0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

İstanbul Kumburgaz'da Kaydedilen UFO'lar | Aralık 25, 2012, 07:51:27 ÖÖ
Tubitak Analiz Sonucu

NESTOR

 • Administrator
 • Tam Üye
 • ******
 • 242
  İleti
 • itibar: +95/-39
Tubitak Analiz Sonucu
« : Aralık 25, 2012, 07:51:27 ÖÖ »
TÜBİTAK Onaylı UFO Görüntüleri

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) İstanbul Kumburgaz’da filme alınan görüntülerdeki cisimlerin UFO olduğunu açıkladı.

TÜBİTAK Antalya Ulusal Gözlemevi Müdürü Prof. Dr. Zeki Eker tarafından hazırlanan raporda, Kumburgaz’da çekildiği iddia edilen görüntülerin “UFO” (Tanımlanamayan Ucan Cisim) olduğunu açıkladı. Raporda, incelenen görüntülerdeki şüpheli cisimlerin ayni karelerde referans alınabilecek başka görüntüler (bina, dağ, orman, insan) olmadığı ancak görüntülerin Tanımlanamayan Uçan Cisim kategorisine girdiği tespiti yapıldı.

Tüm dünyada büyük yankı uyandıran, Çin'den Rusya'ya, Brezilya'dan İsviçre'ye kadar birçok ülkenin yazılı ve görsel medyasında yer alan ve Dünya UFO literatürüne “en önemli UFO görüntüleri” olarak geçecek olan  İstanbul Kumburgaz’da görüntülenen UFO'lar,  bir düzineye yakın site sakininin tanıklığında yaşanmış ve  site bekçisi  Yalçın  Yalman tarafından filme alınmıştı.

İlk olarak Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi tarafından on gün boyunca incelenen ve bu incelemeler sonucunda Sirius tarafından  "UFO" oldukları kesinlik kazanan görüntüler 17 Ocak 2008 günü Dedeman Hotel'de Sirius UFO Araştırma Merkezi tarafından düzenlenen geniş katılımlı Basın Toplantısıyla kamuoyuna duyurulmuş ve bu görüntüler yerli-yabancı birçok Tv ve gazetelerde ve internet haber portallarında yer almıştı. Bu gelişmelerden sonra bazı Televizyon canlı yayınlarına katılan, başta;  İstanbul Üniversitesi Astronomi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Adnan Öktem,  18 Mart Üniversitesi Fizik bölümü öğretim görevlisi Prof. Dr. Mehmet Emin Özel ve İstanbul Üniversitesi Psikiyatri Böl. Prof. Dr. Kerem Doksat, Kumburgaz'da çekilen bu görüntüleri hiçbir şekilde incelemeden ve gerekli analizleri yapmadan, büyük bir önyargıyla bu görüntülerin;  maket veya bilgisayar animasyonu kurgulardan ibaret bir aldatmaca olduğunu iddia etmişlerdir. 

Bu gelişmeler üzerine Sirius UFO Uzay Bilimleri Merkezi başkanı Haktan Akdoğan katıldıkları bir Ulusal TV canlı yayınında Prof. Dr. Adnan Öktem'e görüntülerin bulunduğu orijinal bandı istediği bir kurumda incelenmek üzere kameralar önünde kendisine teslim edebileceğini belirtmiştir. Prof. Adnan Öktem de görüntüleri Antalya'da bulunan TÜBİTAK Gözlemevi tesislerinde analizini yaptırmak istediğini  ve gerçeğin böylece ortaya çıkacağını belirtmiştir. Bunun üzerine taraflar, bahsi geçen programın ekibinin kameraları eşliğinde Antalya'da bulunan TÜBİTAK tesislerine gitmiş ve görüntülerin bulunduğu orijinal bant Haktan Akdoğan tarafından Prof. Dr. Adnan Öktem'e verilmiş, Sayın Öktem'de bu bandı TÜBİTAK'ta görevli bilimadamlarına incelenmek üzere teslim etmiştir.

Yapılan tüm incelemeler sonucunda TÜBİTAK'ın hazırladığı resmi sonuç raporunda;  bahsi geçen çekimlerde görünen belirli bir maddesel yapıya sahip cisimlerin kesinlikle bir bilgisayar animasyonu olmadığı ve özel bir video etkisi veya stüdyoda canlandırma şeklinde oluşturulmuş görüntüler veya maket olmadığı sonucuna varılmıştır. Ayrıca raporun son bölümünde, fiziksel ve maddesel yapıları olan görüntülerdeki bu cisimlerin bilinen  (uçak, helikopter, meteor, Venüs, Mars, uydu, ateş topu, çin feneri, vs ) hiçbir kategoriye girmediği ve bu cisimlerin UFO (Tanımlanamayan Uçan Cisim) sınıfına girdikleri sonucuna varılmıştır...

Resmi Rapor
Bilindiği üzere, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sıklıkla UFO gözlemleri yapılmakta, dünyadışı yaşama dair  sivil ve  resmi kişilerce önemli tanıklıklar yaşanmakta ve zaman zaman bu gözlemler amatör kameralarla vatandaşlarımız tarafından filme alınmaktadır. 

2007 yazı Temmuz-Ağustos aylarında da Türkiye genelinde birçok UFO gözlemi yaşanmış olup, bunların bir kısmı amatör kameralarla filme alınmış ve yayınlanmıştır... Aynı dönemde Kumburgaz Yeni Kent sitesi sakinleri tarafından gözlemlenen ve sitenin  bekçisi Yalçın Yalman tarafından filme alınan cisimler ise şimdiye kadar Türkiye’de ve Dünya’da çekilmiş en yakın ve en önemli UFO görüntüleri olma özelliğini taşımaktadır. 

