0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kurt Delikleri | Aralık 06, 2012, 06:41:00 ÖS
Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk

NESTOR

 • Administrator
 • Tam Üye
 • ******
 • 245
  İleti
 • itibar: +96/-39
Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« : Aralık 06, 2012, 06:41:00 ÖS »

Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
 


Bildiğimiz gibi Evrende, Güneş boyutlarındaki bir yıldız beyaz cüceye, orta büyüklükteki bir yıldız da nötron yıldızına dönüşür. Güneşten çok daha büyük kütleye sahip olanlar ise, ömürlerini karadelik olarak noktalarlar. Bunlar evrenin doğal oluşumlarıdır. Fakat biz bir nesneye yeterince basınç uygulayabilseydik, o nesnenin maddesini bir proton büyüklüğüne kadar sıkıştırılabilir ve meydana gelecek kütlesel çekim kuvveti ile de atom çekirdeği boyutlarında bir karadelik oluşturabilirdik. Pratikte şu an için gerçekleştiremesek de, evrende böyle tür karadeliklerin olabileceği düşünülmektedir. Çünkü, Evren, başlangıcında kendini oluşturan tüm maddenin aynı anda ve aynı yerde olmasından dolayı çok yoğun idi. Böylece büyük patlamadan 10 üssü (-20) saniyelik zaman parçası içinde aşırı yoğun bölgelerin sıkıştırılmasıyla birlikte, böyle mini karadeliklerin oluşabileceği hesaplanarak, her ışık yılı küplük hacimde böyle yüzlerce yapının olacağı ortaya çıkmıştır.
 
Prof. Stephen W. Hawking, The Physics of Star Trek (Uzay Yolculugunun Fiziği) adlı bir kitaba yazdığı önsözde zamanda yolculuğun mümkün olabileceğini söyledi. Zamanın, iki ya da tek yönlü bir yolculuk olup olmadığı konusu, Aziz Augustin’in “zaman geçici bir şey midir, yoksa her zaman mevcut olmuş mudur?” sorusunu ortaya atmasından bu yana, 1500 yıldır insanların kafasını kurcalamayı sürdürüyor. Cambridge Üniversitesi’ndeki Isaac Newton kürsüsü profesörü Stephen Hawking, daha önce, eğer evrenin genişlemesi sona erer ve küçülmeye başlarsa, zamanın geriye doğru işleyebileceği fikrini ortaya atmıştı.
 
Hawking’in California Institute of Tecnoloy’deki dostu Kip Thorne 1994′te yayınlanan Kara Delikler ve Zaman Boşlukları adlı kitabında, genel rölativiteye ilişkin öndeyimlerin, uzaydaki bir solucan deliğinden zamanda seyahat etmeyi mümkün kıldığını öne sürdü.
 
“Solucan Delikleri”, Einstein’in varlığını öngördüğü, varsayımsal uzay boşluklarıdır. Eğer uzayda boşluklar varsa, zamanda da boşluklar olmalıydı. Ne var ki, bu boşluklar atomdan milyar kere daha küçük ve hayal edilemeyecek kadar kısa süre ile varoluyor. Başka bir bilim adamı, Princeton Üniversitesi’nden Richard Gott’a göre de, evrenin başlangıcı olan patlamadan, Big Bang’den arda kalan, sonsuz uzunlukta ve hayli gizemli şeyler olan “kozmik ipliklerden” ikisi alınıp, aynı hızla birbirlerinin yanından geçmeleri saglanırsa, teorik bir zaman makinesi yapmak mümkün olabilir.
 
Karadelik terimini ilk olarak kullanan, fizikçilerin fizikçisi John A.Wheleer de bu kuramı tekrar ele alarak, uzayın çok eğri olan bölgelerinde “Einstein-Rosen köprülerinin” ortaya çıktığını, bunun Kuantum düzeylerindeki köpüklere benzediğini, kabarcıkların uzay-zaman örgüsünde baştan başa “fincan kulpları”ya da “solucan delikleri” gibi, uzaydaki iki ayrı bölgeyi oyuk bir fincan kulbunun, fincanın içindeki farklı iki bölgeyi birleştirmesinden daha iyi birleştirdiğini belirtmiş; daha sonra da, bu konudaki görüşünü şöyle ifade etmiştir: “Uzay, üzerinde uçan pilota göre düz bir okyanusa benzer, fakat üzerine düşen talihsiz bir kelebek için çalkantılı bir karmaşadır. Daha yakından bakıldığında ise, tüm yapının her tarafının solucan delikleriyle dolmasıyla birlikte, daha karmaşık görülmeye başlar. Geometrodinamik yasa (geometri ve dinamiğin ortak yasası) bütün uzayı köpüğe benzer karakteriyle etkiler.”
 
