Author Topic: Bodrum'daki fotoğraf bir uzaylıya değil, süs eşyasına ait çıktı..  (Read 26 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Offline cemertem

 • Yeni Üye
 • *
 • Posts: 23
 • itibar: +1/-3
 • Gender: Male
 • bir şeyleri göze alıp,bir şeyleri gözden çıkarıyom
Birçok haber sitesinin bugün “Görüntüsü insana benzeyen cisim, Türkiye’de ilk kez görüntülendi” diye yayınladığı fotoğraf bir uzaylıya değil, süs eşyasına ait!

İHA, “Muğla’nın Bodrum ilçesinde görülen bir cisim, uzay araştırmacılarını harekete geçirdi. Ortakent - Yahşi Mahallesinde oturan Gülsevin Alemdar tarafından fotoğraflanan varlık görenleri hayrete düşürdü” diye bir haber yayınladı. Habere göre, Sirius uzay bilimleri araştırma merkezi başkanı Hakan Akdoğan ise fotoğrafın tamamen gerçek olduğunu belirtti.Haber sitelerinin hatalı bir şekilde “fairy elin” (muhtemelen “fairy alien”, yani “peri uzaylı” ifadesini kast ederek) diye andığı sözde varlıkla ilgili işin aslı ise şu: Bu bir uzaylı değil, el yapımı süs eşyası.

hürriyet.com.tr’nin ulaştığı bilgilere göre Haktan Akdoğan’ın büyük bir ciddiyetle inceleyip “gerçek” teşhisi koyduğu fotoğraf, 2012 yılında Deviant Art fotoğraf paylaşım sitesinde sergilenen, “Mummified Fairy” (mumyalaşmış peri) adlı el yapımı çalışmanın görüntüsü.
ben bir ceviz ağacıyım; gülhane parkında..

Offline cemertem

 • Yeni Üye
 • *
 • Posts: 23
 • itibar: +1/-3
 • Gender: Male
 • bir şeyleri göze alıp,bir şeyleri gözden çıkarıyom
Öncelikle bununla ilgili bir haber bulamadım. Haber ajanslarının geçenlerde bu olayla ilgili videosunu seyrettim ve Haktan bey gayet büyük bir inançla bunun gerçek olduğunu ispatlamaya çalıştı. Erhan Kolbaşı ve Haktan Akdoğan 2 gün boyunca inceleme yaparak fotoğrafların gerçek olduğunu üzerinde herhangi bir oynama olmadığını fark ettiklerini söylediler. Haberin birinde şu ifadeler aynen geçiyor: Haktan Akdoğan fotoğrafın tamamen gerçek olduğunu ifade ederek, "Fotoğrafın analizini yaptık. Bana ulaştı olay. Fotoğrafın detaylı analizini yaptık. Piksellerin teker teker ayrışımını yaptı. Fotoğrafta oynama var mı diye. Bu çok önemli bir olay burada hareketli cisimler görünüyormuş zaten. Bodrum bu konuda çok hareketli, bizim araştırma merkezimize yüzlerce ihbar gelir bu bölgeden. Bu yaşanan olay Türkiye'de ilk defa fotoğraflanıyor. Dünyada birkaç örneği var fotoğraflı olarak. Bu tür literatürde olan bir canlı" ifadelerini kullandı..

Ben bu haberi ve daha sonra bu rezil yalanı fark ettikten sonra çok üzüldüm. Ciddi ciddi uzay bilimleriyle ilgili, dünya dışı yaşama meraklı insanları soğutuyorsunuz. Bari bir açıklama yayınlayın deyin ki hata yaptık vs.. Ben Haktan beyin yerinde olsam Sirius Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi olarak bu yalanı gerçekmiş gibi anlatarak açık biçimde insanların aklıyla alay eden bu kötülüğü insanlara yapan kişi ve kişiler hakkında suç duyurusunda bulunurum. Çok açık söylüyorum, bu yanlıştır ve sizin bunu yapmaya hakkınız yok. Sizin bu kadar aldatılma lüksünüz yok Haktan bey eğer burayı okuyorsanız lütfen Bodrum ilçesinde yaşanan bu olayın peşini bırakmayın ve yaşatılan bu ayıbın hesabını sorunuz. Bende sizin samimiyetinize bir kez daha inanayım. Her daim sizi ve merkezinizi takip eden beni hayal kırıklığına uğrattınız...
ben bir ceviz ağacıyım; gülhane parkında..

Offline NESTOR

 • Administrator
 • Tam Üye
 • ******
 • Posts: 323
 • itibar: +114/-49
konuyla ilgili duyurular bölümünde açıklamasını yaptık... burayada aktarıyorum..
fotoğrafın gerçekliğinde bi değişiklik yok, ama fotoğraftakinin gerçekliği sözde temasçının anlattığına yapılan güvenilirlik üzerinedir.

