Genel

İNGİLTERE U F O DOSYASI


06 Haziran 2002, SABAH

Uzun yıllardan beri UFO aktivitelerinin merkez noktalarından biri olan İngiltere, UFO gözlemlerinin sıkça bildirildiği bir ülkedir. Yazılı tarihin başlangıcından bu yana Britanya Krallığı semalarında esrarengiz cisimler gözlemlenmektedir. İngiltere, İskoçya ve Galler manastırları bu olağandışı olaylara dair pek çok kayıtla doludur, fakat bunların “uzaylı ve uçan daire gözlemleri” olarak nitelendirilmeleri ancak yakın tarihte gerçekleşmiştir. Bundan önce, Britanya semalarında görülen gizemli ışıklar ve cisimler; balon, uçan gemi, cennetten gelen mesajlar, ejderha ve diğer mitolojik yaratıklar olarak tanımlanmaktaydı.
Geçtiğimiz 50 yıl içinde UFO fenomeni hem yapılan gözlem sayısı hem de deneyimlerin çeşitliliği itibariyle gelişmiş ve farklı karşılaşma türleri, crop circles (ekin çemberleri) gibi yepyeni olgular ortaya çıkmıştır. Bu sayede, hem eski olaylar hem de yeni gerçekleşen gözlemler farklı bir açıdan değerlendirilmeye başlanmış ve UFO’ların İngiltere tarihindeki yeri açık bir biçimde gözler önüne serilmiştir.

UFO’lar hakkındaki en eski ve en dikkat çekici açıklamalardan biri de, 1940 Britanya savaşında Kraliyet Hava Kuvvetleri Savaş Birliği’nin Başkomutanlığını üstlenmiş eski Hava Mareşal Lord Downing’ten gelmiştir. 1954’te alışılmadık bir makale yayımlayan Downing, İngiltere’de o tarihe kadar rapor edilen UFO gözlemlerinin sayısının 10,000’den fazla olduğunu söylemiş ve bunların çoğunluğunun herhangi bir bilimsel açıklamasının bulunmadığını sözlerine eklemiştir. UFO’ların radarlar tarafından da tespit edildiklerini ve gözlemlenebilen hızlarının saatte 9,000 milden fazla olduğunu belirten Dawning açıklamasına söyle devam etmektedir:

“UFO’ların var olduğuna ve onların dünya üzerindeki herhangi bir ulus tarafından yapılmadığına inanıyorum. Bu yüzden de onların dünya dışı bir kaynaktan geldiklerine dair teoriyi kabul etmekten başka bir alternatif görmüyorum.”

Yıllara Göre Bazı İngiltere UFO Olayları

İşte, İngiltere’de 1900’lerin başlangıcından bu yana gerçekleşen önemli UFO olaylarından bazıları:

12 Ekim 1912, Sheerness, Kent

Tuhaf sinyal sesleri çıkaran esrarengiz bir uçan bir cisim gözlemlenmiştir. Bu gözlem, 1900’lerin başlarında yaygın olan hayalet balon gözlemlerinden biridir.

1912

İngiltere Başbakanı Winston Churchill, gizemli Uçan Cisimlerin gözlemlerini kapsayan ilk resmi UFO araştırmasını başlatmıştır.

Eylül 1942, Newbiggin, Northumberland

Newbiggin yakınlarındaki radar üssünde görev yapan 27 yaşındaki Albert Lancashire, gökyüzünde tuhaf ışıklarlar yayan bir cisim gözlemlemiş; bu cisimden çıkan yaklaşık 30 cm. genişliğinde sarı bir ışık doğrudan Albert’in yüzüne vurmuştur. Albert kendini havada süzülüyor gibi hissetmiş, ardından da bayılmıştır. Uyandığında birkaç yüz metre ileride yerde yatıyor olan Albert, bu olayı çok uzun bir süre kimseye bildirmemiştir.