Solucan deliklerinin diğer bir ilginç özelliği de , delikler arasındaki mesafe ne kadar uzak olursa olsun, süper uzay vasıtasıyla, aynı anda bizim evren içinde olduğu gibi ayrı evrenler arasında da bağlantı kurmasına izin vermesidir. Dolayısıyla, bu görüş ışığında Wheleer, Richard Feyman ile birlikte, kurtdeliklerinin mikroplandan makroplana kadar bizim evrenin içinde olduğu gibi, ayrı evrenleri de birbirlerine bağlayarak, uzay-zaman yapısındaki tüm noktaları diğer tüm noktalar ile eşitlediğini belirtmiş ve evrenin sonsuz, sınırsız olduğunu, bunun da elektronların, aslında bir elektronun mevcut dört boyutlu uzay zaman içerisinde yer alan solucan deliklerinden geçerek, aynı zamanda ve hemen hemen her yerde ortaya çıkan tek bir elektrondan meydana geldiğini, bunun da “elektronların evrenin her yerinde neden aynı değere sahip oldukları” sorusuna karşılık olacağını ifade etmişlerdir.

Öyle ki tüm anti-elektronlar (tüm parçacıklar için de geçerlidir) dahi, bu Tek elektronun farklı bir görünümü şeklinde mevcutturlar. Kurt deliklerinin bir başka özelliği de, zamanda yolculuk yapabilme imkanı tanımasıdır. Çünkü, olay ufkuna doğru hareket eden cisim, zamanın hızlanmasıyla geleceğe sıçrama yaparken, tünelin içine girdiğinde de zamanın ters işlemesi sonucu, burada kalma nispetince geçmişe doğru hareket eder. Bunu daha somut bir örnekle açıklamaya çalışırsak; önce, iki ucu arasındaki uzaklığı bir uzay gemisinin bir saatte kat edebileceği bir solucan deliği oluşturalım. Gemimizi öğle saatinde yani 12:00’den itibaren bir saat boyunca, solucan deliğinin uçlarından birisi civarında bir saat boyunca hareket ettirelim. Cisim, ışık hızında hareket edip (ya da çekim etkisiyle) zamanı donacağından, dışarıda saat 13:00’ü gösterirken, gemide saat yine 12:00 olacaktır. Başka bir deyişle, geleceğe bir saat sıçrama yapmıştır (Diğer ucunda zaman yine 12:00, dışında ise 13:00’tür.) Dışarıdaki zaman 13: 00’ü gösterdiği sırada, gemiyi deliğin içine gönderdiğimizde de, bir anda tünel boyunca hızlanarak, saat 12:00’de diğer delikten dışarı çıkacaktır ve ilk deliğe doğru bir saat boyunca hareket ettikten sonra tünelin içine girmekte olan kendisiyle karşılaşacaktır.
 
Kurt delikleri “sonsuz ihtimali” temsil eder. Bizim bildiğimiz uzayın ötesidir. Sonsuz tünel burada üst üste labirent gibi yumak gibi dolanır. Onların içinde zaman yoktur. İmkansız ve zamansız bir bölgedir.
 
Bu atomaltı tüneller sayısız tanedir. Boyları uzar, kısalı, birbiri üzerine dolanan solucanlar gibi hep kıpır kıpırdır. Birbirlerine hiç dolaşmayan 10E-33 cm’lik hortumlardır. Ve her an heryerdedirler. Salınımlarıyla maddeye can verirler. Kurt Deliklerinde zaman olmadığı için, dün ve yarın, en uzak ve
 
en yakın, en büyük ve en küçük beraberdir. Zamanın ve mekanın ötesindedirler. Tünellerin kurgusu Geometrik-Dinamik denen iki yasayla yönetilir. Döner, sallanır, uzar, kısalır, zamansızdır, dinamiktir. Bu tüneller, zaten imkansızı temsil ettikleri için her türlü garabete neden olabilirler. Telepati’den rüyalara, ilhamdan ışınlanmaya kadar çözemediğimiz herşeyin sebebi olabilirler.
 
Tayyı mekânda; bir mistik, bedenini bırakıp elektromanyetik (mikrodalga) yapılı bedeni ile yani Ruh olarak, herhangi bir yere giderek madde görüntüsü vermesiyle görünebilmektedir. Mistik kaynaklarda da belirtilen Hz. Hızır’da, maddesel boyuttaki biyolojik bedeninden “Berzah”denilen dalgasal boyutun ışınsal beden yaşamına geçmiş olmasına rağmen, istediği zaman bu ışınsal bedenini, yani Ruhunu biyolojik bedene dönüştürüp dünyamızda yer almaktadır.
 
