0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Kültür & Düşünce [Culture & Thought] | Kasım 13, 2016, 11:29:42 ÖS
Benlik nedir. Kim bu ben.

Kramp

• Yeni Üye
  • *
  • 22
Benlik nedir. Kim bu ben.
« : Kasım 13, 2016, 11:29:42 ÖS »
Merhaba ara sıra düşünürken kafama takılan konulardan birisi bu. Benlik nedir. Neden ben diyoruz. Bu ben ruhmudur. Bir beyin kendi kendine ne yapıyorda konuyu kişiselleştiriyor. Benim aklıma en yatkın olay ruh diye geçiyor. Beyinle girdiği bağlaman benliğini buluyor. Ruh değil bir sinir bir enerji ise bu benlik bugün ben isem yarın da enerjiyle yanımdaki bir bedene yanlışlıkla geçip o bedeneben deme ihtimalim oluşur. Ve sonsuza kadar kaybolmadan bedenden bedene gider dururum. Ancak öyle olmuyor. Gözümüzü açıyoruz kapatıyoruz mutlu olup üzülüyoruz. Ve belkide en çok üzgün olduğumuz anda benliğe ulaşıyoruz. İçinde üzüntüyü hisseden sana. Ben bazen nefislede bağlanıyor. Hata yaptığında benlik utanıyor. Yada onu gamsızlıkla besleyip bir dolandırıcı yaptıklarından rahatsız olmaz pozisyona geliyor. Elin saydam olsa bedenine soksan kendini tutacakmış gibisin. Ama bunu söylerken bile benliği kafa tasının içinde düşünmüyorsun. Evrende herşey birbirinin kopyası gibi sanki bir güneşin tıpkı bir insan gibi büyümesi yaşlanınca cüce olması. Ve sonunda patlayıp yeni gezegen ve yıldızlara fırsat doğması. Belki evrenin yapısıda aynıdır. Biri neyse binide odur. Ve belkide burdan yola çıkarak dünyanın benliği onun çekirdeği insanınki ise ruhudur.

Muzaffars

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 576
Ynt: Benlik nedir. Kim bu ben.
« Yanıtla #1 : Kasım 14, 2016, 11:19:56 ÖÖ »
Beyin,ruhun durumunu faaliyete geçiren bir aracı gibidir. İnsan ruhunda üzüntü sevinç vs, duygular gibi şeyler farklıdır,hayvanlarda daha farklı olmaktadır,çok uzun konu.
Kısaca ruha yüklenen bir şifre var yani program.Ama bu programın tam olarak nasıl çalıştığı daha çözülememiştir çözümü zaten mümkün değildir, bilimsel olarak ve özellikle ruh hakkında, yaratılışa göre insana bilgi verilmediği söyleniyor.Yani kişisel olarak ruh beyin ilişkisini anlamak mümkün değil.
Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıt gerektirir.

Deadanddark

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 1453
« Yanıtla #2 : Kasım 19, 2016, 11:27:55 ÖÖ »
 Anne karnindayken bir bitkiden farksizmisiz gibi gecen süre. Gelismemiz,büyümemiz icin gerekli olan her madde bir kanal yolu ile anneden sömürülüyor. Bir nevi konakci parazitler gibiyiz.
Dogum sonrasi bir öfke ve nefret ve siddet gösteriyoruz, rahatimiz bozuluyor ve bunuda avazimiz ciktigi Kadar bagirarak gösteriyoruz.
Anneden sömürmemize yarayan bag koptu.
Ilk ögrendigimiz annemizin agzimiza tikistirdigi memesinin bizi rahatladan bir sivi salgiladigi oluyor.Her seferinde ona ihtiyacimiz oldugunu ögrendik, bunu istedigimizide gösterebilecegimiz tek yetenegimiz sesimiz.

Iki yasina gelene kadar olan kisimlar anlik, yasa ve unut ile geciyor.
Kisiye göre degisebilir en eski hatira ve genellikle siddet ve travma icerir.
En cok ihtiyacimiz olanda bu, hayatta kalabilmek icin siddetin seceresini tutariz aklimizda.
Bir adimiz oldugunu ögreniyoruz, babamiz ve annemiz oldugunu.
Iste ilk benlik, yani ben olusmaya basliyor.
Insanlarin isimleri var, evlerde yasiyorlar. Adres bilgisi, Telefon numaraniz.Kardesleriniz. Is adresiniz, arkadaslariniz, onlarin tipleri ve özellikleri. Beslediginiz evcil hayvan.... Bunlarin hepsi beni olusturuyor.
Ögrendikleriniz, okuduklariniz, duyduklariniz, hastaliklariniz, izlediginiz filimler,kötü aliskanliklariniz beni sekillendiriyor.