14 Ekim 1954, Essex

Hava Teğmen James Saladin, saat 16.15 civarında Meteor Mark 8 model bir uçakla Southend yakınlarındaki Thames nehri üzerinde uçarken, ona doğru yaklaşan üç cisim görmüştür. Bu cisimlerin ikisi uçağın iki yanına doğru yaklaşarak onu izlemiş, diğeri ise Saladin’in uçuş rotasını takip etmiştir. Saladin bu olayı üssüne rapor etmiştir. 13 Ağustos 1956, Bentwaters Hava Üssü

Akşam saat 22:55 civarında, Bentwaters Hava Üssü’ndeki radarlar saatte 5,000 mil hızla giden bir UFO’nun üsse doğru yaklaşmakta olduğunu tespit etmiştir. Olayı araştırmak için söz konusu noktaya bir T-33 gönderilmiştir. Yaklaşık bir saat sonra, yer kontrol kulesinden bir başka UFO gözlemlenmiş ve çok hızlı hareket eden parlak bir ışık olarak tarif edilmiştir. Cisim radar istasyonları tarafından da tespit edilmiş, hatta o sırada uçuş halinde olan bir C47 pilotu cisimle görsel temas kurmuştur.

29 Ağustos 1965 Warminster, Wiltshire

17 yaşındaki Gordon Faulkner, şehir merkezi üzerinde uçan bir UFO’nun fotoğrafını çekmiş, bu fotoğraf basında geniş yer kaplamıştır.

26 Kasım 1967, Moigne Downs, Dorset

Sabah saat 11:25 civarında köpeklerini yürüyüşe çıkaran J.B.W. Brooks, aniden kopan fırtına yüzünden yerdeki bir oyuğa yatmış ve buradan gökyüzünde uçan yuvarlak bir cisim gözlemlemiştir. Bu cismin uçak gövdesine benzeyen kirişlerinden birinin ileriye, diğer ikisinin geriye doğru uzanmakta olduğunu söyleyen Brooks, kirişlerin daha sonra cismin ortasındaki diskle birleşerek çarpı işareti oluşturduğunu ve dönmeye başladığını belirtmiştir. Bu gözlem yaklaşık 22 dakika sürmüş, ardından cisim eski biçimini alarak hızla gözden kaybolmuştur.

6 Kasım 1967, Avon ve Sopeley, Hampshire

Gece saat 01:00 sularında arabasıyla otobanda gitmekte olan Carl Farlow, Avon nehri üzerindeki köprüye geldiğinde, arabasının elektrikli aksamları çalışmamaya başlamıştır. Sorunun ne olduğunu anlamak için kenara çeken Farlow, yolun üzerinde asılı duran yumurta biçiminde bir cisim görmüştür. Cisim daha sonra ortadan kaybolmuş, ardında yalnızca erimiş bir asfalt brakmıştır. O sırada Farlow’un arabasında bulunan bir veteriner ve bir bayan yolcu da olaya tanıklık etmişlerdir. Polis çağırılmış, fakat daha sonra olay yetkililer tarafından örtbas edilmiştir.

11 Ocak 1973

Mesahacı olarak çalışan Peter Day, arabasıyla Aylesbury’e doğru giderken, bulunduğu yerden yaklaşık bir mil uzakta kehribar rengi ışıklar yayan bir cisim gözlemlemiştir. Yanında fotoğraf makinası olan Day, bu cismin fotoğrafını çekmeyi başarmıştır. Daha sonra Kodak tarafından incelenen fotoğrafın sahte olmadığı anlaşılmıştır. Aynı olay başka kişiler tarafından da gözlemlenmiştir.

16 Ekim 1973, Langford Budville, Somerset

İsmi gizli tutulan 43 yaşındaki bir kadın Langford Budville’e doğru giderken birden arabasının motoru durmuştur. Neler olduğunu anlamak için arabadan inen kadın, bir şeyin koluna dokunduğunu hissetmiş; arkasını döndüğünde bunun 1.80 boylarında robota benzer bir varlık olduğunu görmüştür. Bu varlık tarafından bir uçan daireye götürülen kadın, burada bir takım incelemelerden geçmiş; uyandığında kendini arabasında bulmuştur.

27 Kasım 1974 -Aveley Kaçırılma Olayı

Aveley olayı, UFO tarihindeki en ünlü kaçırılma olaylarından biridir.

John ve Alain Avis takma adlı çift, üç çocuklarıyla birlikte Aveley’deki evlerine doğru giderlerken önlerini yeşil bir sis kaplamıştır. Avis’ler sisin içine doğru girmişler, bu sırada araba radyoları arızalanmış, fakat bir süre sonra sisten kurtulmayı başarmışlardır.

