Genel

GULF BREEZE OLAYI

11 Kasım 1987’de, şimdiye kadar görülmüş en çarpıcı fotoğraflar ve video görüntüleriyle UFO camiasını ayağa kaldıracak yeni bir isim ve yer ortaya çıktı. 11 Kasım, dünyanın Ed Walters ve Florida’daki Gulf Breeze Kasabası’yla tanıştığı gündü.

Ed Walters’ın Polaroid makinasıyla çektiği UFO fotografları (üstte ve altta)

Gulf Breeze kasabasının ünü, yerel müteahhit Ed Walters’ın başından geçen olağandışı UFO deneyiminden ileri geliyordu. Walters, eşi benzeri görülmemiş bir UFO deneyimi yaşamıştı: Evi ve çevresinde altı ay boyunca süren bir UFO kuşatması. Olaylar 1987’nin Kasım-Aralık aylarında başladı. Walters her gece UFO görmekle kalmıyor, aynı zamanda onların düzinelerce Polaroid resmini çekiyordu. Bu benzersiz bir olaydı, dolayısıyla Ed’in hikayesi ilk başta büyük şüphe çekti.

Yerel gazete bürosu The Gulf Breeze Sentinal, Walters’ın çektiği, kasaba semalarında dolaşan UFO’ları gösteren Polaroid’leri yayınladı. Bunun üzerine Amerikan UFO organizasyonu Mutual UFO Network (MUFON), fotoğrafları çeken kişiyi bulmak için Gulf Breeze’e araştırmacılar gönderdi.

Ed Walters, kendine ait bir inşaat şirketi olan seçkin bir iş adamıydı. Fotoğrafları, şirketine ait Polaroid fotoğraf makinesiyle çekmişti. Walters, söylediğine göre, 11 Kasım 1987 gecesi evdeki ofisinde çalışırken tuhaf bir ses duymuş ve dışarıda parlayan ışıklar görmüştü. Neler olduğunu daha yakından görmek için dışarı çıktığında ise gördüğünün bir ışık değil, parıldayan mavi-gri bir uçan daire olduğunu farketmişti. Ed hiç tereddütsüz içeri doğru koşmuş, eşi Frances’i çağırmış, çalışma masasının üstündeki fotoğraf makinesini kapmış ve UFO’ların fotoğraflarını çekmeye başlamıştı. UFO’ları fotoğraflamaya sonraki geceler de devam etmiş ve 6 aylık bir süre zarfında toplam 40 fotoğraf çekmişti. Ed’in çektiği fotoğraflar başta optik fizikçi Bruce Maccabee olmak üzere bir çok bilimadamı ve uzman tarafından incelendi ve sahte olmadıkları belirlendi. Ed aynı zamanda UFO’ları video kamerasıyla da görüntülemişti. Aralık 1987’de çekilen video kaset, fotoğraflardakine benzer tipte bir cismi uçarken göstermekteydi.

Gulf Breeze olayı, en başından beri benzersiz bir UFO olayıydı. Walters tarafından çekilen video görüntüleri ve fotoğrafların dışında, pek çok farklı kişi kendi UFO gözlemlerini fotoğraflarla belgelemiş, ortaya sayısız UFO fotoğrafı çıkmıştı. Fakat, tüm bu tanıkların verdikleri kanıtlarla desteklenen ifadelere rağmen,

Fotoğraf tartışmalarını açıklığa kavuşturmak isteyen MUFON direktörü Bob Oechsler, konuda uzman kişilerle birlikte hem Polaroidlerin negatiflerini hem de video filmi incelemiş, yapılan analiz sonucunda fotoğrafların sahte olmadığı ortaya çıkmıştır. Araştırmacılar, Ed Walters ve diğer Gulf Breeze sakinlerinin çektikleri fotoğraflar ve video filmlerdeki görüntülerin, kaynağı belirsiz bir yerden gelen gerçek fiziksel objelere ait olduğu sonucuna varmıştır.

Gulf Breeze, Ed’in gözlemlerinden yıllar sonra da UFO aktivitelerinin merkez noktası olmaya devam etmiştir. Kasaba sakinlerinden Bruce Morrison’un 1992’de videoya çektiği cisim, pek çok kişi tarafından gece çekilen UFO görüntülerinin en iyisi olarak kabul edilmektedir. UFO fotoğrafları analiz uzmanı optik fizikçi Dr. Bruce Maccabee, filmdeki görüntülerin alışılmış tarzdaki uçan cisimlere değil, kaynağı belirsiz, büyük ihtimalle dünya dışından gelen uçan cisimlere ait olduğunu söylemişti

Gulf Breeze olayı, Ed Walters dışında 500’den fazla tanığın rapor ettiği ve belgelediği 250’den fazla UFO gözlemini kapsamaktadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

SiriusUFO | © 2017

To Top