Mısır Piramitlerinde Bulunmuş Bir Yazı :
 
“Ey Insanoğlu; bu parşomende yazılı olanları iyi oku. Oku; burada, varolmadığın günleri bulacaksın,
 
Eğer Tanrıların bahsettiği bilgeliğe sahipsen…Oku çocuğum; çok uzaklardan sana henüz ulaşan
 
geçmiş ve geleceğin sırlarını oku… Insanoğlu ebediyetten bugüne kadar sadece burda yaşamadı.
 
BIRÇOK YERDE, ZAMANDA, DÜNYADA YAŞADI. Herbirinin arasinda karanlik perdesi var.
 
VE SIMDI KAPILAR AÇILACAK VE BASLANGIÇTAN BERI VAROLAN TÜM KARANLIK TÜNELLER AYDINLANIP; GÖRÜNECEKLER; Inancimiz bize SONSUZ YASAMI ÖGRETTI; simdi ebediyeti SONUN VE BASLANGICIN OLMADIGINI ANLADIK Bu bir SONSUZ DAIRE… Çember yasasina göre; eger bir sey dogruysa hersey dogrudur.
 
YARATICI çesitli sekillerle yüzünü gösterdi. ASLINDA O, BIRDIR. ISTEDI KI; TEK BIR TANRI olarak bilinsin. GÖRÜNMEYEN ZAMANLARIN KUDRETI RUHLARIN TÜMÜNÜ BAGLAYACAK DÜNYA ÖLDÜGÜNDE; SONA GELDIGINDE VE BU ARADA BÜTÜN AYRI
 
GEÇMISLER ONLARA AÇIKLANMIS olacak.”
 
Peki buna ne diyeceksiniz? Mısırsir Tanrılarından Horus’a ait:
 
“Yıldızların kararıp, düştükleri dev kuyular gördüm”
« Son Düzenleme: Aralık 07, 2012, 11:27:31 ÖÖ Gönderen: NESTOR »
Sirius Ufo Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi

solidus

 • Moderator
 • Tam Üye
 • ****
 • 1261
  İleti
 • itibar: +86/-71
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #1 : Aralık 08, 2012, 02:53:01 ÖÖ »
kurt deliği adı ilk defa ''John Archibald Wheeler'' tarafından kullanılmıştır ve o zamandan beri  kuantum topologları tarafından enerjinin bir evrenden diğerine sızdığı noktaları tanımlamak için kullanılmıştır.

kurt delikleri , kara deliklerin içinde ortaya çıkar ve türlü şekillerde , türlü ölçülerde olurlar.

stephan hawking'in şu görüşüde kurt delikleri hakkında bize bilgi verebilir.

'' çok açık olmasa bile , kurt delikleri aracılığıyla evrenler arasından sızan tek şey , enerji değildir ; bilgi ve düzen kavramı da diğer iki olasılıktır.'' (wolf , parallel universes - s 195 )

kurt delikleri ile zamanın labirentli dairesinin bazı kanalları  , gittikçe daha açık şekilde tarif edilmiş hale gelmektedir.

''delik'' fenomenleri bazen , denklemlerin 'uydurması' diye eleştirilmiştir. eğer kişi bunları bu ölçüte göre tartarsa , büyük patlama teorisini üretenin de aynı denklemler olduğu gerçeğiyle yüzleşmek durumundadır.
teorik fizik birçok hipotez için deney alanı olmuştur ; bunlardan bazıları ,  örnek olarak : şu andaki bazı  uzay araştırmaları nihai olarak ispatlanmıştır ; halbuki diğerleri hala gizem olarak kalmıştır. bütün bu gizemli kısımlar herkesi tatmin edecek bir biçimde deneysel olarak çözüme kavuşuncaya kadar şaşırtıcı bir şey olarak kalacaktır.

bu delikler bilimsel olarak ister safi kütle çekimsel alanla bağlantılı olsun ister henüz farkına varamadığımız başka özellikler taşısın bu fenomenlerle bağlantılı bulunan  bu enerjilerin , dönüştürme vasıfları olduğu fikrini güçlendirir nitelikte görünmektedir.

