Genel

PHOENIX UFO OLAYI

Tanıkların ifadelerine göre Phoenix- Arizona ‘da gözlemlenen Bumerang şeklindeki UFO’nun temsili resmi

13 Mart 1997’de Arizona’nın Phoenix şehri, tarihin en büyük toplu UFO gözlemlerinden birine tanık olmuştur. Yerel hava kuvvetleri üsleri, haber merkezleri ve UFO organizasyonları gökyüzünde ilerleyen dairesel turuncu ışıklar rapor eden binlerce kişi tarafından telefon yağmuruna tutulmuş, bu esrarengiz ışıklar Las Vegas’tan Phoenix’e kadar bir çok yerden gözlemlenmiştir.
Olaylar, 13 Mart akşamı saat yaklaşık 19.30’da başlamış ve 22.30’a kadar 3 saat boyunca sürmüştür. İlk raporlardan birisi Handerson, Nevada’daki eski bir polis memuru ve ailesi tarafından bildirilmişti. Tanıklar, “V” şeklinde, boomerang ya da kamaya benzer bir cismin gökyüzünde güneydoğu yönünde ilerlediğini belirtmişlerdi. Cisim daha sonra Arizona’nın Paulden kentinde görülmüş; gözlemciler “V” biçimli, mavi-beyaz ve sarı-beyaz renkte ışıkların gökyüzünde dolaştığını söylemişlerdi.

Phoenix’te gözlemlenen UFO’nun CNN’de yayınlanan görüntüsü

Gözlemi yapan tüm tanıkların söyledikleri arasında pek çok ortak nokta vardı: Cisim son derece büyüktü; üçgenimsi, “V” şekilliydi, üzerinde pek çok parlak ışık vardı ve karanlığın içinde sessizce ilerlemişti. Tanıklardan biri cismin havada kayar gibi süzüldüğünü, kendisinden gelen en ufak bir sesi duyabilmek için dikkatlice kulak kesildiklerini söylemişti. Ancak hiçbir ses duyulmamıştı; tamamen sessizdi.

İllüstrasyon

Dev araç yaklaşık 2-3 km. genişliğinde ve 1,5 km. uzunluğundaydı. Tahmini yüksekliği 250-300 m. arasında değişiyordu. Paulden’den Prescott Valley’e doğru ilerleyen cisim burada bulunan halkın tam üzerinden geçmiş, dolayısıyla çok net bir biçimde gözlemlenebilmiştir. Tanıklar cismin kesinlikle katı bir cisim olduğunu, çünkü üzerlerinden geçerken gökyüzünün büyük bir bölümünü kapladığını bildirmişlerdir. UFO’nun bir sonraki durağı Dewey olmuş; aynı zamanda Chino Valley, Tempe ve Glendale’den de gözlemlenmiştir.

Daha sonra Phoenix şehrine geçen UFO yaklaşık 4-5 dakika havada asılı kalmıştır. Görgü tanıkları ilk önce Phoenix yakınlarındaki dağlar üzerinde bir ışık topu gördüklerini, daha sonra bu ışık topundan başka ışıklar daha çıktığını ve bunların ilk ışıkla aynı hizzaya gelerek düz bir çizgi oluşturduklarını söylemişlerdir. Farklı ve değişken yoğunluktaki bu yedi ışık topu, binlerce kişinin şaşkın bakışları altında kısa bir süre havada sabit kaldıktan sonra yoluna devam etmiştir.

Bu tarihi an, yüzlerce kişi tarafından videoya alınmış ve fotoğraflanmıştır. Çekilen videolarda düz bir çizgi üstünde yolalan ok biçimindeki ışıklar açıkça görülmektedir; ön tarafta bulunan dört ışığı arkadan iki ışık takip etmekte ve bir kavis oluşturmaktadır. Uzun süreli video çekimlerinden bazılarında tek bir sıra üstünde bulunan yedi tane ışık görülmekte ve onlardan ayrı duran sekizinci bir ışık daha göze çarpmaktadır. Bir başka videoda ise, birbirine eşit mesafedeki üç ışığın ateşten bir çembere dönüştüğü görülmektedir.

Phoenix Havaalanı’ndaki hava trafik kontrolörleri de söz konusu olayı gözlemlediklerini fakat radar kayıtlarında bu cisimlere rastlanmadığını rapor etmişlerdir.

Phoenix olayı, çok çarpıcı bir toplu UFO gözlemidir. Bu olayla birlikte UFO’ların varlığı hem binlerce tanığın ifadeleriyle, hem de görsel belgelerle kanıtlanmıştır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler

Quis autem vel eum iure reprehenderit qui in ea voluptate velit esse quam nihil molestiae consequatur, vel illum qui dolorem?

Temporibus autem quibusdam et aut officiis debitis aut rerum necessitatibus saepe eveniet.

SiriusUFO | © 2017

To Top