KAMUOYUNA AÇIKLAMA

Ülkemizin dünya dışı zeki yaşam ve Ufoloji konusunda bilimsel araştırmalar yapan merkezi olan Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi  1998 yılından bu yana evrende yalnız olmadığımız gerçeğini yazılı ve görsel kanıtlarla, ayrıca tanık ifadeleriyle Türk halkına sunmak ve herkesi bu çok önemli evrensel konuda bilgilendirmek ve bilinçlendirmek amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir.

Merkezimize her gün, fotoğraf, görüntü, deneyimlenen olaya ilişkin tanık ifadesi içeren çok sayıda başvuru yapılmaktadır. İletilen yüzlerce materyalin içinden birçoğu yanılsama, atmosferik fenomenler ve dezenformasyon vb. bulgularla elendiğinde geriye kalan vakalar daha zorlu ve titiz bir süreci gerektirmektedir.

Bu noktada eldeki sınırlı materyali en sağlıklı şekilde değerlendirebilmek için araştırma metodolojisi bakımından önümüzde iki temel yöntem vardır:

1) Görüntü analizi
2) Tanığın güvenilirlik değerlendirmesi

Dün (14 Temmuz) basına da yansıyan “Bodrum Fairy Alien” vakasında bize yapılan bildirimde sunulan görüntünün dijital bir manipülasyon içermediğinin filtre programlarla anlaşılması, tanık bayanın 63 yaşında, aydın, inançlı ve sosyal ilişkileri bakımından saygın bir şahsiyet olarak tanınması, zihinsel ve entelektüel anlamda yüksek güvenilirlik sergilemesi, ifadelerindeki tutarlılık, ayrıca Bodrum bölgesinde rapor edilen yoğun UFO faaliyetleri ve fotoğrafta görülen varlık tipine ilişkin başka raporların da daha önceden Merkezimize ulaşmış olması, varlık tipinin dünya literatüründe de yer alması gerçeği karşısında, olayın kamuoyuyla paylaşılması fikri ağırlık kazanmış ve akabinde paylaşım yapılmıştır. Ardından yapılan araştırmada, görüntünün daha önce yurtdışında yayınlanmış bir maket çalışmasına ait bir fotoğraf olduğu ve Merkezimizin, basınımızın ve dolayısıyla kamuoyunun tanık tarafından yanlış bilgilendirildiği üzüntüyle anlaşılmıştır.

Ufoloji alanında çalışan her araştırmacı belli bir risk payıyla ilerlediğini bilir. Ayaklarınızı ne kadar sağlam bir zemine basmaya çalışırsanız çalışın, özellikle internet çağı sonrasında yanlış bilgilerin sürekli şekilde üretildiği ve dezenformasyonun kol gezdiği bir alanda, hiç ihtimal vermediğiniz farklı bir parametreyi karşınızda bulabilirsiniz. Uzun yıllardır vazgeçilmez prensip edindiğiniz araştırmacı titizliğiniz ve bilgi paylaşma konusundaki şeffaflık anlayışınızın, istisnai bir durumda, uçsuz bucaksız internet ortamından alınmış bir fotoğrafla sizi yanlış bir kanaat ve karara götürebildiğini de görebilirsiniz. Bu, UFO araştırmalarının doğasında vardır.

Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi’nin 1998 yılından beri ulusal ve uluslararası platformlarda oluşturduğu kurumsal kimliğinin başlıca unsurları güvenilirlik ve titizliktir. Bu kurumsal kimliğin korunması sadece Merkezimiz için değil, dünyadışı zeki yaşam ve UFO fenomeni konusunda sağlıklı bilgi ihtiyaç ve arayışı içinde bulunan kamuoyu ve basın bakımından da önem taşımaktadır. Yukarıdaki ve benzeri dezenformasyon içeren bildirimler kamuoyunun konuya dair bilgilenme hakkına bir tecavüz niteliği taşımaktadır. Bu bakımdan, kamuoyu ve basına karşı olan sorumluluğumuz çerçevesinde, bizleri yanlış bilgilendiren bu kişi hakkında hukuki girişim başlatmak konusunu değerlendirmekte olduğumuzun bilinmesini isteriz.

Saygılarımızla,

Sirius UFO Uzay Bilimleri Araştırma Merkezi
« Last Edit: July 15, 2017, 10:51:30 AM by NESTOR »

Offline venusteyasamyoktur

 • Yeni Üye
 • *
 • Posts: 14
 • itibar: +0/-0
Ufoloji çok önemli,güncel ve handikaplı bir konu olur böyle şeyler..Haktan Akdoğanın ve sirius ekibinin gönlümüzdeki yeri eşsizdir bu arada.işine gonul vermiş biri ve çok başarılı çalışmaları var..

Offline deyta

 • Kıdemli Üye
 • Tam Üye
 • ****
 • Posts: 623
 • itibar: +10/-11
olur böyle vakalar Haktan Akdoğan yakalar. :)

kadın öyle bir iş yapmış ki inanılmaz.
balon ve maketler bu işin cilvesi diyelim. :)
 


 
“Kendilerini kopyalayabilen hücreleri oluşturan proteinleri meydana getiren amino asit zincirlerini ne tetikledi?