Genel

GİZLİ BELGELER J. ALLEN HYNEK

“Güvenilir resmi raporlardan anlaşıldığına göre, uçan daireler müthiş bir süratle dünya atmosferine girmektedirler. Bu araçlar akıllı varlıklar tarafından yönetilmektedirler”
Amiral Delmer Fehrnex
Amerikan Donanması

J. ALLEN HYNEK

Ünlü Astronom ve Blue Book Projesi’nin resmi danışmanı J. Allen Hynek, 1960’ların ortalarından ölümüne kadar geçen 20 yıl boyunca UFO araştırmalarının en ünlü ve etkili ismi olmuştur.

Hynek, başlangıçtan beri konunun içinde yer almıştır. 1948’de Hava Kuvvetleri’nin resmi UFO araştırma projesi Grudge’ın temsilcileri, o dönemde Ohio Devlet Üniversitesi’ne bağlı Mc Millan Gözlemevi Başkanı olan Hynek’ten, kendilerine bildirilen raporları incelemesini ve astronomik olayların yanlış yorumlanmasından kaynaklanan durumlara karşı kendilerini uyarmalarını istemiştir. Hynek, 1969’da Hava Kuvvetleri ile işbirliği içinde bulunduğu dönemde, UFO olaylarının önemiyle ilgili görüşler bildirmiştir.

Fakat, Hynek’i çok ünlü ve tartışılır yapan onun UFO olaylarına olan ilgisidir. Entelektüel merakı, onun, Hava Kuvvetleri’nin UFO raporlarıyla ilgilenmesi için yaptığı daveti kabul etmesini sağlamıştır. Önceleri konu hakkında çok şüpheci olan ve uzun bir süre de öyle kalan Hynek, daha sonra incelediği ve gördüğü önemli kanıtlardan sonra tüm bu olayların geleneksel açıklamalarla aydınlatılamayacağını fark etmiştir. Bu görüşünü yansıtan ilk temkinli açıklamasını 1953’te bir bilim dergisine yazdığı makaleyle yapan Hynek, makalesinde şunları söylemektedir:

“Alay konusu etmek bilimsel bir metot değildir ve halka böyle olduğu düşündürülmemelidir. Raporların düzenli akışı ve çoğu kez güvenilir gözlemciler tarafından bildirilmesi, akıllarda bilimin sorumluluk ve yükümlülükleri hakkında soru işaretleri oluşturmaktadır. Bilimin konuyla ilgilenmesine değecek herhangi bir kanıt var mı? Yoksa bile, bilim hala halka –alaycı değil ciddi bir şekilde- açıklama yaparak bilime ve bilim adamına karşı güvenlerini korumalarını söylemekle yükümlü değil mi?”

Hynek daha sonraları birçok tv ve gazete röportajında UFO gözlemlerinin birçoğunun gerçek ve dünyadışı meşeili olduğunu açıkça itiraf etmiştir..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

SiriusUFO | © 2017

To Top