Hayvanlarda da benlik var, bazilari anlik yasiyor bazilari ise uzun süre ayni beni koruyor.
Kisa ömürlü canlilarda uzun süreli devam eden ayni benlikten söz edemeyiz diye düsünüyorum :)
buna ihtiyaclari yoktur.
Onlarda birseyler ögreniyorlar ve bu bilgileri uzun süre muhafaza edebiliyorlar. Sanirim ögrendiklerimiz biraz farkli. Onlar nasil hayatta kalabileceklerini, suyu nasil bulabileceklerini, neyi yiyebileceklerini yada yemiyeceklerini ögreniyorlar. Biz bunlara ek olarak, nasil farkli sekillerde öldürebilecegimizi, nasil yok edebilecegimizi, nasil kirletebilecegimizi, insanlari nasil dolandirabilecegimizi, sömürmeyi, yemeyi daha cok sömürmeyi , hayaletleri, cinleri, tanrilari vs, ögreniyoruz. Ögretiyorlar. Birileri ögreniyor sonrada yeni nesile aktariyor ve bunlarda benligimize ilave oluyor.

Bir kayanin bir cimenin benligi yok mu? Burada aslinda neye canli neye cansiz dedigimiz tartisilir.Bizler gercekten canlimiyiz?
Doguyoruz, yasiyoruz ve ölüyoruz. Dogada bunu hersey yapiyor.Doguyorlar yasiyorlar ve ölüyorlar.sonra yine tekrar ediyor. Kayalar ufalaniyor, kuma dönüsüyor.Otlar kuruyor samana dönüsüyor ve sonra yine cikiyorlar.

..... sonra yine sacmalarim.

Kramp

• Yeni Üye
  • *
  • 22
« Yanıtla #3 : Kasım 19, 2016, 11:26:16 ÖS »
:)) evet kafa dumanlı ama bu yazdıkların benlik değil bence bilgi, alışkanlık belki birazda deneyim. Benim algılamaya çalıştığım ben dediğimde gözlerim açıkken bile bedenime sıkışmış ikinci bir canlıyı hissedebilmem. Örnek olarak bunları yazarken içimden geçiriyorum beynim düşünüyor içimden sesli konuşurken parmaklarımda telefonun tuşlarına basıyor. Ama farkediyorumki bunu yapan benliğim değil o devre dışı şuan bunu yapan aklım. Sonra durup düşünüyorum gözlerim açık dışarıyı görmeden kısa bir anlığına içimdeki benliğe bakıyorum ve bu aklımla bedenimle bağımsız bir kütlesi hacmi var gibi. Eminim bu herkez için geçerli bir durumdur. Ve onu saatlerce hissedemiyorsun anlık bir duygu bu. Aklım tekrar düşünmeye başlıyor cevap ver bakalım bu duygune diyorum ama cevapsız kalıyor valahi billahi bemle alakası yok ben tanımıyorum arkadaşı diyor. Tabi ben çözüm bulamayınca soruyorum buna daha mantıklı bir yaklaşımda bulunabilen bir insan varmı diye.

Deadanddark

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 1453
« Yanıtla #4 : Kasım 20, 2016, 11:51:25 ÖÖ »
"Kim bu ben? " sorusunu ilk defa ne zaman Sordun?
7 yasinda degil, belki 20 yasindan öncede degil.
Bu soru bir birikimin sonucudur. Yapilan gözlemlerin, tecrübelerin ve tüm bunlar beni olusturduktan sonra olusan bu bilgi birikiminin kisa devre yapmasi sonucunda :))
kisa devre kötü anlamda degil. Bellekte biriken bilgiler paralelligin disina cikip bazen kesisiyorlar, bu da yeni sorulari getiriyor.
Isi karmasik ve icinden cikilamaz hale getiren bizleriz.
Böyle bir soru sorabildigine göre cok görmüs ve yasamis olmalisin.
Bir batinda 15 yavru doguran bir farenin yavrularini büyütüp hayatta tutabilmek icin sürekli Uyanik ve beslenmek durumunda olmasi gibi stresli ve kisa bir hayatin yok.
Gerci belki onlarda soruyordur kim bu ben diye, kim bilebilir. Onlarla konusamadiktan sonra :)

Bu durum ne zaman cok ilginc hale gelirdi biliyor musun?
Daha dogar dogmaz seni eline alan doktora "kim ulan bu ben" diye sorsaydin iste o zaman seninle birlikte icinde bir baskasininda dogdugunu düsünebilirdik. Öyle olmamis, gayet saglikli bir sekilde dogmussun.