metafiziksel açıdan bakıldığında ise zaman enerjileri bağlantıları açık olarak ortadadır. çünkü zaman büyük bir dönüştürücüdür.kara delik ile onun zıddı  arasında varolduğu spekülasyonu yapılan zaman/zamansızlık kanalı boyunca bir yerde dönüşüm oluşur. tıpkı  herbirimizin karanlık bir tünel içinden geçerek ölümün kara deliğine girip ötedeki beyaz ışığa varışımız yada güneşimiz dediğimiz yıldızın ışığını görmek için benzer bir tünelden geçerek doğumda ortaya çıkışımız gibi.

not : murry hope - dinlerde bilimde ve metafizikte zaman enerjisi kitabından alıntıdır ve sadeleştirilmiştir.
« Son Düzenleme: Aralık 08, 2012, 02:54:43 ÖÖ Gönderen: solidus »

Samet

 • Tam Üye
 • ***
 • 150
  İleti
 • itibar: +23/-5
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #2 : Aralık 10, 2012, 07:36:20 ÖS »
Solucandeliği adlı bir abimiz vardı sanırım. Buraya üye oldu mu bilmiyorum. Konsept uygun hâle gelmişken paylaşımlarını,deneyimlerini paylaşmasını isterim :)

L Lawliet

 • Tam Üye
 • ***
 • 512
  İleti
 • itibar: +132/-149
 • Cinsiyet: Bay
 • I <3 ϕ6!
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #3 : Aralık 10, 2012, 11:45:01 ÖS »
Solucandeliği adlı bir abimiz vardı sanırım. Buraya üye oldu mu bilmiyorum. Konsept uygun hâle gelmişken paylaşımlarını,deneyimlerini paylaşmasını isterim :)

Aman diyorum ;D Bu konu teorik fizik konusu. Onun yaptığı "araştırmalar" taş çatlasa metafizik sayılır. Bir insan oturduğu yerden gözlerini kapatarak kurt deliklerini araştırabilir mi yahu? ;D Bütün astrofizikçiler boşa emek çekiyorlar o halde :D
Watashi wa Johann Liebert | Jonathan Osterman | Dr. Manhattan | Physicist | Nate River | Incognito | Dekan | Masirius desu!

Rousseau

 • Tam Üye
 • ***
 • 223
  İleti
 • itibar: +67/-107
 • Cinsiyet: Bayan
 • been there done that
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #4 : Aralık 11, 2012, 12:21:51 ÖÖ »
Solucandeliği adlı bir abimiz vardı sanırım. Buraya üye oldu mu bilmiyorum. Konsept uygun hâle gelmişken paylaşımlarını,deneyimlerini paylaşmasını isterim :)

gerçekten de değişik fikirleri ve tezleri olan bir üyeydi.
bence site kapandı falan sanıyordur.
fikri kıt, vizyonsuz diplomalı astronomlara, fizikçilere bin basacak sayısız amatör astronom ve fizikçi var ayrıca.
bu diploma değil kapasite ve yoğun çalışma meselesi.
"Bazı insanlar vardır, eğer bir şeyi zaten bilmiyorlarsa, onlara anlatamazsınız." Louis Armstrong

Samet

 • Tam Üye
 • ***
 • 150
  İleti
 • itibar: +23/-5
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #5 : Aralık 11, 2012, 12:36:42 ÖS »
Kurt deliği olma ihtimalini bende pek mümkün görmüyorum ama dediğiniz gibi metafizik olarak değişik şeyler paylaşabilir bizimle :)


L Lawliet

 • Tam Üye
 • ***
 • 512
  İleti
 • itibar: +132/-149
 • Cinsiyet: Bay
 • I <3 ϕ6!
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #6 : Aralık 12, 2012, 02:27:32 ÖS »
Solucandeliği adlı bir abimiz vardı sanırım. Buraya üye oldu mu bilmiyorum. Konsept uygun hâle gelmişken paylaşımlarını,deneyimlerini paylaşmasını isterim :)

Hiçlik ismi altında forumda bulunmaktadır, gözün aydın ;D
Watashi wa Johann Liebert | Jonathan Osterman | Dr. Manhattan | Physicist | Nate River | Incognito | Dekan | Masirius desu!

