0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Bütüncül Evren | Ocak 04, 2013, 08:45:08 ÖS
Manyetik Akış

peacelight

  • Yeni Üye
  • *
  • 15
    İleti
  • itibar: +0/-2
Manyetik Akış
« : Ocak 04, 2013, 08:45:08 ÖS »

Samanyolundan Galaktik Plana Güçlü Manyetik Akış Geliyor

 Earth Changes Media

 CSIRO'nun 64 - m Parkes radyo teleskobuyla gökyüzünün yarısından fazlasına uzanan ve süpersonik hızlarda ilerleyen Galaksimizin merkezinden gelen yüklü parçacıkların muazzam akışı belirlendi ve haritalandı.
 
2010'da kurulan "Fermi Baloncukları"na karşılık gelen fenomenlerin son gözlemleri Avustralya, ABD, İtalya ve Hollanda'dan bir astronom ekibi tarafından yapıldı.

Batı Avustralya Üniversitesinden Profesör Professor Lister-Staveley-Smith "İnanılmaz bir enerji akışı var" dedi.

 Enerjinin kaynağı bir gizem oldu, ama orada çok fazla enerji enerji olduğunu biliyoruz, bir süpernova patlamasından (ölen yıldız) bir milyon kat fazla.

 Üstünden altına kadar akış Galaktik Planın 50,000 ışık yılı ötesine uzanıyor. Bu, (100,000 ışık yılı genişliğinde olan) Galaksimizin yarıçapına eşit. Güneş sistemimiz Samanyolunun merkezinden yaklaşık 30,000 ışık yılı uzaklıktadır, bu muazzam parçacık akışının erişim içindedir. Dünyadan görülen, ama insan gözüne görünme olan akış ufuktan ufuğa gökyüzünün yaklaşık üçte ikisine uzanıyor.

 Bunlar NASA'nın Fermi Uzay Teleskobu ile saptanan gamma ışını emisyonlarının daha önce tanımlanmış bölgelerine uyuyor.

 Profesör Staveley-Smith, "Geçmişte uzay teleskopları ile yapılmış olanlara yere konuşlandırılmış Parkes radyo teleskobuyla yapılan ilave gözlemler, sonunda bu muazzam akışların tahrik edildiğini anlamamızı sağlıyor." dedi.

 Daha önce bunun Samanyolunun merkez süper - muazzam kara deliğinin quasar - benzeri aktivitesi mi yoksa enerji enjekte etmeyi sürdüren yıldız oluşumu mu olduğu belirsizdi.

 Son bulgular fenomenin son yüz milyon yılda Galaktik merkezdeki patlamalar ve yıldız oluşumu tarafından tahrik edildiğini gösteriyor.

 "Akışın manyetik enerji içeriğini analiz edebiliyorduk ve yıldız oluşumunun birkaç dönemde gerçekleşmiş olması gerektiği sonucuna vardık.

 "Akışın kutuplaşma özellikleri ve manyetik alanlarının daha ileri analizleri ayrıca astronominin galaksimiz ile ilgili büyük sorularından birini yanıtlamamıza yardımcı olabilir."

 "Akış radyasyonunun homojen olmadığını, yüksek derecede yapılanma sergilediğini keşfettik; bunun Galaksinin toplam manyetik alanının üretilmesinin ve sürdürülmesinin anahtarı olduğundan kuşkulanıyoruz." dedi Profesör Gaensler.


Samanyolundan Galaktik Plana Güçlü Manyetik Akış Geliyor Earth Changes Media CSIRO'nun 64 - m Parkes radyo teleskobuyla gökyüzünün yarısından fazlasına uzanan ve süpersonik hızlarda ilerleyen Galaksimizin merkezinden gelen yüklü parçacıkların muazzam akışı belirlendi ve haritalandı. 2010'da kurulan "Fermi Baloncukları"na karşılık gelen fenomenlerin son gözlemleri Avustralya, ABD, İtalya ve Hollanda'dan bir astronom ekibi tarafından yapıldı. Batı Avustralya Üniversitesinden Profesör Professor Lister-Staveley-Smith "İnanılmaz bir enerji akışı var" dedi. Enerjinin kaynağı bir gizem oldu, ama orada çok fazla enerji enerji olduğunu biliyoruz, bir süpernova patlamasından (ölen yıldız) bir milyon kat fazla. Üstünden altına kadar akış Galaktik Planın 50,000 ışık yılı ötesine uzanıyor. Bu, (100,000 ışık yılı genişliğinde olan) Galaksimizin yarıçapına eşit. Güneş sistemimiz Samanyolunun merkezinden yaklaşık 30,000 ışık yılı uzaklıktadır, bu muazzam parçacık akışının erişim içindedir. Dünyadan görülen, ama insan gözüne görünme olan akış ufuktan ufuğa gökyüzünün yaklaşık üçte ikisine uzanıyor. Bunlar NASA'nın Fermi Uzay Teleskobu ile saptanan gamma ışını emisyonlarının daha önce tanımlanmış bölgelerine uyuyor. Profesör Staveley-Smith, "Geçmişte uzay teleskopları ile yapılmış olanlara yere konuşlandırılmış Parkes radyo teleskobuyla yapılan ilave gözlemler, sonunda bu muazzam akışların tahrik edildiğini anlamamızı sağlıyor." dedi. Daha önce bunun Samanyolunun merkez süper - muazzam kara deliğinin quasar - benzeri aktivitesi mi yoksa enerji enjekte etmeyi sürdüren yıldız oluşumu mu olduğu belirsizdi. Son bulgular fenomenin son yüz milyon yılda Galaktik merkezdeki patlamalar ve yıldız oluşumu tarafından tahrik edildiğini gösteriyor. "Akışın manyetik enerji içeriğini analiz edebiliyorduk ve yıldız oluşumunun birkaç dönemde gerçekleşmiş olması gerektiği sonucuna vardık. "Akışın kutuplaşma özellikleri ve manyetik alanlarının daha ileri analizleri ayrıca astronominin galaksimiz ile ilgili büyük sorularından birini yanıtlamamıza yardımcı olabilir." "Akış radyasyonunun homojen olmadığını, yüksek derecede yapılanma sergilediğini keşfettik; bunun Galaksinin toplam manyetik alanının üretilmesinin ve sürdürülmesinin anahtarı olduğundan kuşkulanıyoruz." dedi Profesör Gaensler.

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/537241_323044631145045_1489289023_n.jpg