Bu süre içinde neler olduğunu hatırlayamayan Avis’ler esrarengiz rüyalar görmeye başladıktan sonra bir hipnoz uzmanına gitmişler ve hipnoz sonucunda başka bir gezegenden gelen uzaylılar tarafından kaçırıldıkları ortaya çıkmıştır.

4 Şubat 1977, Broad Haven, Dyfed

14 ilkokul öğrencisi gümüşi sarı renkte ve puro biçiminde bir UFO gözlemlemişler, bunlardan bazıları aynı zamanda gümüş rengi bir kıyafet içindeki insanımsı bir figür gördüklerini bildirmişlerdir. Bu olayın ardından aynı bölgede kubbe biçiminde bir UFO daha gözlemlenmiş, bunu izleyen aylarda bir çok UFO gözlemi daha rapor edilmiştir.

1 Eylül 1978, Llanerchymedd, Anglesey, Gwynedd

Futbol oynayan çocuklar bulundukları sahanın yakınlarına helikopter olduğunu sandıkları bir cismin indiğini görmüşlerdir. Meraklanarak olay yerine giden çocuklar, bunun rokete benzer, beyaz bir araç olduğunu farketmişler ve ailelerini çağırmışlardır. Hep birlikte aracın bulunduğu yere giden çocuklar ve aileleri aracın yanında 1.80 boylarında iki insan benzeri yaratığın durduğuna tanık olmuşlardır. Yerel Hava Kuvvetleri üsleri olayla bir ilgilerinin bulunmadığını bildirmiştir.

28 Kasım 1980, Todmordon, West Yorkshire Polis Alan Godfrey’in Kaçırılma Olayı

Sabah saat 5:00 civarında bir ihbarı değerlendirmek üzere Burnley yolunda gitmekte olan polis memuru Alan Godfrey, yolunun üzerinde otobüse benzettiği bir araç görmüştür. Arabasıyla araca doğru yaklaşan Godfrey, bunun bir otobüs değil, havada hiçbir ses çıkartmadan duran, yaklaşık 3-4 metre çapında, kubbeye benzer bir cisim olduğunu farketmiştir. Cisim daha sonra gözden kaybolmuştur. Godfrey, daha sonra hatırlayamadığı bir zaman dilimi yüzünden bir hipnoterapiste gitmiş; yapılan hipnoz sonucunda Godfrey’in uzaylılar tarafından kaçırılmış olduğu ortaya çıkmıştır.

1 Aralık 1987, Ilkley Moor, Yorkshire

İsmi verilmeyen eski bir polis memuru, sabah erkenden Doğu Morton’da oturan bir yakını ziyaret etmek üzere yola çıkmıştır. Eski bir kazı alanının yakınlarında yürümekteyken dikkatini çeken bir şey olmuş; geri dönüp baktığında yaklaşık 1.20 boylarında, küçük, yeşil, uzun kollu bir yaratığın tepelikteki bir oluğa doğru koşmakta olduğunu farketmiştir. Yaratık kendine doğru bağıran bu eski polise kollarını sallayarak cevap vermiş; o da bu esnada yaratığın bir fotoğrafını çekmeyi başarmıştır. Fotoğrafta, bir patikayı çıkmakta olan tuhaf, uzun kollu, üç boyutlu bir figür görülmektedir. Fotoğraf daha sonra uzmanlar incelenmiş ve üzerinde herhangi bir oynama yapılmadığı ortaya çıkmıştır.

1989, Bonnybridge, Shieldhill yakınları, İskoçya

Bu çok tanıklı UFO gözleminde, bir itfaiye ekibi Gradrum Moss’taki bir yangını söndürmeye çalışırken havada birdenbire kırmızı bir cisim belirmiştir. Cisim itfaiye arabasına doğru yaklaşmış, sonra da hızla batıya doğru uçmuştur. Ardından havada ikinci bir cisim daha belirmiş ve tanıkların bulunduğu yerden yaklaşık 6 metre yukarda asılı kalmıştır. Bu cisim daha sonra hızla tanıkların üstüne doğru gelmiş, son anda yönünü değiştirerek gözden kaybolmuştur. Tanıklar, üçüncü bir cismin daha üzerlerinden geçtiğini bildirmişlerdir. Basın, sonradan pek çok sayıda UFO gözlemine daha ev sahipliği yapan Bonnybridge’e “İskoçya’nın UFO başkenti” ismini takmıştır.

