0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Zaman Yolculuğu Nasıl İşler | Aralık 06, 2012, 06:45:40 ÖS
Zaman Yolculuğu Nasıl İşler

NESTOR

 • Administrator
 • Tam Üye
 • ******
 • 242
  İleti
 • itibar: +95/-39
Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« : Aralık 06, 2012, 06:45:40 ÖS »ZAMAN YOLCULUĞU NASIL İŞLER?
 


Kurt yenikleri (Solucan delikleri)
 
Thorne zaman yolculuğu portalı için kullanılabilecek evrende var olan başka türde tünele benzer bir yapı olabileceğine inanıyor. Einstein – Rosen Köprüleri de denen kurt yeniklerinin zaman yolculuğu için en çok potansiyele sahip oldukları düşünülüyor. Sadece zamanda yolculuk yapmamıza izin vermezler, ayrıca zamanın çok küçük bir kesrinde Dünyadan bir çok ışık – yılı uzağa yolculuk yapmamızı sağlayabilirler.
 
Kurt yeniklerinin, herhangi bir kütlenin uzay zamanı büktüğünü ifade eden Einstein’ın görecelilik teorisine dayandığı düşünülür. Bu bükülmeyi anlamak için, iki kişinin bir çarşafı tuttuğunu ve bu çarşafı gerdiğini düşünün. Eğer birisi çarşafın üzerine bir basket topu koyarsa, basket topunun ağırlığı çarşafın ortasını dürecektir (yuvarlayacaktır) ve çarşafın o noktada bükülmesine neden olacaktır. Şimdi, eğer aynı çarşafın kenarına bir bilye konulursa, bükülme nedeniyle basket topuna doğru yolculuk yapacaktır.
 
Bu örnekte, uzay gerçekte uzay zamanı oluşturan dört boyut yerine iki – boyutlu bir plan olarak tanımlandı. Bu çarşafın üstü ve alt arasında bir boşluk bırakarak üst üste katlandığını imgeleyin. Basket topunu üst tarafa yerleştirmek bir bükülmenin oluşmasına neden olur. Eğer üsteki basket topunun bulunduğu yere karşılık gelen bir noktada çarşafın alt kısmına eşit bir kütle yerleştirilirse, ikinci kütle en sonunda basket topu ile buluşacaktır. Bu, kurt yeniklerinin oluşmasına benzerdir.
 
Uzayda, evrenin farklı kısımlarına baskı uygulayan kütleler en sonunda bir tünel oluşturmak için bir araya gelebilir – bu bir kurt yeniğidir. O zaman Dünya’dan başka bir galaksiye hızla yolculuk yapabiliriz ve geriye dönebiliriz (bir ömür içinde). Örneğin, Orion’un hemen altındaki Canis Major takımyıldızında görünen bir yıldız olan Sirius’a yolculuk etmek istediğimiz bir senaryo düşünelim. Sirius Dünya’dan yaklaşık 9 ışık – yılı uzaklıktadır, bu yaklaşık 54 trilyon mildir (90 trilyon km). Açıkça, bu mesafe uzay yolcularının orada neler gördüklerini bize anlatmaları için zamanda gidip dönmeleri için çok fazladır. Şimdiye dek insanların uzayda yolculuk yaptıkları en uzak mesafe aydır, Dünya’dan sadece 400,000 km. Eğer bizi Sirius’un etrafındaki uzaya bağlayan bir kurt yeniği bulabilseydik, o zaman geleneksel uzay yolculuğu ile geçmek zorunda kalacağımız trilyonlarca milden kaçınarak zamanı önemli ölçüde kısaltabilirdik.
 
Tüm bunların zaman yolculuğu ile ne ilgisi var? Daha önce tartıştığımız gibi, görecelilik teorisi bir nesnenin hızı ışık hızına yaklaştıkça zamanın yavaşladığını belirtir. Bilim adamları uzay mekiği hızında bile astronotların birkaç nanosaniye geleceğe yolculuk yapabildiklerini keşfettiler. Bunu anlamak için iki kişiyi hayal edin, onlara A ve B diyelim. A Dünya’da kalırken, B uzay mekiği ile uçar. Kalkış anında ikisinin de saatleri mükemmel senkronizasyondadır (aynı zamanı gösterir). B2nin uzay mekiği ışık hızına yaklaştıkça, B için zaman daha yavaş akar (A’ya göre). Eğer B ışık hızının yüzde 50’sinde sadece birkaç saat yolculuk yapıp Dünya’ya geri dönerse, A’nın B’den daha hızlı yaşlandığı ikisine de görünecektir. Yaşlanmadaki farklılığın nedeni, zamanın A için B’den daha hızlı geçmesidir. A için birçok yıllar geçmiş olabilirken, B için sadece bir kaç saat geçmiştir.
 