Kafanin ici o Kadar mesgulki, yani sürekli bir aktivite icinde ve o düsünceler daldan dala dolasirken buraya kadar ulasiyor.
Icimizde bir baska ben yok, söylemek istedigim bu.
Bu soruyu bende cogu kez kendime sordum. Sorduranda bir baskasi degil benim, benim beynimin belleginin bana oynadigi bir oyun.
Bellekte ne varsa sende O'sun.

« Son Düzenleme: Kasım 20, 2016, 11:56:47 ÖÖ Gönderen: Deadanddark »

deyta

• Tam Üye
  • 359
« Yanıtla #5 : Kasım 20, 2016, 12:54:20 ÖS »
Bellekte ne varsa sende O'sun.
antika masaüstü bilgisayarımın hafızası 1 gb.
ama piyasada 32 gb bellek kartlı bilgisayarlar bile var. yani tam 32 katı.

onboard ekran kartım var. 0.25 gb hafızalı.
ama piyasada 16 gb hafızalı ekran kartları bile var.  yani tam 64 katı

0.3 terabaytlık hard diskim var.
ama piyasada 10 terabaytlık hard diskler satılıyor. yani tam 33 katı.

13-14 mbps net bağlantım var.
ama 200- 300 mbps hızla nete bağlananlar var.

ama asıl konu şu...
sahip olmak ve onu tam olarak kullanabilmek.

"insanlar beyinlerinin çok azını kullanıyorlar" dediğin zaman bilimcilerin çoğu buna karşı çıkar.
onlara göre insanlar beyinlerinin yüzde 100'ünü kullanırlar.

belki de sorun.. beyni çalıştıran yazılımda.

yani herkes eşit doğar..  (tabula rosa-boş levha) aynı beyne sahiptir.
sorun.. o beyne yüklenenler.

bilinç konusunu ise.. konuşmuştuk..
beyin tarafından üretilen sinyallerden ibaret.

bu sinyaller etkiye tepki şeklinde üretiliyor.
peki bilinç niye var? niye sonsuzluklar sayısız parçaya bölünmüş durumda..

bembeyaz veya kapkara.. her şeyin her bakımdan tekdüze olduğu bir ortamda nasıl bir bilinç olurdu?
bilincin anlamı ve varoluş nedeni kalmazdı.

bilinç de bir tür yazılım.
hafızası var. çalışma biçimleri var. fiziksel altyapısı ve etkileri var.
elektrik-enerji tüketiyor. ki zaten kendisi de akıp giden enerjiden ibaret.

sonuçta, bir şeylerin farkına varmak ve etkiye tepki hareketlerde bulunmak canlı-cansız tüm varlıklarda var.
ama insandaki durum biraz farklı..
insanlar "farkında olduğunun farkındadırlar"
bir tür üst bilinç diyelim.

ama bu işin sonu bitmez.

örn. kollektif bilinç var. 
insanların oluşturduğu tüm yapıların "ailelerin, derneklerin, dinlerin, ulusların vb" hepsinin bilinçleri vardır.
o kollektif bilinç doğrultusunda toplu olarak hareket ederler.

yani tüm dünya bir tür yazılım olabilir.
insanlar ve oluşturdukları yapılar; bütünsel kaos ve izdiham içinde oradan oraya sürüklenen biçareler olabilir. (kelebek etkisi)

ama "yazılım varsa yazanı vardır" demek hiçbir şeyi çözmeyecektir.

Deadanddark

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 1453
« Yanıtla #6 : Kasım 20, 2016, 02:30:51 ÖS »

sonuçta, bir şeylerin farkına varmak ve etkiye tepki hareketlerde bulunmak canlı-cansız tüm varlıklarda var.
ama insandaki durum biraz farklı..
insanlar "farkında olduğunun farkındadırlar"
bir tür üst bilinç diyelim.

Bu cok bencilce bir düsünce bana göre:)
Henüz söylenmesi icin cok erken fakat,

dogru oldugunu varsayarsak "farkinda oldugunun farkinda olmaya" sebep olanin asiri bilgi depolamayla genislemeye mecbur kalan hafiza kartidir diyebilinir. O Kadar farkli bir yasam sürüyoruzki diger tüm canlilara göre ister istemez bir takim farkindaliklarimiz olusabiliyor.

deyta

• Tam Üye
  • 359
« Yanıtla #7 : Kasım 20, 2016, 03:27:36 ÖS »
bencillik.. evet.
doğadaki parçalanmışlıktan doğan bir şey bu..