Tüm dünyada da büyük yankı uyandıran ve Dünya UFO literatürüne “en önemli UFO görüntüleri” olarak geçecek olan bu olağanüstü görüntülerde, UFO’ların fiziksel formları ve Ay ışığından yansıyan metalik parlak yüzeyleri ve maddesel yapıları çok net bir biçimde görülmektedir. 

Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Haktan Akdoğan basın duyurusunda ayrıca şu açıklamaları yaptı:

İstanbul Kumburgaz’daki Yeni Kent  sitesinde yaşayan bir düzineye yakın site sakininin gözleri önünde 2,5 ay boyunca değişik zamanlarda yaşanan ve site bekçisi  Yalçın Yalman tarafından 9 değişik zamanda toplam 22 dk. süreyle filme alınmış olan bu olağanüstü görüntülerin  yapılan detaylı analizlerinde, görüntülerin kesinlikle montaj, maket, özel efekt veya aldatmaca olmadığı kesinlik kazanmıştır. Görüntülerin bir bölümünde  3 cismin birden aynı anda  filme alındığı tespit edilmiştir. 

Ufoloji konusunda artık dünyanın en önemli üniversitelerinde araştırma birimleri kurulmakta ayrıca üst düzey emekli askeri ve sivil yetkililer, astronotlar, senatörler, bilimadamları, askeri kuvvet komutanları, albaylar, generaller, savaş uçağı pilotları, radar operatörleri, CIA ve FBI gibi gizli servis üst düzey yetkilileri, savunma bakanlığı yetkilileri UFO’larla ilgili ele geçen kanıtları ve belgeleri halkın bilgisine sunarak artık açıkça itiraflarda bulunmaktadırlar. 

“UFO Gerçeği” nin dünya hükümetleri tarafından açıklanmasının artık zamanı gelmiştir. İnsanlık için son derece büyük önem taşıyan ve gezegenimizin tarihindeki dönüm noktalarından birini başlatacak olan bu açıklama, dünya tarihinde görülmemiş bir zamanı başlatarak tüm dünya insanlığını bir araya getirerek, dünyalı kimliğine geçip, gezegenimizde yeni bir barış, birlik ve beraberlik bilinci doğuracağına ve tüm insanlığı galaksiler arası bir iletişim ve bilgi çağına taşıyacak dev bir süreci başlatacağına inanıyoruz.

Mario Valdes

SANTIAGO - CHILE'nin en ünlü görüntü analizcisi Mario Valdes görüntülere şüpheyle yaklaşmasına rağmen incelemiş olduğu videolarda şaşkınlığını belirtmiştir


GRAPHIC ANALYSIS ON THE VIDEOS

REGARDING UNIDENTIFIED FLYING OBJECTS
FILMED OVER KUMBURGAZ,
TURKEY,
BETWEEN 2007 AND 2009(SUMMARY)
ANALYSED BY MARIO VALDES
SANTIAGO - CHILE
[/b]


SUMMARY OF THE CASE
This case developed in the location of Kumburgaz between the years 2007, 2008 and 2009. Its main witness was a night guard named Yalcin Yalman, while on duty who registered on video these estrange objects that appeared at sunrise like floating or changing while in flight over the sea coast of Marmara. Yalman was able to film many video segments, some during day light accompanied by witnesses with whom he spoke to while he was filming. One singularity of this case was that de images were made with a camera that had an adaptor for close ups of 200X optical, achieving a great amount of details of the objects.
 At first, the videos were analyzed and made public by the SIRIUS UFO organization, directed by the researcher Haktan Akdogan. This case made big news in Turkey and in other countries as well. It also started a great debate between the official members of the Turkish scientific community. Specifically the NATIONAL COUNCIL FOR THE STUDY OF SCIENCE AND TECHNOLOGY (TUBITAK) got interested in analyzing the original footage, with the intention of determining that the video was nothing more than a hoax, gambling on the idea of scale models or toys, or CGI.
The original tape was handed to the TUBITAK representatives on live TV in their own headquarters. Once the analysis concluded, they gave an official report, from which we took the following fragment:
"The objects observed on the images have a structure made of a specific material and definitely its no any kind of CGI animation or in any means a type of special effects used for simulation in a studio or for video effects. So the conclusion of this report is that the observations are not a model, maquette or a fraud".At the last part of the report, it's concluded that the objects observed have a physical structure and are made of materials that don't belong to any category (airplanes, helicopters, meteors, Venus, Mars, Satellites, artificial lights, Chinese lanterns, etc.) and that it mostly fits in the category of UFO's (Unidentified Flying Objects and of unknown origin).
 Other analysis were done by video specialist, image edition and special effect companies from Japan, Russia and Turkey, all ending up with the same conclusions. In Chile, I ask professor José Atenas for his cooperation, expert in graphics and video edition, with more than 30 years of experience on television, to technically examine the videos. In his appreciation, José Atenas also came to the same conclusions that the images are authentic.
So far nobody has been able to demonstrate that the recordings are product of tricks or some type of manipulation. Therefore, the debate has concentrated more over the nature and origin of the objects filmed by Yalcin Yalman.