27 Aralık 2000, Ballater, İskoçya

Akşam saatlerinde, üçgen şeklinde bir cismin İngiltere Kraliçesi’nin yazlığı Balmoral Kalesi yakınlarında uçtuğu gözlemlenmiştir. İçlerinde yerel polisin de bulunduğu görgü tanıkları, bir ev büyüklüğünde ve gri renkte olan bu cismin Craigendarroch Oteli yakınlarında, yerden bir kaç bin metre yukarıda asılı kaldığını ve beyaz-gri lazer ışınları ve mavi ışıklar yaydığını bildirmişlerdir. UFO birkaç dakika sonra gözden kaybolmuştur.

İTFAİYE MEMURUNUN KIZININ FOTOGRAFINDAKİ VARLIK

1964 yılında, İngiltere’nin Burgh bataklıklarında çok şaşırtıcı bir olay gerçekleşti. 24 Mayıs Pazar günü Carlisle’lı itfaiye memuru Jim Templeton, eşi ve iki kız çocuğunu Solway Firth yakınlarındaki bataklıklara gezmeye götürdü ve orada küçük kızı Elizabeth’in birkaç fotoğrafını çekti. Bir kaç gün sonra çektiği fotoğrafları almaya giden Templeton, fotoğrafçının söylediği bir söz üzerine şaşkına döndü: Fotoğrafçı, Elizabeth’in en güzel pozunun arkadan geçen bir adam yüzünden bozulduğunu söylüyordu. Oysa ki o gün etrafta onlardan başka kimse yoktu. Fakat fotoğrafçının da söylediği gibi, resimde gümüşi beyaz renkte giysiler içindeki bir adam kızının tam arkasında duruyordu..


Kızın arkasındaki VARLIK

Olayı aydınlatmaları için polis ve Kodak Laboratuarları’ndan uzmanlar çağırıldı. Kodak uzmanları başlangıçta resmin hileli olduğunu düşündüler, fakat daha detaylı bir araştırma, resmin hileli olmadığını ve o sırada orada bulunan bir varlığı gösterdiğini ortaya çıkardı. Bütün bunlara bir açıklama getiremeyen polis, analiz raporlarına rağmen olayı “açıklanamamıştır” denilerek kayda geçirdi ve soruşturmayı kapattı.

Bir yıl sonra olay hakkında itfaiyeci arkadaşlarına bir konuşma yapacak olan Jim Templeton olay yerine giderek birkaç slayt çekti. Fakat bu slaytlar, film Templeton’a teslim edilmeden önce diğerlerinin arasından alınmıştı! Olayı araştıran polis, Templeton’a slaytlarla ancak Savunma Bakanlığı’nın ilgilenebileceğini çünkü bu slaytların bataklıktaki füze inşa edilen bir bölgenin çok yakınlarında çekilmiş olduğunu söyledi.

Jim Templeton’a söylenenlere göre, İngiliz Hükümeti’nin Templeton’ın çektiği fotoğrafla ilgilenmesinin sebebi 1964 Mayıs’ının aynı haftasında meydana gelen başka bir olaydı. Avusturalya Çölü’ndeki Woomera bölgesinde bir Blue Streak test roketinin fırlatılışı, otomatik kameralarda gözlemlenen beyaz “bir varlık” yüzünden başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

Arşivlerde hemen her Blue Streak uçuşunun film kayıtları bulunmasına rağmen bu döneme ait film kayıtları kayıptı. Fakat bu filmin, 5 Haziran günü saat 9.14’te, yani Jim Templeton’ın Burgh bataklıklarında resim çektiği günden yaklaşık iki hafta sonra çekildiği bilinmekteydi; bu Jim’in başından geçenleri de açıklamaktaydı.

O sabah çekilen resmi filmde, Blue Streak roketinin yanında beyaz, diske benzer bir ışık göze çarpmaktaydı. Bu filmdeki görüntüler bir uzay adamına ya da Jim Templeton tarafından fotoğraflanan cisme benzemiyorsa da, birbirlerinden binlerce mil uzaktaki roket imalat ve test bölgelerinde ardarda yaşanan bu olaylar Savunma Bakanlığı’nın dikkatini çekmişti Yoksa bu, uzaylıların ne zaman isterlerse teknolojimizi incelemeye gelebilecekleri gösteren yeni bir kanıt mıydı?


Fotografın yakın plan görüntüsü

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

SiriusUFO | © 2017

To Top