gibi), biriki taş oturur. yok yahu kesin var bu evrenler,hatta cinlerde orada yaşıyor ;) derseniz sıkıntı oluyor,beyin zorlaması yaşıyorum.
neyse, ben yazılanları okuyarak devam edeceğim. meydan bilenlerin. buyrun efendim :)

paralel evrenler aslında şey gibidir eee nasıl anlatsam bir bilgisayarın yerel diskleri gibidir mesela bizim dünyamız bu evrende yani C:/ Yerel Diskinde diğer gezegende diğer evrende yani D:/ diskinde şey gibi düşünün aynı diske fazla yük bindirmemek için hardisk i böleriz 3 e 4 fellan onun gibi düşünün
forum için gerekli bir konuya desteklemek istiyorsanız tıklayınız http://siriusufo.org/forum/index.php?topic=1647.0

yenikirintii

 • Kıdemli Üye
 • Tam Üye
 • ****
 • 216
  İleti
 • itibar: +80/-29
 • Cinsiyet: Bay
 • dünyada her şey,kendi cinsi olan şeyi çeker;
Ynt: Paralel Evrenler
« Yanıtla #4 : Haziran 15, 2013, 12:03:11 ÖS »
masum hakan a;
anladın yani paralel evren mevzuunu... :-[
teorisi ile pratiği ile tamamdır diyorsun
c diski var,d diski var: (bilgilerin ve belki de varlıkların) bazısı oraya bazısı buraya dağılmıştır...bu dur yani!

sıkıntı yok benim için. hakan kardeşimin yaklaşımını da anlamadım,konuyu da bir türlü tam anlayamamıştım zaten...
yine de üzülmüyorum. kaybettiğim bir şey olmadığı için rahatım.benim kapasitem,bilgi birikimim aşırı soyut kavramlarda fazladan eksilme yapıyor.
siz! daha kültürlü ve bilgili olacağını sandığım yeni nesil anlayıp,toparlayın bana yeter.
gerçekten artık soyutla somutu karıştırır oldum.
sözlerimde bir sitayiş kesinlikle yok.delikanlıyı da taktir ediyorum.girişken olması ona başarı getirecek gibi,iş ki pleasealılara fazla takılmasın ;D
İki kuşu birbirine bağlasan,ikiside aynı cinstendir:İki kanat dört kanat olmuştur,fakat gene de uçamazlar;çünkü arada ikilik vardır.Ölü bir kuşu,diri bir kuşa bağlasan diri kuş uçar;çünkü ikilik kalmamıştır.

Samet

 • Tam Üye
 • ***
 • 146
  İleti
 • itibar: +22/-5
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Paralel Evrenler
« Yanıtla #5 : Haziran 16, 2013, 01:13:01 ÖÖ »
Hakan'ın açıklamasını paralel evrene uyarlarsak söylediğinin aksine bilgisayara daha fazla yük biniyor :P Çünkü normalde C daha doludur ve D boştur. Paralel evrene göre C'dekilerin aynısı D'de de var.

 Star Gate dizisi temelli paralel evren bilgilerime dayanarak dedim bunları