SOME CONSIDERATIONS 

To be honest, at the beginning my idea was to analyze this videos hopping to find some elements in then that would evidence a possible fraud, taking in count the espectacularity in which the case was labeled (announced that for the very first time a UFO was videotaped with its occupants, precisely inside one of this objects, not a minor issue for those of us who are obsessed with these themes). It was like that, from skepticism, and ¿ why not say it ?, with a quote of prejudgment , I decided to take some time and checkout the fragments of the movie. You could say that the expectations were "to find the string of the puppet".
To make the analysis, I used electronic copies of the original videos, given to me by the Turkish investigator Haktan Akdogan, who picked up this case, first handed. I met with Haktan personally to comment this incident and I very grateful of him handing me a copy of the original tape, with which I could accomplish this work.


The analysis will be exposed in chronological and sequential way, in the same order that the research and results came. Finally, what I present here is only a portion of all that was extracted from the videos and from the image analysis. It's a lot of material and when the moment comes I will complete this publication with more findings.

FIRST APPRECIATIONS RELATED TO THE VIDEOS 

There is always a first impression, and it even can be subjective, and by the way, preliminary, I find it interesting to comment. At first look, it called my attention the honesty of the takes (to say it some way). That is, you can't observe any kind of tendency or intention of hiding something. Its clear that the film man does everything possible to configure his camera the best way to capture the objects; he makes constant changes in light entry and zoom, trying to show as clearly possible what is happening while he films. He also worries on registering different reference points and at the same time making very powerful close-ups.
Even at first if the appreciation can be subjective, as I mentioned before, must be considered in the context of an attitude and disposition totally open of the witness, who has shown his face and delivered all the background of this case, including the video camera and the original tapes. After the first look, the hole (IMAGE: film grain, illumination, close ups and reference points.- AUDIO: ambient sound, narration and witness attitude agrees totally with an authentic recording of objects at a great distance, filmed at night time (the ones used in this work). There are also daytime recordings with interesting details, but in this analysis will be only the night ones. Having these observations in account, plus the reports from TUBITAK and the opinion of professor José Atenas, is that I'm willing to do and expose the following graphic analysis.

THE BEGINNING OF THE ANALYSIS AND THE FIRST OBTAINED PHOTOGRAMS

As I mentioned before, the objective of this review was to find elements that would reveal a fraud or a setup in the sequences of the video. For this I realized and exhaustive observation of the images, with a considerable close up and frame by frame process. The video segments used in this part correspond to the June 8th 2008 and May 13th 2009 (1 and 2). Given that the most spectacular aspects of the case rest on the alleged presence of UFO occupants in the footage, the observation point was centered primarily in the center zone of the object, that's where, according to the witness; there was "someone", what has been interpreted as the occupants or crew. In summary, the records of the case indicate that in the center of the object would be found some type of door or window that at times remains opened and from where it's possible to see two "heads", which would correspond to the slippery occupants.


 So well, a short time after reviewing, I could observe a couple of photogram's that caused me strangeness and amazement. My first reaction was to say “Bingo! Here there's something”... After a second view of the fragment, I was able to isolate a sequence that seems, to say the less, interesting. Not just because of the clarity of the takes, also because the investigation started to turn more complex from the point of view of the different explanation theories possible. In fact, at this point is where a series of questions appear, that later on I will comment.


 In concrete, the sequence shows with acceptable clarity the moment in which one of the figures, apparently of humanoids characteristics, raises the look (for saying it somehow) and it remains for a fraction of time looking rightly at the front. The appearance is that of a head with two relatively big and dark eyes. Also it is possible to interpret what part of the body of the figure is left to see as a body or small torso in relation to the head. (3 and 4).


One of the photograms of the sequence.
This is the original image, just as it appears on the recording


 In this image only one level filter was applied, increasing the luminosity of the scene. This allows the extraction of the most data possible that the camera could capture, without modifying the image quality. After checking uncountable times this photogram sequence (5), I got the conviction that the figure in question is not static; by the contrary, it's in permanent movement, in general with the “view” looking down, with the exception of this segment, in which the figure happens from this position to look fixedly at the front, to then lower the “view” again.In the first, the figure starts to raise its head, while
the image start to lower in relation to the settings.
(more ahead I will explain the importance of this detail).

In the second frame, the figure has its head straight, in “look front” position.

In the third photogram the figure keeps its position.

Finally, in the fourth frame, the figure returns to its original position.


HERE IS THE COMPLETE SEQUENCE IN SLOW MOTION
AND WITH AN EMBOSSMENT OF THE LIGHT LEVEL
(the sequence will loop every 2 seconds)
To compensate for the differences between displays, the two optionsThis sequence is produced while the image, that is to say, the object, begins to lower in relation to the setting, which in my opinion owes to an ascending movement of the camera. This movement in general produces a distortion of sweep in the image, a species of out of focus in movement. Well then, simultaneously, while this happens, the figure realizes the action to raise the head, being opposed to the decrease of the image and annulling the sweep of distortion. That is to say, a synchrony of the image takes place in the zone where both opposite movements are, producing clarity and sharpness in the zone. When the figure returns to lower the head, it does it in the same descending sense of the image, returning to generate the out of focus of movement.


