Genel

İRAN UFO OLAYI

George Bush, 30 Ocak 1976’da William Colby’i CIA’in başına getirdiğinde, 19 Eylül 1976’da yaşanan en önemli UFO olaylarının tanıklarından biri olmuştur.

O gün, Tahran’daki Amerikan Konsolosluğundaki Savunma Ateşesi CIA, NSA ve Beyaz Saray Sekreterliğine, Çok Gizli Savunma İstihbarat Servisi Raporu gönderdi. Rapor, İran Hava Kuvvetleri (IIAF)’ne ait F-4 uçağı mürettebatının bir UFO’yla olağandışı karşılaşmasını anlatıyordu.

Daha sonra Amerika Haber Alma Özgürlüğü Yasası altında açıklanan bu dokümanlar, en önemli olaylardan biri olarak değerlendirildi. İran’ın o zamanlar batıyla olan ilişkileri günümüzdeki gibi değildi ve ABD, savunma anlaşmasına göre, İran’ın milyonlarca dolarlık askeri malzemesini sağlıyordu. Olayla ilgili rapordan alıntılar söyledir:

19 Eylül 1976 günü saat 12:30’da, IIAF Komutanlık Postası, Tahran’ın Shemiran ilçesinde yaşayan vatandaşlardan gök yüzünde garip cisimler gördüklerine dair telefonlar almıştı. Alınan bilgilerin kiminde cisim ışıklı bir helikoptere benzetiliyordu. Fakat o zamanlar bölgede hiçbir helikopter yoktu.

Hemen, İran Hava Kuvvetleri Üssünden 200 km. güneybatıdaki Shahroki’ye doğru F-4 Fantom uçakları havalandırıldı. İran’daki ABD Askeriye Ateşesinin hazırladığı rapora göre, Jet, UFO’nun 4 km. kadar yakınına geldiğinde haberleşme sistemi bozulmuştu. Jet geri döndüğünde sistem tekrar normal haline döndü. İkinci F-4, sabaha karşı 1:40’da havalandı ve onun radarından görüldüğüne göre UFO, 707 tip Boeing uçağıyla aynı ebattaydı. Gözlemlere göre, UFO yanıp sönen dikdörtgenimsi ışıklar saçıyordu.

F-4 PHANTOM Jet Uçağı

F-4 UFO’ya 4 km. kadar yaklaştığında, cisim hızla uzaklaşarak aralarındaki mesafeyi korudu. UFO’dan F-4’e doğru büyük bir hızla ikinci bir cisim geldi. Pilot bir AIM-9 roketi ateşlemeye kalkıştı fakat silahın kontrol düğmesi ve telsiz çalışmıyordu. İkinci UFO da ilkine katıldı ve içinden çıkan bir başka küçük cisim hızla yere inerek çevredeki kuru göl yataklarını aydınlattı. F-4 civarı gözlemlemek için alçaldı ve daha sonra da Mehrabad havalimanına doğru yol aldı. Yere yaklaştığı sırada, Mehrabad kontrolörleri tarafından da gözlemlenen bir başka silindir şeklindeki UFO onu geçti ve ardından havaalanının tüm haberleşme aygıtları bozuldu.

Kule soruşturulduğunda, o saatte her hangi bir hava trafiğinin olmadığı belirlendi. Cisim F-4’ün üzerinden geçtiği sırada kule mürettebatı onu radarlarda görememişti, ancak pilotun dağların arasındaki bölgeye bakmalarını söylemesiyle görülebildi.

Oldukça sese neden olan dönüş manevrasının yapıldığı bölgede bahçe içinde küçük bir ev vardı. Buradaki insanlara bir önceki gece garip bir şey görüp görmedikleri sorulduğunda insanlar gürültüden ve şimşek gibi görünen parlak bir ışıktan bahsettiler. Uçak ve cismin yere indiği sanılan bölge olası bir radyasyon durumuna karşı kontrol edildi. Kuru göldeki incelemeler tamamlandığında güçlü bir radyo sinyali ele geçti, ancak yerde herhangi bir şeye rastlanamadı.

Aşağıdaki raporda verilen bilgiler, istihbarat ve F-4leri kullanan pilotlar arasında geçen diyaloglardan oluşmuştur. Cisimler farklı yerlerde, bir çok şahit tarafından gözlemlendi. (Shemiran, Mehrabad ve kuru göl yatağı)

Görgü şahitleri, hava kuvvetleri generali, deneyimli kule görevlileri, pilotlar gibi güvenilirliği yüksek insanlardan oluşuyordu. Görüntüler radar tarafından da tespit edildi.

Benzer elektromanyetik etkiler 3 ayrı uçak tarafından da rapor edildi.

Mürettebat üyelerinin bazılarında fizyolojik etkiler meydana geldi.

UFOlar aşırı miktarda sürat ve olağandışı manevralarda bulundu.

Fas’daki ABD Elçisi, eyalet şubesinden gözlemlerle ilgili bilgi istedi. Eyalet Sekreteri Henry Kissinger gözlemlen her iki cismin de meteor ve uydu olup olmadığının kontrol edildiğini ve ne oldukları ile ilgili kesin bir açıklama yapmanın zor olduğunu bildirdi. ABD, bugün olduğu gibi, o zaman da UFO’ların olmadığını ve bu konularda araştırma yapmaya gerek olmadığı konusunda ısrar etmiş ve örtbas politikasını uygulamaya devam etmiştir..

Haber alma Özgürlüğü Kanunu yürürlüğe girdikten sonra İran’daki bu önemli UFO olayıyla ilgili alttaki gizli resmi belge ele geçti

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

SiriusUFO | © 2017

To Top