Eğer kurt yenikleri keşfedilebilseydi, geleceğe olduğu gibi geçmişe de yolculuk etmemizi sağlardı. İşte bunun nasıl işleyeceği: Diyelim ki, kurt yeniğinin girişi taşınabilirdir. O zaman yukardaki örnekte ışık hızının yüzde 50’si hızda uzayda birkaç saat geçiren B kurt yeniğinin bir ucunu uzaya taşıyabilirdi, kurt yeniğinin diğer ucu A kişisi ile Dünya’da kalırdı. B uzayda yolculuk yaparken, iki insan (A ve B) birbirlerini görmeye devam ederlerdi. B birkaç saat sonra Dünya’ya geri döndüğünde, A için birkaç yıl geçmiş olabilir. Şimdi, A uzaya giden kurt yeniğinden baktığında, kendisini daha genç yaşta görür, B uzaya uçtuğunda bulunduğu yaşta. Bununla ilgili harika olan şey şu; daha genç olan B geleceğe adım atabilirken, daha yaşlı olan A kurt yeniğine girerek geçmişe adım atabilir.
 
Kozmik İplikler
 
Zamanda geriye ve ileriye nasıl yolculuk yapabileceğimizin bir başka teorisi, 1991’de Princeton fizikçisi J. Richard Gott tarafından önerilen kozmik iplikler fikrini kullanır. Bunlar – isimlerin öne sürdüğü gibi – bazı bilim adamlarının erken evrende oluştuklarına inandıkları ipliğe benzer nesnelerdir. Bu iplikler evrenin tüm uzunluğu boyunca dizilebilir ve yoğun basınç altındadırlar – milyonlarca ton.
 
Atomdan daha ince olan bu kozmik iplikler yakınından geçtikleri herhangi bir nesneye muazzam miktarda yerçekimi çekiş etkisi üretebilirler. Kozmik bir ipliğe bağlanmış nesneler inanılmaz hızlarda yolculuk yapabilir ve yerçekimi kuvvetleri uzayzamanı büktüğü (çarpıttığı) için, zaman yolculuğu için kullanılabilirler. İki kozmik ipliği bir araya çekerek veya bir ipliği bir kara deliğin yakınına çekerek kapalı zaman – benzeri eğriler yaratmak için uzayzamanı yeteri kadar eğriltmek mümkün olabilir.
 
Bir uzay gemisi kendisini geçmişe sevketmesi için iki kozmik iplik veya iplik ve kara delik tarafından üretilen çekimi kullanarak bir zaman makinesine dönüştürülebilir. Bunu yapmak için, kozmik ipliklerin etrafında döngü yapacaktır. Ancak, bu ipliklerin var olup olmadıkları ve eğer var iseler hangi formda oldukları ile ilgili hala çok fazla spekülasyon vardır. Gott’ın kendisi, zamanda bir yıl bile geri gitmek için, tüm galaksinin kütle – enerjisinin yarısını içeren bir iplik döngüsü gerekeceğini söyledi. Ve, herhangi bir zaman makinesi ile olduğu gibi, zaman makinesinin yaratıldığı zamandaki noktadan daha uzağa geri gidemezsiniz.

Zaman Yolculuğundaki Problemler
 
Eğer zaman yolculuğu için elverişli bir teori geliştirebilseydik, paradoks denen çok karmaşık problemler yaratma yeteneği geliştirirdik. Paradoks kendisi ile çelişen bir şey olarak tanımlanır. İşte iki genel örnek:
 
Diyelim ki, doğduğunuzdan önceki bir zamana geri gidebiliyorsunuz. Doğduğunuzdan önceki bir zamanda var olmanız gerçeği bir paradoks yaratır. Eğer 1960’ta doğduysanız, 1955’te nasıl var olabilirsiniz?
 
Muhtemelen en ünlü paradoks büyükbaba paradoksudur. Bir zaman yolcusu geri gidip, yolcu doğmadan önce atalarından birini öldürürse ne olacaktır? Eğer o kişi kendi büyükbabasını öldürürse, o zaman o kişi geri gidip kendi büyükbabasını öldürmek için nasıl canlı olabilecektir? Eğer geçmişi değiştirirsek, sonsuz sayıda paradoks yaratacaktır.