In the following close up sequence, (6) it's possible to see that the "humanoid" figure is visible even without the need to apply zoom.Though it is true that the previous images are clearer that I could have obtained of the central figure, there are great the sequences and stills of interest that I have selected. Nevertheless, for motives of space and time for explaining them, I have chosen the following three stills (7, 8, and 9)that support the hypothesis of which the figure in analysis is really in the recording and is not product of games of lights and shades or a bad interpretation of any another element. In my opinion, the figure humanoid is in the filming and is in constant movement¿ARE THEY MORE THAN ONE?
In this point of the analysis it seems important to me to clear the questions about if there are two figures with these characteristics that appear in the videos. For this, I focused the analysis in the left zone. The idea is to find out if it's possible to find in that zone an image similar to previously exposed.
Effectively, following I expose at least one still (10) that can support this idea.


Here you can appreciate at the left side of the figure before exposed that we find another
one of similar characteristics, of equal proportion and in a position slightly inclined down.
They are clearly visible the form of the head and both dark eyes, of absolutely symmetrical form

SOMETHING IS MOVING IN FIRST PLANE…
[/b]

As I indicated previously, while analyzing the first sequence of stills the following detail called my attention: something moves in the first plane, almost in front of the figure in study. To try to solve this questioning one, I returned to check the complete video, at different speeds and levels of close ups, centering the observation only on this zone. (11) You can check the sequence of video and identify the zone to which I refer.


Well then, after checking the videos at different configurations of reproduction, I have come to a strange enough and complex conclusion of explaining without showing simultaneously the fragments of video, thing difficult to do for this way. Nevertheless, I will try to do it by means of isolated stills and explanatory drawings.
What moves in front of the figures that we saw previously it seems to be a third figure. This one has characteristics different from the previous ones. In concrete, it's a figure with an "insectoid" aspect in his form and movements. If it had to describe it or to classify it somehow, I would say that it's looks very close to a praying mantis. It has a brown color, his head is not so big as that of the previous ones and is of triangular form. It has two very big and dark eyes, located to the sides of the head and in ascending form. It seems to have a long neck and a very thin body. On having checked carefully the videos, it is possible to distinguish his arms stretching in a similar way that the mantis does. His position in the scene is of profile orientated towards the left side of the image, his body remains sloping or curved, moving permanently the head and the arms, and simultaneously inclines forward.
(While analyzing the movement of this one and the other figures, I repaired in a singular enough detail in relation to the way in which they move. Hereinafter I will comment on this point).
Now I will expose a series of stills that show the figure that I have just described (12, 13, 14, 15 and 16). I repeat that the best way of checking and showing this "finding" is looking at the videos, in different configurations of reproduction. Nevertheless, I believe that the following stills can serve to support this hypothesis
In these stills I show the location of the figure in the top part. In the low one, my
interpretation in drawing, stocks in the study of the videos and the isolated frames.
The drawings (of my authorship) interpret what appears in the videos. They are a mixture between the information gathered from the analysis of the form and movement of the figure and the stills. Though the thinnest details do not appear clearly in these captures, they have been gathered from the information obtained after analyzing the totality of the videos. In some segments and stills, some details appear with major clarity and in other fragments there are different the elements that are rescued. On having assembled all the details, it is possible to come to the conclusion that the drawings show.
For example, in these stills the drawings are based more than anything on the location of the head, the eyes and the torso, and I have overlaid them over the frozen frames. The detail of the arms, on the other hand, has obtained of the observation of the videos in movement, which turns out to be very complex of exhibiting this way.


In the above still itís possible to estimate a thinner figure, of brown color and of smaller head,
which is in front of the other two figures. Seemingly itís standing up.
Also the figure of the center turns out to be visible "looking" at the left side and slightly down.


In the second comparison, I realize an exercise of alignment between both videos in order to establish the coincidence between what it would be the clear opening, in the video of the year 2009, and closed in the recording of the year 2008. The alignment turns out to be correct, as also the other possible openings located to the side.


Another interesting aspect are the diurnal videos. In these segments only the light sources are visible, due to the fact that since they are obtained by day or at the beginning of the dawn, the conditions change notably. In these circumstances there exist several elements that they interpose between the camera and the object as to obtain images similar to the night ones. In this case, they interfere the daylight, the haze of present dawn in the coastal place, plus the distance. This provokes that the details are prevented visually and only lets us see the lights rather distorted by the perspective.
Some investigators have affirmed that the objects caught in the diurnal videos correspond to the lights of a craft filmed to great distance. This one is an interesting detail, since on having done this affirmation they are delivering an estimation of the size that these objects might have. Nevertheless, some of them affirm that the