ve de doğa, sınırları zorlamayı sever.   
şartlar insan beynini büyümeye zorluyor. bunun iyi ve kötü yanları var.

iyi yanı; artan beyin gücü sonucu fiziksel ve zihinsel yaratıcılık gelişecek.
kötü yanı; beyin katlanıp sıkışarak yer daraltıyor ama yine de kadınlar çocuk doğurmakta zorlanıyor. 

böyle giderse o sürekli büyüyen koca kafalar kadın rahminden çıkamayacak ve insanlığın sonu gelecek. :)

Muzaffars

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 576
« Yanıtla #8 : Kasım 20, 2016, 10:02:21 ÖS »
Her insanın ruhuna yüklenen kişisel bilgilerin tümü benliktir,ruha yüklenen bilgi beyin aracılığı ile kişiyi yönetir.Beden ölünce beyin devre dışı kalır ve fiziki bedeni  ruh ve beyin yönetemez,ama ruha yüklenen Program kaybolmaz ve ölümden sonra da işlevini sürdürür ve ruhun akıbetini yönlendirir ve bu programın kullanılma şekline göre yaratıcı tarafından işleme tabi tutulur..
Olağanüstü iddialar olağanüstü kanıt gerektirir.

Deadanddark

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 1453
« Yanıtla #9 : Kasım 20, 2016, 10:05:35 ÖS »
ve de doğa, sınırları zorlamayı sever.   
şartlar insan beynini büyümeye zorluyor. bunun iyi ve kötü yanları var.

iyi yanı; artan beyin gücü sonucu fiziksel ve zihinsel yaratıcılık gelişecek.
kötü yanı; beyin katlanıp sıkışarak yer daraltıyor ama yine de kadınlar çocuk doğurmakta zorlanıyor. 

böyle giderse o sürekli büyüyen koca kafalar kadın rahminden çıkamayacak ve insanlığın sonu gelecek. :)

Bu yorumunu düsünüyordum,
aklima evcil inekler geldi.
Insan olmadan doguramiyorlar, bizler olmasak nesilleri cok kisa bir sürede tükenirdi.

Belkide bir kac bin yil sonra insanin dogumundaki bu sürekli müdahelesi sonucu  kendi kendine dogurabime yetenegi zayiflayacak, dahada zorlasacak.
Kimbilir belki insanlar ana rahminde degilde yapay ortamlarda cogalmaya baslar ve bu yetenek tamamen ortadan kalkar.

Soruya dönersek eger beynimizdeki bu RAM ve DDR alani mekanikmis gibi davranip genisleme özelligi göstermeseydi  biz "kim bu ben " diye soramazdik. Bilgisayarlarda öyledir ya, RAM arttirmak icin kart eklersin, daha hizli calisir, hizli calisir,hizli düsünür yeni seyler de düsünür : ). Bazen cökme yada kendini kapama olabiliyor. XP yüklemeye elverisli bilgisayara WIN 7 yüklersen hic acilmayabilir yada acilir donar kalir.
Aramizda bu durumla yasayan insanlar var.Donmus, kitlenmis, yada bellegin yavas yavas silinmesi ve kendini yenilememesi sonucu bu soruyu asla soramayan yada bir daha soramayacak insanlar.
Iclerindeki o ben sanirim tam bir izdirabin icine giriyordur.

deyta

• Tam Üye
  • 359
« Yanıtla #10 : Kasım 20, 2016, 10:35:18 ÖS »

aklima evcil inekler geldi.
Insan olmadan doguramiyorlar, bizler olmasak nesilleri cok kisa bir sürede tükenirdi.

Belkide bir kac bin yil sonra insanin dogumundaki bu sürekli müdahelesi sonucu  kendi kendine dogurabime yetenegi zayiflayacak, dahada zorlasacak.
Kimbilir belki insanlar ana rahminde degilde yapay ortamlarda cogalmaya baslar ve bu yetenek tamamen ortadan kalkar.

Soruya dönersek eger beynimizdeki bu RAM ve DDR alani mekanikmis gibi davranip genisleme özelligi göstermeseydi  biz "kim bu ben " diye soramazdik. Bilgisayarlarda öyledir ya, RAM arttirmak icin kart eklersin, daha hizli calisir, hizli calisir,hizli düsünür yeni seyler de düsünür : ). Bazen cökme yada kendini kapama olabiliyor. XP yüklemeye elverisli bilgisayara WIN 7 yüklersen hic acilmayabilir yada acilir donar kalir.
Aramizda bu durumla yasayan insanlar var.Donmus, kitlenmis, yada bellegin yavas yavas silinmesi ve kendini yenilememesi sonucu bu soruyu asla soramayan yada bir daha soramayacak insanlar.
Iclerindeki o ben sanirim tam bir izdirabin icine giriyordur.
insan olmazsa doğal hayvan ve bitki türleri gelişecek.
insan ürünü türlerin çoğu tükenir ama yine de sağ kalanlar olacaktır.