Zaman yolculuğu ile ilgili bir diğer teori paralel evrenler veya alternatif tarihler (hikayeler) fikrini ortaya koymaktadır. Diyelim ki, büyükbabanız ile o genç bir oğlan iken karşılaşmak için geriye yolculuk yapıyorsunuz. Paralel evrenler teorisinde, bizimkine çok benzeyen ama olayların farklı şekilde ilerlediği başka bir evrene yolculuk yapıyor olabilirsiniz. Örneğin, zamanda geri yolculuk yapıp atalarınızdan birini öldürüyorsanız, sadece tek bir evrendeki o kişiyi öldürmüş olursunuz, ki o evren artık sizin var olmadığınız evrendir. Ve eğer sonra kendi zamanınıza geri gelmeye çalışırsanız, bir başka paralel evrende ortaya çıkabilirsiniz ve asla başladığınız evrene geri gelemeyebilirsiniz.
 
Buradaki fikir, her eylemin yeni bir evrenin yaratımına neden olduğudur ve mevcut olan sonsuz sayıda evren olduğudur. Atanızı öldürdüğünüz zaman yeni bir evren yarattınız, olayların orijinal sırasını değiştirdiğiniz zamana kadar kendinizinkine özdeş olmuş bir evren.
 
Zaman yolculuğu dünyasına hoş geldiniz. Sadece bilet fiyatlarının nasıl karmaşık olabileceğini hayal edin.
 
Kevin Bonsor
Sirius Ufo Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi

İnfinite Madness

 • Tam Üye
 • ***
 • 693
  İleti
 • itibar: +50/-60
 • Butterfly Effect
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #1 : Aralık 07, 2012, 06:20:37 ÖS »
Bu gerceklesirmi bilmiyorum ama insanligin sonu olurdu birileri filmdeki gibi ornek gelecege donus. Butur bir olay geceklesmis olsa pek iyi olmazdi die dusunuyorum filmin konusuna bakinca  :)
Torwaks

yenikirintii

 • Kıdemli Üye
 • Tam Üye
 • ****
 • 216
  İleti
 • itibar: +80/-29
 • Cinsiyet: Bay
 • dünyada her şey,kendi cinsi olan şeyi çeker;
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #2 : Aralık 11, 2012, 07:21:14 ÖÖ »
bir gün,benim söyleyemediğim kadar uzaktaki bir gün, zaman ve mekan bağlantılı yolculuklar yapılacaktır. şimdiye kadar üretilmiş bir teori ile olması imkansız bunun. ama bu teoriler belki de doğru yönteme/mantığa ulaşmayı sağlar. bilinenlerle olmaz bu iş. henüz bilinmeyenlerle olur.
(sanırım) zamanda yolculuk, galaksiler arası yolculukla ilişkili. o teknik geçmiş ve gelecekteki bir sürekliliği tanımlayabilir. yani belki bizler(ve her şey) dönüşerek sürekli varızdır. doğmadan doğmuş olmak,doğumumuz öncesine gitmek(babamızın çocukluğunu görmek) mümkündür. ama şimdi
cevapsız ve sadece daha fazla kafamızı karıştırmaya yarıyor: ışık hızı doğru mu? parçacık fiziği ve bağlantıları tamamlanmamış,farklı ortamlara devrilen bünyemiz gözlenmemiş(hep bu hava basıncını,bu oksijen oranını yaşadık. %30 farklı değerlerde nereye devriliriz acaba?),hafızanın alt yapısı hep laboratuvar deneylerinde kalmış.
teorik yapısı kurulmamış ve ben bu konuda doğru düzgün hiç bir şey bilmiyorken, zaman(d)a ve uzak ara mekanlara yolculuklar yapılabileceğine inanıyorum. şimdiki fiziksel ve ruhsal yapıdaki biz değil, daha farklı biz buna ulaşacak olabiliriz.
İki kuşu birbirine bağlasan,ikiside aynı cinstendir:İki kanat dört kanat olmuştur,fakat gene de uçamazlar;çünkü arada ikilik vardır.Ölü bir kuşu,diri bir kuşa bağlasan diri kuş uçar;çünkü ikilik kalmamıştır.