GENERAL CONCLUSIONS

During this investigation it has not been possible to find indications of manipulation, assemblies or tricks used for the production of the videos.
The objects caught in the tape do not correspond to static figures.
After doing close ups to the images, it is possible to observe that in the zone where, according to the statement of the witness, it is possible to see the occupants of the objects, itís observed constant movement, produced by three figures with the characteristics before indicated and gesticulating in the way previously described.
When reproducing the video at normal speed, it's difficult to recognize whatís exposed in this analysis, since the figures move at an extremely rapid speed, as if the video was being reproduced at an intensive speed.
Only lowering in a considerable way the speed of reproduction it is possible to identify the figures and determine its movements. Even a frame by frame observation is necessary.
In my opinion, it's about live recorded images. They are not generated by computer animation not 3D renderings.
Neither they seem to be filming of puppets or scale models. This possibility is improbable, between other reasons, for the movement and gesticulating that is observed in the figures found in this analysis and because according to my vision in relation to the size and the proportions of the objects, rather they might be alike the size that would have a light aircraft or a yacht with his crew members, filmed distantly and increased with a powerful enough zoom
None of the images or theories here exposed have been found nor published previously, passed from one to three years since the events. Obviously, they have not been exploited somehow, neither by the witnesses of the case, nor by the investigators who analyzed or announced it, nor by utterers nor by speculators of the UFOs topics. It is improbable that someone has plotted a fraud of these characteristics without the most controversial and polemic images have gone out to the public light.
To make a few images or scenes as those that appear in these videos, it would need, to my to understanding, a great quantity of time, resources and know-how in the area of the special effects, which does not mean that it should be impossible. What really turns out to be a strange, enclosed absurdity, is that of this has happened, the realized work has been masterized finally (and only the zone of the object, not this way neither the rest of the image nor the audio) with a speed of reproduction so rapid that it makes almost impossible to notice his presence in the tape. Consequently, nobody would see it, since it has happened till now.
I consider these details of great importance, since they impede furthermore the conventional explanation.
As I heeled in the course of this investigation, this it is an analysis that refers to the graphical aspect and not neither to the nature nor the origin of what one has been found in the videos, since I would not have how to demonstrate any affirmation in this sense.
As well as they have not found elements to affirm that the figures and forms that appear in the images should be computer animations or scale models, also the non existence of concrete evidences that the figures that here appear have some origin or certain nature that could be demonstrated.
My conclusion is that this case is, up to the moment, a real event and of high strangeness, with the characteristics here exposed, that does not have a conventional, convincing and demonstrable explanation and that therefore, to my understanding, is kept like not identified.

Mario Valdés. ©
02 de Agosto de 2010
valdesmario@hotmail.com

APPENDIX
(personal anecdote)
Once concluded the present analysis, I was interested very much in an individual aspect. Concretely, the figure to which I have identified like of "insectoid" aspect, similar to a praying mantis. It is necessary to indicate that from child I have been interested in the topics relative to the nature, as the zoology, entomology and others, and of there that immediately found the similar one to which associating this figure and his movements.
Well then, with this worry I began to look in different means for some writing or record of some type that could refer to this type of description. The truth is that I was surprised, since I found a great quantity of material that refers to this. I will not refer to the reputation or to the credibility of every article or precedent that I could find, since I already mentioned before, my center of action is more orientated to the graphical aspect, may it be videos, graphical descriptions, photographs, etc., though certainly I checked with attention the whole written material that I achieved to find.
Everything what I could find in the matter is tied to the ufological casuistry and in the main they correspond to descriptions linked to cases of kidnappings of human beings on the part of supposed aliens, or abductions, since they are called in the ufologic slang. Some of them refer to sightings but they are less, whereas in other articles they turn out to be mentioned by the auto proclaimed contactees.
In summary, the articles and records that can be found on this matter say that beings or entities with the aspect of insect, specifically of mantis religious, would be present in some cases of abduction, always accompanying the small beings known in the ufology as "the gray ones", while they realize procedures to the kidnapped ones. According to the statements, some of them, obtained under hypnotic sessions, these "mantis" beings would exercise some type of hierarchic role or of supervision in the cases in which they turn out to be mentioned.
Looking for records in the matter, I could find a series of illustrations that they describe to this type of "entities". They can be in the network and there are interesting enough some of them that can be compared with the previous work. For now, I will only put here a few drawings that really amazed me, due to the fact that they constitute a simply surprising coincidence.
The drawings belong to David Chace, who elaborated them while he realized an interview to a woman who supposedly was a victim in a case of abduction. The woman arguments that this " mantis type " of being would be some type of leader to the small beings.
While she was doing the description of his experience, David realized the drawings. He also has put in them the written descriptions, even the date in which he did them, July 27, 1996. Certainly I got in touch with David to ask for information in the matter and though we have exchanged correspondence, I still havenít send the drawing that I realized as the conclusion in the previous work, made three weeks before I found and knew his. The idea is that he sees it inserted in this article. I imagine that he will feel as surprised as I when he sees it.
Here are David Chace's drawings and to the side the comparison with my drawing of the case Kumburgaz.
Extract your own conclusions.


SOME CONCLUSIONS UP TO THIS PART OF THE ANALYSIS
As the slogan the title of this work, this one is a graphical analysis. That is to say, it is based strictly on the images and tries to give clarity respect of the information that the camera achieved to catch in the videos. In this respect, I try to be rigorous not do any affirmations respect of the nature and the origin of what appears in the filming. Except, obviously, that in the course of the investigation I find elements that could solve the case with some conventional explanation, thing that up to the moment has not happened. Also I have not found reports or investigations of organisms not of particular investigators who give a conventional and convincing explanation in the matter.
In the final conclusions I will explain why I underline this of the graphical analysis and my caution in doing affirmations on the origin of what appears in the videos.
In relation to the observed till now, we can summarize that in conformity with the statement of the witness, there is more than one figure of humanoids characteristics moving in the central part of the object, in concrete they are three. Two of similar characteristics (head enlarged in relation to what it's possible to estimate of the body, something similar to big dark eyes and a seemingly thin body) and a third party of different appearance, which I have graphiced as of "insectoid" characteristics for his form and movements, very similar to a praying mantis.
The three figures are in constant movement and seemingly interacting between them. The figure of singular characteristics seems to be in front in relation to the camera and in profile position orientated towards the left side of the image.