insan beyni için doğal sıkıştırma ve şifreleme yöntemleri geliştirilebilir.
böylece daha ufak bir beyinle daha büyük beyin gücüne ulaşılabilir.

sonuçta bilinç denen şey kişiye özel.
bilinç; bedenden çıkartılıp başka bir bedene veya diske aktarılamıyor.

belki kafa nakli işe yarayabilir.
kafa nakli yapmaya çalışan kaçık bir italyan var. :)

matrixteki gibi veri aktarımı ise  şimdilik çok utopik ve sakıncalı yönleri var.

insan klonlama da bu konuda işe yaramaz gibi.
ama klonlama yoluyla kafasız insan yaratıp sonradan kafatası eklenirse yararlı olabilir.

Deadanddark

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 1453
« Yanıtla #11 : Kasım 20, 2016, 10:52:04 ÖS »
Matrix'deki adam yapilan veri yüklemeleriyle bambaska birine dönüstü. Pisirik bir tilkiydi, bögüren Ayi oldu.
Verileri yükle adam Ayi olsun, sil tilki olsun. Kendi beynindeki hazir veriyi sil ,sifirdan yükle ,Ali iken Ayse olsun.
Cok sakincali bir durum bu. Her seferinde bambaska biri oluyorsun.
Bugün "kim bu icimdeki" diye sorarken yarin "ben bakireyim" diyorsun.
Ruh ne yapiyor bu durumda? Bence onun tuzu kuru, nasil olsa ölmeyecek, illaki gidecek bir yer bulacak ve ruh gibi dolanmaya devam edecek.

deyta

• Tam Üye
  • 359
« Yanıtla #12 : Kasım 21, 2016, 12:02:06 ÖÖ »
bilinç bireyseldir.
peki ruh bireysel midir?

biz aslında ruh muyuz?
biz ve ruhumuz ayrı bilince sahip farklı canlılar mıyız?

iyi ruhlar ve kötü ruhlar var deniyor.
peki bu kötü ruhlar ahirette ne olacak?
iyi ruhlar ve kötü ruhlar allah ve şeytandan geliyorsa bilincimiz de onlara mı ait?

biraz daha sorarsam makine fıttıracak. :)

"beyin ölümü" deyince genelde "korteks ölümü" akla geliyormuş.
bu durumda beyin ve vücut çalışıyor ama bilinç yok oluyor.

korteksi ölmüş bu hastalar tuhaf hareketler yapıyorlarmış.
firavun gibi kollarını kaldırıp kavuşturuyorlarmış.  gülüyorlarmış.
bu nedenle sağlık çalışanları panik oluyormuş.

ama bu hareketler yanıltıcıymış.. çünkü hastanın iyileşmesi genelde olanaksızmış.
bu durumda ya hastanın organları başkalarına naklediliyormuş ya da aç bırakılıp ölüme terk ediliyormuş.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Lazarus_refleksi
https://tr.wikipedia.org/wiki/Lazarus_sendromu
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2016, 12:07:25 ÖÖ Gönderen: deyta »

yenikirintii

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 410
  • dünyada her şey,kendi cinsi olan şeyi çeker;
« Yanıtla #13 : Kasım 21, 2016, 07:11:12 ÖÖ »
benlik nedir?
cümle içinde kullanarak açıklıyorum.arkadaşlar,pir karıştırmış konuyu aşkolsun size!
*) bu mont tam benlik!
*) şu iş tam benlik!
*) o araba tam benlik!

bu kadar basit ve temel bir kavram ::) ???
ne kadar çok şeyler yazabilmişsiniz bravo
herşey gıdaklıyor,fakat yuvada sakin oturup civciv çıkartmak isteyen yok

Deadanddark

• Kıdemli Üye
  • Tam Üye
  • 1453
« Yanıtla #14 : Kasım 21, 2016, 09:09:33 ÖÖ »
Aslinda " Icimde biri mi var" diye sormaktansa ,neden simdi, neden bir milyon yil önce degil,bir milyon yil sonra degilde.
Ve neden bu bedenleyim ve buradayim? Neden bir sülük ve baska bir gezegende degilim diye de sorulabilinir : )
« Son Düzenleme: Kasım 21, 2016, 09:11:19 ÖÖ Gönderen: Deadanddark »