Göktürk2047

 • Yeni Üye
 • *
 • 1
  İleti
 • itibar: +0/-0
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #3 : Aralık 21, 2012, 05:36:43 ÖS »
zaman yolculuğu uzayda ve dünyada ayrı işler


edit: yazı ufaltılldı lütfen küçük yazınız.
« Son Düzenleme: Aralık 21, 2012, 06:26:05 ÖS Gönderen: NESTOR »

L Lawliet

 • Tam Üye
 • ***
 • 512
  İleti
 • itibar: +132/-149
 • Cinsiyet: Bay
 • I <3 ϕ6!
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #4 : Aralık 21, 2012, 07:48:38 ÖS »
zaman yolculuğu uzayda ve dünyada ayrı işler

Bu görüşünüzü neye dayandırıyorsunuz? Biraz açar mısınız?
Watashi wa Johann Liebert | Jonathan Osterman | Dr. Manhattan | Physicist | Nate River | Incognito | Dekan | Masirius desu!

Serdal

 • Ziyaretçi
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2012, 03:09:47 ÖS »
Zaman Yolculuğu ya da Zamanda yolculuk nedir?

Malum ....

Zaman; dördüncü boyuttur. Üç boyutlu mekanın -akıntıya bağımlı iseniz- tek yönlü akış doğrultusudur.
Yolculuk; konum değişikliği, hareket demektir.
Zaman yolculuğunun yani (dört boyutlu) hareket edebilmenin ön koşulları ise;
1) "Dört Temel Bileşen"den "Dördüncü Yön Kuvveti"ni elde etmeniz,
2) Bu elde edilen "Dört Temel Bileşen Kuvvetleri"nin şiddetini sağlamanız,
3) "Yön" ve "Rota" tayini yapabilmeniz
ve
4) Transfer etmek istediğiniz objeyi dış ortamdan izole edecek ve koruyacak olan dış kabin yüzeyi ve diğer materyal ve aksamların yapısını oluşturan elementlerinizin olması icap eder.

Tanım ve değer (görüntü) cümlesi ve Süreklilik, Limit, türev ve integral değerleri bulunan, tanım değerlerini görüntü değerlerine eşleyen birebir örten fonksiyonlarınızın bilmsel olmasında aranan şarta bakıldığında;
Doğru, Tutarlı, Gerçek yani değer cümlenizin tanım (bağımsız değişken) cümlesinde sağlanabilir olması gerek ve yeterdir. Aksi taktirde bilimselliğinden söz edilemez.

Hal böyle olunca, yeri gelmişken dikkat çekmek maksadıyla soralım. Maksad ne? "Lorentz Denklemleri"nin doğruluk, tutarlılık ve gerçekliğinin sorgulanması.

Bağımsız değişkenleri bağımlı değişkenlere eşleyen bilimsel denklemler(eşitlikler, fonksiyonlar)de, bağımsız değişkenler nasıl belirlenir?
"Lorentz dönüşümleri"nde bulunan V cismin hızı, bağımlı değişken midir, bağımsız değişken midir?
« Son Düzenleme: Aralık 31, 2012, 02:30:16 ÖS Gönderen: SERDAL »

Neptün

 • Acemi Üye
 • **
 • 50
  İleti
 • itibar: +6/-7
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #6 : Şubat 28, 2013, 10:27:29 ÖS »
Asagidaki link'te Güzel bilgiler var sonuna kadar izlemenizi tavsiye ederim.

 http://www.youtube.com/watch?v=85_NlDQBTnQ

veya :  Evrende HIZ  Bilinen Evren National Geographic Türkçe
olarakta youtube'ta  aratabilirsiniz.

thracian

 • Yeni Üye
 • *
 • 7
  İleti
 • itibar: +0/-0
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #7 : Mart 02, 2013, 12:28:53 ÖÖ »
Zaman yolculuğu fiziksel olarak matematiksel formüllerle mümkün değildir,bunun nedeni kuantum mekaniğine hatta rölativiteye dayanır. Biz insanlar tardyon olduğumuzda ötürü geçmişte ileri gidemeyiz,bu nedenden ötürü zaman yolculuğu bir hayaldir.

mett34

 • Yeni Üye
 • *
 • 26
  İleti
 • itibar: +0/-0
Ynt: Zaman Yolculuğu Nasıl İşler
« Yanıtla #8 : Mayıs 29, 2013, 11:19:52 ÖS »
cocuklugumdan bu yana,back to the future serileriyle ilk tanistigim günden bu yana zamanda yolculuk ile ilgili bütün filmleri izlemisimdir..

zamanda yolculuk yapmak en büyük hayalimdir..bu ömrüm boyunca hayal olarak kalicakta olsa birgün zamanda yolculuk yapilacagina inaniyorum...