MORE QUESTIONS
After finding these images, it turns out to be inevitable to ask ... ¿what are these figures? And, specifically, ¿what are they doing? ¿why do they move so much? Well then, from now the analysis will go on trying to clear some of these questions.
¿WHAT ARE THEY DOING?
The three figures seem to be interacting between themselves. Seemingly, they are occupied in some concrete action, located specifically in the half lower part of the scene, since in general they seem to be looking down. In fact, the "insectoid" figure displaces his arms repeatedly towards this zone of the image. To try to verify what they can be doing, I did a new review of the videos, analyzing carefully this time the zone in question. (17)


The three figures seem to be manipulating something in the mentioned zone. Permanently we can appreciate movements that can be assumed to be the hands moving in this space. Hereinafter I expose some stills that can support this idea. Nevertheless, after studying this zone of the scene I could find a worrying enough image (18), which might begin to give indications of what they might be doing these three enigmatic figures.
In the analysis I could observe that what appears in this zone of the image is not more not less than another figure, located in a horizontal way and of which I could rescue a still where it appreciates the head with relative clarity, and even it is possible to estimate the face (18). Down below, the processing of the image, applying only a close up (19) and a slight increase in the levels of lighting (20), procedures that do not alter mainly the information contained in the image.

Still with the original image, without any type of intervention.

Close up of the image and embossment of the level of light.


In this graph, as in the previous exercises, I superimpose my interpretation in drawing on the isolated still. The hypothesis is that a fourth figure is in the scene. This one remains in horizontal position, while seemingly itís manipulated by the other three.
I consider being necessary to repeat that this interpretation in drawing of the captured still is based, besides the frame, on the observation of the whole video and the analysis of the movements that in this one appear. That is to say, on having analyzed the totality of the video I have raised the hypothesis before indicated and later I have looked for the segments or stills that demonstrate of the best way this idea.
Before I mentioned that the three figures seem to be manipulating the one that remains horizontal or leaned. It turns out difficult to graphicate this affirmation through this means, since for it, itís necessary to explain and to show simultaneously the videos in different configurations of speed and levels of exposure. Nevertheless, I will try to graphicate this with some stills in which itís possible to estimate what I have interpreted as the hands of both figures of the center manipulating the one that remains in horizontal position. (22, 23, 24 and 25)

Though it's true that some of the details to which I refer in this analysis are too thin, for saying it somehow, since to be visible in a filming of these characteristics - it is to say, objects filmed at great distance-, I think that the tele adaptor of 200X used by Yalman has done its work. Some details are clearer than others, but the review of the total of the videos plus the isolated information gives a consistent enough general panorama. Certainly, all this is left for the consideration of every spectator. My conviction is the one that I expose in this work.
Later, a segment of compound video of 2 consecutive frames that shows the movements in the zone where the hands are located of the central figures. Though with low video quality, it is possible to see that the heads of both figures in the center remain immobile, while the movement is observed in the zone where the hands are found, that is to say, on the figure that remains leaned. Other details that can be seen in this segment are the movements of the "insectoid" aspect figure, located to the right of the image - specifically the head (of brown color)-, besides the shades of the eyes in the figure that is in horizontal position.


THE SCENE

With all this information, some with details and others of more general aspect, it is that I arranged to graphicate by means of a lifted hand drawing, my interpretation of what happens in these images from the video.
In summary: two figures of similar characteristics (big heads in relation to the body, of big dark eyes), accompanied of a third figure, thin and of brown color, of "insectoid" aspect (similar to a praying mantis), of big seemingly black eyes, they manipulate or realize some action on a fourth figure of characteristics seemingly different from other three, which it remains leaned or in horizontal position. All this in, over or to the interior of an allegedly flying object, which up to the moment is kept classified like not identified. (On this point, at the end of this report I will do a small analysis in relation to the objects).
The drawing is based on the totality of the elements obtained in the analysis, but for its comprehension it will be mounted on one of the exposed stills. I do this explanation due to the fact that all the details that the drawing contains do not appear in the chosen still. Nevertheless, they are visible in the development of the whole investigation and have been agglutinated and mounted over this individual still


REGARDING TO THE OBJECTS
[/b]

Following I expose only some scopes in relation to the images where the objects appear, allegedly flying and up to the moment not identified. One of the controversial details of the case is that, according to the statement of the witness, in the top part of the UFOs a species of windows or hatches would open, where the occupants would let them be seen. Well then, here I realize an exercise of comparison between two frames obtained of two different videos, recorded in different dates, May 29, 2021 and May 17, 2009.

In the first comparison, the object recorded the year 2008 would remain with the "hatches closed", being visible the reliefs and cuts in the place where they would be located. On the other hand, in the video corresponding to the year 2009 the openings would be opened, being visible what the witness interprets as "someone".


In the second comparison, I realize an exercise of alignment between both videos in order to establish the coincidence between what it would be the clear opening, in the video of the year 2009, and closed in the recording of the year 2008. The alignment turns out to be correct, as also the other possible openings located to the side.


Another interesting aspect are the diurnal videos. In these segments only the light sources are visible, due to the fact that since they are obtained by day or at the beginning of the dawn, the conditions change notably. In these circumstances there exist several elements that they interpose between the camera and the object as to obtain images similar to the night ones. In this case, they interfere the daylight, the haze of present dawn in the coastal place, plus the distance. This provokes that the details are prevented visually and only lets us see the lights rather distorted by the perspective.

Some investigators have affirmed that the objects caught in the diurnal videos correspond to the lights of a craft filmed to great distance. This one is an interesting detail, since on having done this affirmation they are delivering an estimation of the size that these objects might have. Nevertheless, some of them affirm that the UFOs caught by night would not be the same that appear in the diurnal videos.