Hiçlik

 • Yeni Üye
 • *
 • 5
  İleti
 • itibar: +0/-3
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #7 : Ocak 02, 2013, 12:39:53 ÖS »
  Kıymetli arkadaşlarım sizlere ve herkeze somut delillerle gelene kadar bir şey anlatmamaya yeminliyim. yaklaşık 2o gündür de "Forum" a girmiyordum. Bugün" bir bak bakalım dedim kendi kendime" dedim ve baktım.  yine 20 gün kadar  hiç bakmamaya niyetliyim.  Ben ne yaptığımı çok iyi biliyorum. Günde 6 saat bekliyorum bu delikleri ve hemen hemen hergün geliyor. Tabii bir kaç aya kadar haftada bir veya iki kere geliyordu. Genellikle sağa dönük yatınca oluyor ama ben iç kulak darbesini sağa dönükken yaşadığım için sağa dönük yatarken yapmaktan çekindiğim için çok zaman kaybettim. 18 şubattan beri ağırlığı bu kurt deliklerine verdim. Haziran ayından beri içlerine giremiyorum veya kendimi karanlık yerlerde buluyorum ve buralarda çok sıkıntı yaşadıktan sonra vazgeçiyorum. Şu ana kadar 8 tane kurt deliği şekli belirledim. Sadece bir veya iki tür olsaydı çoktan netice almıştım. Bu arada çalıştıklarımdan netice alamadığımda haydi astral yapayım diyorum ve yapıyorum. Üçüncü gözden de durugörüler alıyorum. Bazı arkadaşlar beni yanlış alamayıp üzmeselerdi sizlere kimsenin veremeyeceği astral seyahat, durugörü ve zihin seyahati teknikleri de verecektim. değişik astral bedenlerle nerelere gidilebiliyor bilgi verecektim Ve ayrıca insan beyninin gerekirse evren haline nasıl getirileceği tekniklerini verecektim. Ama bu konulara girmemeye şimdilik yeminliyim. Şu an tek hedefim şu deliklerden birine iki kere daha girmek ve mutlaka yakında yapacağım. Bakınız bunun için iç kulağım arızalandı ve bedende terslikler de başladı ama yine de mutlaka başaracağım ve sizlerle paylaşacağım. İki kere daha yapınca arkasından ölmeye bile razıyım. Bana inanın ve göreceksiniz ispatlayınca sizlerde mutlu olacaksınız. kendinizi tanıma fırsatı yakalayacaksınız. Bana bu konuda yanıt vermeyin ve daha mart ayına kadar konu açmamaya ve birinin açtığı konuya girmemeye yeminliyim. Çalışmam bittiği an yani iki kere daha deliğe girdiğim an yeminimi bozacağım. denemelerimi tamamlamam için iki kere daha girmek zorundayım. Şu kurt deliğine girmeyi kendim için yapmıyorum. Ayrıca insanın en az 3 astral bedeni ve yine en az 3 başka bedeni var. ( her astral bedenle başka alemlere gidilir. Diğer bedenlerle de değişik evrenlere gidilir. ayrıca oluşan her kurt deliğinden gidilen yerler de farklı. Dünyada her yere aynı araçlarla gidilinebiliyor mu.) ve bir çok arkadaşın birbirlerinin yaptığı astrallere inanmamasının nedeni bu. Bunları şu an istesem bir ayda neticelendiririm ama şu an dediğim gibi kendimi gerçek astrofiziğe adadım ve bunu bitirmek zorundayım. Sizlerden geçici bir süre için ayrılacağım tekrar ve beni mazur görün ama tekrar yazmaya başladığım an bilime çok şey katacağıma eminim. saygılarımla...
« Son Düzenleme: Ocak 02, 2013, 01:33:56 ÖS Gönderen: Hiçlik »

L Lawliet

 • Tam Üye
 • ***
 • 512
  İleti
 • itibar: +132/-149
 • Cinsiyet: Bay
 • I <3 ϕ6!
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #8 : Ocak 02, 2013, 01:27:24 ÖS »
Günde 6 saat bekliyorum bu delikleri ve hemen hemen hergün geliyor.

Ulaştırma bakanı ile kurulacak verimli bir temas, bu süreleri düşürmeye vesile olacaktır diye düşünüyorum.
Watashi wa Johann Liebert | Jonathan Osterman | Dr. Manhattan | Physicist | Nate River | Incognito | Dekan | Masirius desu!

ivan_

 • Yeni Üye
 • *
 • 18
  İleti
 • itibar: +5/-1
 • Cinsiyet: Bay
Ynt: Kurt Delikleri ve Zamanda Yolculuk
« Yanıtla #9 : Şubat 06, 2013, 05:17:07 ÖÖ »
Dikkat etmek lazım kurt deliklerine.
Hani "aman bir tanesini gördüm,yakalayıp dalayım da Çin'e gideyim 1 saniyede" derseniz denemeyin.
Afganistan'a veya Beyrut'a falan da çıkabilirsiniz.
Tehlikeli şeyler bunlar :)
İhanet,tüm ortaklıkların kaçınılmaz sonucudur. "The X Files Sezon 6 Bölüm 11, Csm"