GENERAL CONCLUSIONS
 During this investigation it has not been possible to find indications of manipulation, assemblies or tricks used for the production of the videos. The objects caught in the tape do not correspond to static figures. After doing close ups to the images, it is possible to observe that in the zone where, according to the statement of the witness, it is possible to see the occupants of the objects, itís observed constant movement, produced by three figures with the characteristics before indicated and gesticulating in the way previously described.
When reproducing the video at normal speed, it's difficult to recognize whatís exposed in this analysis, since the figures move at an extremely rapid speed, as if the video was being reproduced at an intensive speed. Only lowering in a considerable way the speed of reproduction it is possible to identify the figures and determine its movements. Even a frame by frame observation is necessary. In my opinion, it's about live recorded images. They are not generated by computer animation not 3D renderings.

 Neither they seem to be filming of puppets or scale models. This possibility is improbable, between other reasons, for the movement and gesticulating that is observed in the figures found in this analysis and because according to my vision in relation to the size and the proportions of the objects, rather they might be alike the size that would have a light aircraft or a yacht with his crew members, filmed distantly and increased with a powerful enough zoom. None of the images or theories here exposed have been found nor published previously, passed from one to three years since the events. Obviously, they have not been exploited somehow, neither by the witnesses of the case, nor by the investigators who analyzed or announced it, nor by utterers nor by speculators of the UFOs topics. It is improbable that someone has plotted a fraud of these characteristics without the most controversial and polemic images have gone out to the public light.
To make a few images or scenes as those that appear in these videos, it would need, to my to understanding, a great quantity of time, resources and know-how in the area of the special effects, which does not mean that it should be impossible. What really turns out to be a strange, enclosed absurdity, is that of this has happened, the realized work has been masterized finally (and only the zone of the object, not this way neither the rest of the image nor the audio) with a speed of reproduction so rapid that it makes almost impossible to notice his presence in the tape. Consequently, nobody would see it, since it has happened till now.
I consider these details of great importance, since they impede furthermore the conventional explanation. As I heeled in the course of this investigation, this it is an analysis that refers to the graphical aspect and not neither to the nature nor the origin of what one has been found in the videos, since I would not have how to demonstrate any affirmation in this sense. As well as they have not found elements to affirm that the figures and forms that appear in the images should be computer animations or scale models, also the non existence of concrete evidences that the figures that here appear have some origin or certain nature that could be demonstrated.
My conclusion is that this case is, up to the moment, a real event and of high strangeness, with the characteristics here exposed, that does not have a conventional, convincing and demonstrable explanation and that therefore, to my understanding, is kept like not identified.

APPENDIX
(personal anecdote)

Once concluded the present analysis, I was interested very much in an individual aspect. Concretely, the figure to which I have identified like of "insectoid" aspect, similar to a praying mantis. It is necessary to indicate that from child I have been interested in the topics relative to the nature, as the zoology, entomology and others, and of there that immediately found the similar one to which associating this figure and his movements.
Well then, with this worry I began to look in different means for some writing or record of some type that could refer to this type of description. The truth is that I was surprised, since I found a great quantity of material that refers to this. I will not refer to the reputation or to the credibility of every article or precedent that I could find, since I already mentioned before, my center of action is more orientated to the graphical aspect, may it be videos, graphical descriptions, photographs, etc., though certainly I checked with attention the whole written material that I achieved to find.
 Everything what I could find in the matter is tied to the ufological casuistry and in the main they correspond to descriptions linked to cases of kidnappings of human beings on the part of supposed aliens, or abductions, since they are called in the ufologic slang. Some of them refer to sightings but they are less, whereas in other articles they turn out to be mentioned by the auto proclaimed contactees. In summary, the articles and records that can be found on this matter say that beings or entities with the aspect of insect, specifically of mantis religious, would be present in some cases of abduction, always accompanying the small beings known in the ufology as "the gray ones", while they realize procedures to the kidnapped ones. According to the statements, some of them, obtained under hypnotic sessions, these "mantis" beings would exercise some type of hierarchic role or of supervision in the cases in which they turn out to be mentioned.

Looking for records in the matter, I could find a series of illustrations that they describe to this type of "entities". They can be in the network and there are interesting enough some of them that can be compared with the previous work. For now, I will only put here a few drawings that really amazed me, due to the fact that they constitute a simply surprising coincidence. The drawings belong to David Chace, who elaborated them while he realized an interview to a woman who supposedly was a victim in a case of abduction. The woman arguments that this " mantis type " of being would be some type of leader to the small beings. While she was doing the description of his experience, David realized the drawings. He also has put in them the written descriptions, even the date in which he did them, July 27, 1996. Certainly I got in touch with David to ask for information in the matter and though we have exchanged correspondence, I still havenít send the drawing that I realized as the conclusion in the previous work, made three weeks before I found and knew his. The idea is that he sees it inserted in this article. I imagine that he will feel as surprised as I when he sees it.


Here are David Chace's drawings and to the side the comparison with my drawing of the case Kumburgaz.

« Son Düzenleme: Aralık 25, 2012, 12:55:32 ÖS Gönderen: NESTOR »
Sirius Ufo Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi

İnfinite Madness

 • Tam Üye
 • ***
 • 693
  İleti
 • itibar: +50/-60
 • Butterfly Effect
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #1 : Aralık 25, 2012, 02:54:15 ÖS »
Teşekkürler Sayın NESTOR , bu daha iyi olmuş ,daha içerikli ve aydınlatıcı.
« Son Düzenleme: Aralık 25, 2012, 03:28:37 ÖS Gönderen: torwaks »
Torwaks

Tıngıl

 • Acemi Üye
 • **
 • 73
  İleti
 • itibar: +4/-8
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #2 : Aralık 25, 2012, 03:23:04 ÖS »
artık inanıyorum. orda bi alien yok demek orda bi alien var demekten daha zor. kolay yolu seçiyorum ve inanıyorum. aslında orda bi numara yok demek gerçekten çoook zor. bu ne ya alien gibiler yani sinemadaki aliena benziyolar manasında diyorum. bu ne ya. tırsıyorum. resimlerde çizmemişler ama bana biyerde dişleride var gibi geldi. 

stargate

 • Acemi Üye
 • **
 • 58
  İleti
 • itibar: +6/-0
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #3 : Aralık 25, 2012, 07:15:55 ÖS »
fotolar ilginç ama adamların fotolardan çıkardıkları sonuçlar daha da ilginç. helal olsun valla. milletin aklına nasıl geliyor o resimlerin, o şekilde uzaylılara ait olacağına? Çok tuhaf.

İnfinite Madness

 • Tam Üye
 • ***
 • 693
  İleti
 • itibar: +50/-60
 • Butterfly Effect
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #4 : Aralık 26, 2012, 12:53:55 ÖS »
fotolar ilginç ama adamların fotolardan çıkardıkları sonuçlar daha da ilginç. helal olsun valla. milletin aklına nasıl geliyor o resimlerin, o şekilde uzaylılara ait olacağına? Çok tuhaf.

Tuaf olan bir şey yok ki , analiz sonuçları ve resimler gayet mantıklı yazılmış ve çizilmiş , ve dogruyu yansıttıgına inanlardanım .
Torwaks

sorti

 • Yeni Üye
 • *
 • 22
  İleti
 • itibar: +4/-2
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #5 : Aralık 26, 2012, 10:26:17 ÖS »
işte benim geçen sorduğum analiz sonuçları bunlardı.foruma eklediğiniz için teşekkürler sn.nestor.bide türkçe yazılmış olsaydı süper olurdu

Tıngıl

 • Acemi Üye
 • **
 • 73
  İleti
 • itibar: +4/-8
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #6 : Ocak 08, 2013, 07:07:45 ÖS »
arkadaşlar kanal 24 de depremi tartışıyo depremciler ve arada bişey dikkatimi çekti. kumdurgazdan kırılması beklenen fay gibi bişey dedi gitti egede kırıldı dedi. biraz araştırıcam bu konuyu ama canlı yayın varken haber vermek istedim. belki direk bilgisi olan bile çıkar.

ziya

 • Acemi Üye
 • **
 • 69
  İleti
 • itibar: +6/-0
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #7 : Ocak 12, 2013, 12:25:05 ÖS »
normalde gemiyi kullanan iki silüet var gibi orda beden inceleme falan biraz abartı olmus o kadar uzakdan cekildi video.
« Son Düzenleme: Ocak 12, 2013, 12:30:16 ÖS Gönderen: ziya »

mett34

 • Yeni Üye
 • *
 • 26
  İleti
 • itibar: +0/-0
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #8 : Mayıs 30, 2013, 02:41:16 ÖS »
Cocuklugumdan bu yana ufolara ve uzaya ilgi duymusumdur..haktan akdogan beyin ilk programini yaptigi 1996 yilindan itibaren programlarini ve calismalarini merakla ve heyecanla takip ediyorum..

1999 yilinda ufo gözlemlemis bir kisi olarak,özelliklede kendi gözlerimle gördügümden ötürü,bildigimizin disinda hareket eden,ses cikarmadan inanilmaz manevralar yapabilen hava araclarinin olduguna inaniyorum ki zaten söyledigim gibide sahit olmustum..

Asil aklimi kurcalayan mesele,son dönemde bazi kitlelerce bunlarin gökyüzünde bir hologram oyunu oldugu,(illuminati vs),yada ufo diye tabir ettigimiz araclarin insan yapimi oldugu(Abd,rusya,israil vs yapimi)ancak insanlardan gizli tutulduguda söyleniyor.. ciddi ciddi buna inanan bircok insan mecvut...

bu raporu okumadan öncede görüntülerin gercek olduguna  %100 emindim ancak beni düsündüren nokta,acaba hologram,insan yapimi vs gibi senaryolarin dogru olup olmadigi konusu...

sonsuz olan evrende yalniz olmadigimizi düsünüyorum..1997 yapimi contact filmindede söylendigi üzere

“Eğer evrende yalnızsak, büyük bir yer israf edilmiş demektir.”
« Son Düzenleme: Mayıs 30, 2013, 02:49:34 ÖS Gönderen: mett34 »

ufo_gören_masum_hakan

 • Tam Üye
 • ***
 • 184
  İleti
 • itibar: +3/-4
 • Cinsiyet: Bay
 • hayat yaşayınca güzeldir...
Ynt: Tubitak Analiz Sonucu
« Yanıtla #9 : Ağustos 06, 2013, 10:25:12 ÖÖ »
bu varlıklar tiberium wars 3 oyunun da ki scrinlere çok benziyor

scrinler genelikle böceksi yarıda sürüngenimsi bir ırk böyle telefuz ediliyor
forum için gerekli bir konuya desteklemek istiyorsanız tıklayınız http://siriusufo.org/forum/index.php?topic=1647.0